European Tour – Open d´Italia

22.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – 70° Open d’Italia Lindt, Golf Club Torino, Turín, Itálie
(19. – 22. září 2013, bez časového posunu)

 

 

Julien Quesne

Neděle – finálové kolo
Jaký průběh, takový závěr. Postaral se o to Julien Quesne. Vyhrál a zařídil, že se jméno muže na nejvyšší příčce oproti předchozímu dnu opět změnilo. To jeho tam už zůstane, a to zásluhou výkonu 68 ran (-5), jímž se francouzský golfista dostal na konečných -12. Je to o ránu lepší výsledek, než jakého dosáhli Ir David Higgins a Angličan Steve Webster na konečném druhém místě. Ještě čtyři jamky před koncem se ve hře o titul držel sobotní lídr Marcus Fraser, jenže zapsal sérií tří bogey mezi jamkami 15 a 17, pročež klesl na dělenou osmou pozici.
Na začátku to vůbec nevypadalo na Quesneho den. Na druhé jamce totiž zapsal double bogey a do poloviny kola stačil pouze tyto dvě rány získat zpět. „Po tom double jsem byl klidný. Myslel jsem si, že vítěz zahraje tak -15 a já byl na mínus pěti,“ vrátil se k tomuto bodu třiatřicetiletý hráč. Skórovat začal od desítky a skvěle mu vyšel závěr – tři birdie na finálových čtyřech jamkách, včetně sedmnácté (chip-in) a osmnácté (putt ze dvou metrů). „Na šestnáctce jsem viděl, že jsem dvě rány za lídrem, a povedlo se mi tam zachránit par. Pak přišlo birdie a já začal myslet na play-off. V golfu nikdy nevíte,“ zářil dál držitel druhého turnajového vavřínu z European Tour v kariéře.
Na to co předvedl už nedokázal nikdo zareagovat, vítězově výkonu se vyrovnal pouze Fredrik Andersson Hed na dělené čtvrté pozici. o ránu líp zahrál Angličan David Horsey, jenže vzhledem k předchozí ztrátě si pomohl pouze na dělenou šestnáctou příčku.
Další pořadí:
16. F. Molinari (-7),  23. Jamieson, Wiesberger (-6), 38. Fernandez-Castaňo, Aiken (-4), 42. Bourdy, Manassero (-3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
O další střídání v čele výsledkové listiny se postaral Marcus Fraser a je prvním mužem turnaje, jenž si první místo pro sebe zajistil sám. Dosáhl toho výkonem 68 ran (-4), díky němuž je na průběžném skóre -11. O jednu ránu horší jsou na děleném druhém místě Joakim Lagergren, Nicolas Colsaerts a Francesco Molinari.
Fraserovi se podařilo to co v úvodním kole, a sice odevzdat skórkartu bez bogey a jediným jeho pochybením zůstává double bogey ze třetí jamky druhého hracího dne. „Hřiště se podobá tomu, na kterém jsem vyrostl před svým stěhováním do Melbourne,“ vysvětlil Australan svou bilanci v GC Torino, kde je Molinari skoro doma. Ital ale nebyl úplně spokojen s tím, že se zhrošil na 71 ran (-1). „Nedokázal jsem si přihrávat tak blízko praporkům jako v předchozích dvou dnech,“ komentoval situaci.
Další pořadí:
5. Thornton, Aguilar (-9), 7. Gonzalez, Otto (-8), 9. Wattel, Hend, Wiesberger, Manassero, Paratore, Quesne, Kieffer, Higgins, Webster (-7) 26. Jamieson (-5), 46. Fernandez-Castaňo (-2), 65. Bourdy (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Je tu opět vedoucí trojice, ale tvořená úplně jinými muži než den předtím. Chilan Felipe Aguilar se do popředí posunul výkonem 66 ran (-6) a sešel se na průběžném skóre -9 s Irem Simonem Thorntonem a domácím hráčem Franceskem Molinarim. Oba hrál ve druhém dnu o ánu hůř než jejich koelga na nejvyšší příčce. Mezi lídry se mohl udržet Belgičan Nicolas Colsaerts, avšak připravil se o tuto možnost vinou bogey na poslední jamce, svým třetím ve druhém kole, v němž zapsal výkon 71 (-1) znamenající zhoršení o šest úderů. Nejlepší byl v pátek Mark Foster, jemuž zlepšení o devět ran na 65 (-7) zajistilo nejen cut, ale i příslušnost k top 20.
