European Tour – Nelson Mandela Championship presented by ISPS Handa

09.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Nelson Mandela Championship presented by ISPS Handa, Royal Durban Golf Club, Durban, Jižní Afrika
(6. -9.12.2012, +1 hod)

 

Scott Jamieson

Neděle – finálové kolo
Turnaj zkrácený na šestatřicet jamek se nakonec prodloužil o play-off tří hráčů, kteří dvě kompletní kola na zkráceném hřišti absolvovali se shodnou bilancí sedm ran pod par. Z rozehrávky vyšel jako vítěz Scott Jamieson a získal svůj první titul na European Tour. „Vidět své jméno na trofeji z tohoto okruhu je skvělá věc. A ještě významnější to je, když je pojmenována po někom jako Nelson Mandela,“ složil vítěz hold bojovníkovi za rovnoprávnost černochů a pokořiteli apartheidu.
Skotský golfista ustál úlohu v dodatečném klání dvěma pary. Na osmnácté jamce nejprve vypadl španělský konkurent Eduardo de la Riva a když se toutéž jamkou pustili do hry zbylí dva konkurenti, do potíží se dostal Angličan Steve Webster. Jeho bogey znamenalo vítězství pro Jamiesona, jenž měl přitom po prvním kole ze všech tří nejhorší postavení. V neděli však zahrál skóre 57 (-8) a prokázal nejlepší momentální formu. „Ráno jsem neočekával, že budu stát tady, ale věděl jsem, že potřebuju rychlý start,“ dodal devětadvacetiletý hráč.
Na své první devítce (hrál z desátého odpaliště) dosáhl pěti birdie a pak přidal ještě tři. On a De la Riva byli členy dopoledních flightů a dlouho čekali, zda se k nim na úrovni -7 někdo přidá. Dokázal to Webster a dlouho to vypadalo, že na výhru má i lídr po sobotním prvním kole Tim Clark. Ten však zahrál na předposlední jamce double bogey a ani birdie na osmnáctce už mu nezachránilo víc než dělené čtvrté místo.
Další pořadí: 4. Clark (-6), 8. Van Zyl, Quesne, Little (-5), 14. Goya (-4), 21. Mulroy (-3), 32. Davies (-2), 39. Coetzee, Larrazábal, Grace (-1), 54. Florén, Wiegele (E), 70. Bourdy (+1).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 1. kolo
Jak domácí Tim Clark, tak Morten Orum Hansen z Dánska, kteří se dělí o vedení, když turnaj konečně začal, snižovali své skóre zhusta na tříparech. Prvně jmenovaný Jihoafričan zahrál birdie na jamkách 13, 14 a 15, jež jsou ve zkrácené verzi hřiště tříparové. S jedním bogey dosáhl výsledku 60 ran (-5) a později ho dorovnal jeho severoevropský konkurent, jenž má na kontě dokonce bogey dvě, ale také skóroval třikrát na upravených trojparových jamkách. O třetí místo se se ztrátou jednoho úderu dělí další z golfistů pořadatelské země Lindani Ndwandwe a Angličan Chris Lloyd.
„Dlouho jsme čekali na to, abychom s edostali na hřiště. A když se tak konečně stalo, bylo to moc fajn,“ usmíval se dánský nováček European Tour Madsen. Zkrácení paru hřiště na 65 nakonec nezvýhodňuje nikoho, protože byly vynechány různé části fairwají, takže se uplatní i hitteři, kteří spíš překonají pasáže na hranici hratelnosti, ale také hráči s dobrou krátkou hrou, neboť železa se v jejich rukou objevují častěji. „Já sám jsem zahrál dvakrát chi-in,“ připomněl Madsen. Jeho spolulídr Clark si pochvaloval práci organizátorů. „Bylo skvělé, jak byly za těch podmínek připravené greeny. A mně se s putterem dařilo,“ konstatoval Jihoafričan a připomněl, že se mohl uplatnit i dobrý patér.
Další pořadí:
5. Quesne, Little (-3), 15. Larrazábal, Florén (-2), 31. Kjeldsen, Davies, Goya (-1), 68. Coetzee, Grace, Bourdy, Wiegele (+1).

To 10 prvního kola:

Pátek – 1.kolo
Pro silnou noční bouřku bylo první kolo opět přeloženo, tentokrát až na sobotu. „Fairwaje jsou nadále podmáčené, spadlo na ně dalších třicet milimetrů vody. Máme před sebou velký úkol,“ řekl televizi Sky Sports ředitel turnaje Mikael Eriksson. Pořadatelé nasadili ještě více vodních pump a angažovali další personál na vysušování hřiště. Plán je začít první kolo v sobotu v 6:30. Podle meteorologů jsou bouřky způsobovány velkým horkem v okolí. Na sobotu pak nevyloučili další přeháňky.

Čtvrtek – 1. kolo
Celé první kolo bylo vynou silného deště odloženo na pátek. Hřiště Royal Durban je nasáklé a neschopné přijmout hráče. Odpaliště a greeny jsou v pořádku, ale na fairwajích stojí voda. Ředitel turnaje Mikael Eriksson řekl televizi Sky Sports: „Předpověď počasí nebyla tak nepříznivá, ale stalo se, že opět začalo pršet. Pokusili jsme se hřiště zkrátit, ale v tom dešti takové úpravy neměly význam.“ Prozatímní plán je začít v pátek v 6:30 a po sobotním druhém kole udělat cut. V neděli by se pak hrálo 18 jamek.

První ročník tohoto turnaje s dotací 1 mil. euro bude mít průměrné startovní pole. Hrát budou Soren Kjeldsen, Pablo Larrazábal, David Horsey, Peter Lawrie, David Drysdale, Steve Webster či Fabrizio Zanotti.

Hrát se bude na hřišti Royal Durban Golf Club s parem 70 a 6 130 metry.

Dotace turnaje je 1 mil. euro (25,4 mil. korun českých).

Odkazy:Stránky hřištěSatelitní náhled na hřištěStránky turnaje