Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Omega European Masters

02.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Omega European Masters, Crans-sur-Sierre, Crans Montana, Švýcarsko (30.8. – 2.9.2012, bez časového posunu)

 

 

Richie Ramsay

Neděle – finálové kolo
Už na první devítce nenechal Richie Ramsay nikoho na pochybách, že tenhle titul chce. Vytvořil si takový náskok, že zvyšovat ho už bylo hodně těžké, on ho ale aspoň udržel, navzdory tomu, že na druhé polovině hřiště střídal dobré okamžiky s horšími. Výsledné skóre -16 znamená výhru o čtyři údery před čtveřicí konkurentů.
Devětadvacetiletý Skot, jehož jediným dosavadním vítězstvím na European Tour bylo to z roku 2009 na South African Open Championship, si přenesl dobrou formu z domácího Johnnie Walker Championship, kde se v minulém týdnu podělil o šesté místo, což byl po druhé pozici na dubnovém Ballantine´s Championship v Jižní Koreji jeho nejlepší letošní výsledek. Čerstvé prvenství ze švýcarských Alp všechno přebíjí, mimo jiné i vítěznou prémií 350 tisíc eur. Ramsay ji přidal ke 413 tisícům, které stačil nastřádat při předchozích osmnácti startech v této sezoně.
Ve finálovém kole zahrál Ramsay na deváté jamce už páté birdie. První bogey přišlo na třináctce, ale vzápětí předvedl úspěšný Skot svůj jediný eagle na turnaji a ani další bogey na jamce 17 nezměnilo nic na jeho dominanci.
Ozdobou nedělního kola byla jednak bilance Angličana Leeho Slatteryho, jenž zapsal 64 (-7) a posunul se na konečnou 14. pozici, a pak také hole-in-one v podání Švéda Mathiase Grönberga, který figuruje v konečném leaderboardu na téže příčce.
Německý reprezentant českého původu Alex Čejka poskládal své výsledky do pravidelné tabulky. Jeho série 69 – 71 – 69 – 71 dává dohromady skóre -3 a dělenou 41. pozici. Liché skóre je dáno tím, že v sobotním třetím kole byla šestá jamka hřiště Crans-sur-Sierre zkrácena a hrána jako trojpar, kdežto v neděli z ní pořadatelé zase dokázali udělat klasický čtyřpar.
Další pořadí: 11. Jiménez, Lynn, Quesne (-9), 14. Siem (-8), 27. Norén (-5), 34. Manassero (-4), 41. Čejka (-3), 59. Hanson (E), 64. Montgomerie (+2), 76. Grace, Fernandez-Castaňo (+7).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Do čela se dostal Skot Richie Ramsay svým nejlepším výsledkem na turnaji 64 ran (-6).  Vede s celkovým skóre -11. O druhé místo se s odstupem jednoho úderu dělí Angličan  Danny Willet a Skot Paul Lawrie. Lídr předchozího kola Julien Quesne si pohoršil. Hrál o pět ran hůř a ustoupil na čtvrtoupozici (-9).
„Byl to dobrý den. Spadnout tam o pár puttů víc, to by bylo hezké, ale rozhodně si nestěžuju,“ neskrýval spokojenost i ambice Ramsay. Dodal, že na hřišti, kde občas nějaký hráč spustí sérii birdie, se nenechal znervóznit. Myslel jsem jen na to, jak se neodchýlit od své strategie. Hlavně jsem se chtě vyvarovat bogey a ono nebylo žádné,“ dodal ještě.
Německý profesionál českého původu Alex Čejka si zase neodpustil double bogey, tentokrát na čtyřparové čtyřce, ale jak to, tak i dvě prostá bogey kompenzoval šesticí birdie a po vyrovnané sérii 69 – 71 – 69 je na děleném 32. místě.
Další pořadí: 17. Dyson (-6), 25. Jiménez (-4), 45. Grace (-2),54. Montgomerie, Manassero (-1).

Top 10 třetího kola:

 

Sobota – dohrávka 2. kola
Žádný mimořádný závěr se nekonal a pořadí v čele zůstalo nezměněno. Také cut vydržel na hranici even par, do finálové čísti prošlo 81 golfistů. Třetí kolo začalo v 9:40 ve trojicích z prvního i desátého odpaliště.
Pořadí: 1. Quesne (-9), 2. Willett (-8), 3. Paul Lawrie (-7), 4. Fraser (-6), 12. Hanson, Donaldson, Wiesberger (-4), 34. Čejka, Siem, Norén, Montgomerie (-2), 46. Lynn, Manassero (-1), 58. Fernandez-Castaňo, Jiménez, Grace, Clarke (E).