Třicetiletý Molinari, vítěz turnaje z roku 2006, je coby rodilý Turíňan středem pozornosti tak veliké, jakou si zaslouží krajan lidí v obecenstvu i jako jeden z hrdinů loňského Ryder Cupu. „Znamená to trochu větší tlak, ale je to dobré, protože to také víc motivuje,“ poznamenal na dané téma Ital. „Na začátku týdne jsem říkal, že si nekladu jiné cíle než se bavit a totéž mám v plánu v sobotu i v neděli,“ dodal.
Pozoruhodný je též prozatímní výkon čtyřicetiletého Davida Higginse. je až na 136. místě finančního žebříčku a jelikož se dostal na European Tour z loňské Q-School, měl skromné ambice. Teď je zvýšil. „Tohle je moje šance,“ řekl s typickou irskou zarputilostí.
Další pořadí: 4. Higgins, Colsaerts, Webster (-8), 7. Fraser, Kieffer (-7), 16. Olazábal (-5), 25. Mannassero (-4), 32. Jamieson, Fernandez- Castaňo (-3), 54. Bourdy (-1).
Cutem neprošli: Santos, Kjeldsen, Duval, Jacquelin, Cabrera-Bello.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Pro Ricarda Gonzaleze by vítězství znamenalo průlom do evropské špičky. Pro Nicolase Colsaertse návrat ztracené sebedůvěry a pro Miaximiliana Kieffera potvrzení kvalit, jež u něj mnozí vidí. Tato trojice se se shodným skóre 65 ran (-7) dělí o vedení o jeden úder před Marcusem Fraserem na samostatné čtvrté pozici. Australan by rád potvrdil své postavení mezi šedesátkou postupujících do dubajského finále European Tour, zatím je na 48. místě průběžného pořadí a k jistotě by ještě nějaký dobrý výsledek potřeboval.
Každý z lídrů se na první místo dostal jinou cestou a nejpozoruhodnější si prošlapal Colsaerts. Začal na desátém odpališti a na konci této jamky přišlo jeho jediné bogey dne. Následovala řada šesti birdie, par a ještě jedno birdie na osmnáctce. Při přechodu z jedné devítky na další neskóroval ani nechyboval, až na samotný závěr ještě jednu ránu ubral. „Po tom začátku jsme měl hrát osm nebo devět pod par, ale trochu jsem to flinkal a míče končily příliš daleko od praporků,“ konstatoval Belgičan. Stejný poměr birdie a bogey, tedy jedno ku osmi, ale rozprostřené na celou skórkartu, má Kieffer, zatímco Gonzalez odevzdal zápis s jedním bogey a také s eaglem z pětiparové dvanáctky.
Další pořadí: 5. Higgins, Webster (-5),  Benson, Kingston, Campillo, F. Molinari, Thornton, JB Hansen, Finch (-4), 24. Manassero (-2), 44. Bourdy (-1), 64. Jamieson (E).

Matteo Manassero a Nicolas Colsaerts jako mladí dravci, Retief Goosen jako jediný zástupce hráčské kategorie 1, Francesco Molinari za úspěšné rydercupové hráče a množství konkurentů lačnících zajistit si dost peněz na to, aby za dva měsíce zamířili do Dubaje, kde se uskuteční evropské finále. Mnozí z těch, kdo se nedostanou do startovního pole mimoevropských podniků European Tour, už mají jen čtyři příležitosti být mezi šedesátkou pro World Tour Championship. Týká se to třeba Simona Dysona či Sörena Kjeldsena a dalších.

S novým sponzorem se změnilo i hřiště, startovní pole se stěhuje k Turínu, nedaleko zdejšího letiště. Bylo otevřeno v roce 1956 a situováno je do parkové krajiny prakticky bez vodních ploch, reprezentovány jsou pouze jedním potůčkem vinoucím se kolem čtyř jamek. Má par 72 a měří 6 590 metrů, začíná se zostra pětiparovou jamkou, což je dogleg využitelný k ataku greenu druhou ranou. Předpověď hovoří o suchém a slunečném počasí s vysokými teplotami.

Odkazy: … Golf Club Torino Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz