European Tour – Omega Dubai Desert Classic

12.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Omega Dubai Desert Classic, Emirates GC, Dubaj, SAE (9. – 12. 2. 2012, +3 hodiny)


Cabrera Bello

Neděle – finálové kolo
Rafael Cabrera-Bello urval svou pozici zpět. Španěl, jenž po vynikajícím prvním kole v následujících dnech výsledkovou listinou lehce klesl, se bezchybným nedělním výkonem vrátil na první pozici a získal titul. Po denním výsledku 68 ran (-4) dosáhl konečného skóre -18 a o jeden úder předčil ostrovní dvojici na druhém místě – Skota Stephena Gallachera a Angličana Leeho Westwooda.
„Je to neuvěřitelný pocit, byl to opravdu nabitý týden,“ pochvaloval si vítězný sedmadvacetiletý golfista nechyboval a o výhru se přihlásil zejména na druhé devítce. Na 11. a 12. jamce připsal své druhé a třetí birdie dne, to rozhodující čtvrté přidal na sedmnáctce. „Snažil jsem se zůstat klidný a opakoval jsem si všechny věci, o kterých jsem si přečetl, že se mají dělat v takových situacích,“ osvědčil dobrou teoretickou  průpravu.
Skórkartu odevzdal čistou. Tu Gallacherovu zdobí zejména eagle na pětiparové třináctce, ale hráč byl v době Španělova závěru se skóre 69 (-3) už v klubovně, a tak věděl, že nezvítězí. „Býval bych si s chutí zahrál rozehrávku, ale je fér vůči Rafovi říci, že hrál výtečně.“ Naopak alespoň do play-off mohl Cabreru-Bella vyzvat Westwood, člen závěrečného flightu. Třetí muž světového žebříčku ale po tradičním birdie na jamce 13 na zbývajících pěti nedokázal skórovat a skončil s denní bilancí 70 (-2). Španělský triumfátor se tetelil štěstím, že porazil právě Westwooda, jehož obdivuje, a další nositele velkých jmen. „V takové konkurenci jsem ještě nevyhrál, teď se přede mnou otevírají mnohá dveře,“ připomněl sám sobě.
Nejlepší nedělní výkon předvedl Dán Sören Kjeldsen, a sice 67 (-5). Dokázal to prostřednictvím šesti birdie a jednoho bogey, s konečným součtem -14 figuruje na dělené páté pozici spolu se Severoirem Rorym McIlroyem. Ten na tom mohl být mnohem hůř, protože po double bogey na devítce byl už na průběžných plus třech, ale pak se mu podařilo čtyřikrát birdie.
Další pořadí:
4. Siem (-15), 5. McIlroy (-14), 9. Björn, Colsaerts (-13), 13. Kaymer (-11), 16. F. Molinari (-10), 20. Stenson (-9), 24. E. Molinari (-8), 37. Daly (-5), 51. Grace, Hanson, Paul Lawrie, Rock (-3), 74. Montgomerie (+5), 79. Jiménez (+8).

foto Tomáš Kuneš

Sobota – 3. kolo
O další výměnu na první pozici se postaral Lee Westwood. Soustředěným tlakem se už na 13. jamce dostal na 15 ran pod par, což je nejlepší průběžné skóre i po konci kola. V něm zahrál Angličan 67 ran (-5) díky sedmi birdie a dvěma bogey. Jeho největší konkurenti v závěru odpadli. Rory McIlroy, jenž se držel v čele jen v úvodu, pak trochu zápasil s formou a nevyužil šanci vrátit se na původní pozici. Výkon 72 ran (even par) znamená pokles na dělenou pátou příčku. Thomas Björn dokonce v sobotu zapsal o jeden úder víc a zejména vinou trojice bogey na jamkách 15, 16 a 18 figuruje Dán až na děleném devátém místě.
„Hrál jsem pěkně. Velice solidně. Měl jsem dobrý start, byl jsem tři po po čtyřech jamkách,“ pochvaloval si Westwood. „Ale bylo to dnes těžší v tom lehkém větru a taky pár navrtání bylo obtížnějších,“ zhodnotil podmínky. Ty by se ve finálovém kole měly ještě zhoršit – podle předpovědi vítr zesílí a pořadatelé asi najdou několik těžkých pin positions. „Já vím, jak hrát v pozici lídra,“ usmál se bohorovně nejlepší hráč dosavadního pořadí. Je to zvyk, osvojíte si ho. Prostě poznáte, jak máte hrát – kdy zatlačit, kdy na to netlačit, kdy zůstat trpělivý,“ doplnil zkušený osmatřicetiletý hráč.
Další pořadí: 2. Gallacher, Siem, Cabrera-Bello (-14), 5. Kaymer, McIlroy (-13), 13. Stenson (-10), 15. F. Molinari (-9), 24. E. Molinari, Rock (-7), 29. Daly, Paul Lawrie (-6), 45. Hanson (-4), 52. Grace (-3).