Pátek – 2. kolo
Julien Quesne letos v březnu dokázal, že dokáže zahrát golf na Slunečném pobřeží. Získal svůj první velký evropský titul na Open de Andalucía. Teď je ve vedení ve švýcarských horách a předvedl skvělý golf i za studeného deště. Kolo v takovém počasí zůstalo nedohráno. Posledním flightům zbývá odehrát tři jamky.
Sedm birdie a jeden eagle mu pomohly k výsledku 65 ran (-6), což znamená průběžné skóre -9 a těsný náskok jednoho úderu před druhým v pořadí Angličanem Dannym Willettem, jenž zopakoval svůj čtvrteční výkon 67 ran. „Finálové kolo v Andalusii bylo nejlepší, jaké jsem kdy zahrál. A tohle bylo asi druhé nejlepší. V těch podmínkách jsem nezkazil ránu,“ pochvaloval si dvaatřicetiletý Francouz. Vystřídal v čele průběžného pořadí svého krajana Grégoryho Bourdyho, jemuž se stala nemilá věc – zhoršil se o dvanáct ran. S páteční bilancí 75 (+4) klesl dokonce mimo první desítku.
Cutem prošel i německý golfista českého původu Alex Čejka, jenž měl opět výkyvy na obě strany. Hned na první jamce zapsal eagle, ale zanedlouho přišla fáze double bogey, bogey (jamky 4 a 5). Jedním birdie na druhé devítce se Čejka dostal na denní par a s průběžným výsledkem -2 se pohybuje ve čtvrté desítce leaderboardu, dvě rány nad hranicí cutu, která se v sobotní ranní dohrávce už sotva posune.
Cutem neprošli: Stenson, Kjeldsen, Olazábal, Olesen, Björn, Casey, Norman, Kruger.

Top 10 po přerušení:

Čtvrtek – 1. kolo
Francouz Grégory Bourdy zahrál v deštěm pokrytých švýcarských Alpách bezchybné kolo a po výsledku 63 ran (-8), kterého dosáhl díky osmičce birdie, se usadil na první příčce leaderboardu. O dva údery za ním se o druhé místo dělí Fredrik Anderson Hed ze Švédska a Angličan Oliver Fisher, loňský vítěz ze srpnové Čeladné.
Bourdy byl po své první devítce (začínal na desátém odpališti) na bilanci -3, druhá polovina hřiště mu vyšla líp. Do vedení se dostal poté, co ubral ze skóre po ráně na sedmé i osmé jamce. „Byl to úžasný den. Nepamatuju se, že bych kdy hrál líp,“ ocenil svou hru vítěz Hong Kong Open z roku 2009, což je jeho zatím poslední titul z European Tour. Vzpomněl si jen na jednu špatnou ránu, ale tu dokázal nahradit záchranou paru. „Prší tady víc než před týdnem ve Skotsku,“ ulevil si pouze směrem k počasí v lyžařském středisku Crans Montana.
Další pořadí: 4. Lahiri, Davies, Coles, Barr, Howell (-5), 9. Gallacher, Willett (-4), 17. Fraser, Wiesberger, Siem (-3), 33. Donaldson, Hanson (-2), 50. Grace, Kjeldsen (-1), 70. Fernandez-Castaňo, Manassero, Norén (E), 92. Olesen (+1), 118. Lynn (+2), 128. Kruger, Björn (+3), 145. Jiménez (+6).

Top 10 prvního kola:

Trochu ve stínu druhého zámořského turnaje FedEx Cupu Deutsche Bank Championship se hraje turnaj ve Švýcarsku. Hrát budou Matteo Manassero, Pablo Martin, M.A. Jiménez, David Horsey, Chris Wood, Steve Webster, Henrik Stenson, Lloyd Saltman, evropský kapitán Ryder Cupového týmu Olázabal, Colin Montgomerie.

Hraje se na hřišti Crans-sur-Sierre s délkou 6 239 metrů a parem 71.

Dotace turnaje je 2,1mil. euro (52,5 mil. korun českých). Vítěz turnaje si odnese šek v hodnotě 350tis. euro (8,75 mil. korun českých).

Odkazy: … Crans-sur-SierreSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříčekFinanční žebříček Race to Dubai

.