Pátek – 2. kolo
Ostrý atak favoritů vynesl do vedení Roryho McIlroye, jenž se o ně dělí s Thomasem Björnem. Severoir i Dán přinesli denní výsledek 65 ran (-7) a jejich průběžné skóre činí -13. Předstihli tak o jeden úder dosavadního lídra Rafaela Cabreru-Bella, který zaujal samostatnou třetí pozici.
McIlroyovi i Björnovi se podařilo čisté kolo, ověnčené sedmi birdie. Na druhé devítce se dokonce shodli na čtyřech jamkách, kde takto svá skóre vylepšili, a v sobotu je čeká společný flight. „Jsou tu hráči, kteří dokážou úžasné věci,“ upozornil na vysokou konkurenci Skandinávec. „Ale vyhrál jsem ve Švýcarsku, kde to bylo také tak, a není to zase tak dávno,“ dodal si odvahy do víkendové části turnaje čtyřicetiletý golfista. Jeho o osmnáct let mladší konkurent si pochvaloval, že jeho hra konečně vypadala k světu. „Jsem mnohem jistější při drajvování a líp čtu greeny,“ dodal McIlroy.
K útoku favoritů se přidali i Martin Kaymer, jehož 67 ran (-5) znamená postup na dělenou čtvrtou pozici, a Lee Westwood. Angličan zahrál stejně jako lídři sedm pod a dělí se o příčku sedmou. Kaymer se v Dubaji dočkal poprvé v životě esa. Překvapivě teprve nyní, v bohatě rozvinuté kariéře, se mu hole-in-one zdařilo zahrát na tříparové sedmičce. Rána osmičkou železem mu vynesla hodinky, avšak je nucen věnovat je fyzioterpeutovi, neboť se s ním před turnaji pravidelně sází.
Nejlepší kolo první části turnaje zahrál Švéd Henrik Stenson, přičemž ze čtvrtka si přinesl pouze even par. Tentokrát to bylo 64 ran (-8).
Další pořadí: 4. Kaymer (-11), 7. Westwood (-10), 11. Stenson (-8), 18. F. Molinari (-6), 27. Rock, Montgomerie (-4), 39. E. Molinari, Hanson, Paul Lawrie (-3), 53. Grace (-2), 63. Jiménez, Daly (-1).
Cutem neprošli:
Olazábal, Van Zyl.

Čtvrtek – 1. kolo
Unikátní sérií vytvořil Rafael Cabrera-Bello základ pro své vedení. Od první do jedenácté jamky zahrál devět birdie. Začínal na desátém odpališti a pary zapsal pouze na dvanáctce a patnáctce. Zbytek hřiště (od trojky do devítky) zašel rovněž v paru, takže je z toho kolo za 63 ran (-9). Španěl si vytvořil náskok dvou úderů před dvojicí Marcel Siem, Scott Davieson, dělící se o druhé místo.
„Až po birdie na dvojce jsem zkusil propočítat, co bych potřeboval zahrát na 59,“ připustil lídr, že se mu myšlenky v jednu chvíly stočily k magickému golfovému číslu. „Pak jsem si řekl, abych přestal bláznit a nebyl tak nenasytný.“ I když si myslí, že v závěru neudělal žádnou chybu, na těžkých jamkách už neskóroval. „Je to velmi, velmi dobré skóre, ale samo o sobě nic neznamená,“ dodal Cabrera-Bello. Sedmadvacetiletý rodák z Kanárských ostrovů už v kariéře zahrál 60.
Bude se samozřejmě muset ještě činit, protože za Němcem a Skotem na druhé pozici je řada favoritů také na dohled. Další Němec Martin Kaymer na závěr svého dne vyšvihl eagle na pětiparové osmnáctce a Severoir Rory McIlroy předvedl na druhé devítce rovněž skvělé představení – šest birdie. Diváci na tříparové dvanácté jamce byli svědky hole-in-one v podání Skota Stephena Gallachera, jenž se dělí o 20. příčku.
Další pořadí: 4. McIlroy, Kaymer (-6), 11. R. Fisher (-5), 20. Westwood, E. Molinari (-3), 35. F. Molinari, Jiménez (-2), 54. Olazábal, Grace, Paul Lawrie, Daly, Montgomerie (-1), 77. Stenson (E), 92. Rock (+1).

Hráči se přesunuli zpět do Spojených Arabských Emirátů , kde budou opět bojovat o cenný titul a body do finančního žebříčku Race to Dubai. V minulém roce zde zvítězil Alvaro Quiro. Startovní pole je silné, hrát budou Rory McIlroy, Lee Westwood, Martin Kaymer, M.A. Jimenéz, Peter Hanson, John Daly, Edoardo a Francesco Molinari, Peter Lawrie, Robert Rock či Fred Couples.

Hraje se hřišti Emirates GC s parem 72 a délkou 6 677 metrů.

Dotace turnaje je 2,7  milionů euro (68  mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 315 tis. euro (8 mil. korun českých)

Odkazy: … Emirates GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček