Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – MayBank Malaysian Open

15.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – MayBank Malaysian Open, Kaula Lumpur G&CC, Kuala Lumpur, Malajsie
(12.4. – 15.4.2012, +6 hodin)

Louis Oosthuizen

Neděle – finálové kolo
Louis Oosthuizen nenechal nikoho na pochybách, že v tomto období se mu golf mimořádně daří. A třetí pokus vyhrát turnaj mu vyšel. „Myslel jsem si, že budu mnohem unavenější,“ zářil hráč, jenž se do Asie přepravil ze série turnajů v USA. Po zaváhání ve čtvrtém kole Houston Open, kde tři dny vedl, a také po prohře na druhé jamce play-off Masters se jihoafrický golfista dočkal v Malajsii. Stačilo mu k tomu závěrečné kolo za 68 ran (-4). Potřetí mu sice nevyšla čtyřparová jamka číslo 5 hřiště v Kuale Lumpur a opět na ní zapsal bogey, přidal však protiváhou pět birdie a po tom posledním na šestnáctce už měl s bilancí -17 náskok tří úderů před Stepheme Gallacherem, a také ho udržel.
Skot skončil druhý, protože v neděli nedokázal soustředit síly k trvalejšímu ataku lídrovy pozice. Vzmohl se na něj paradoxně na pětce, kde zahrál své první birdie posledního kola. Gallacherovi se zde dařilo, ránu na tomto čtyřparu odečetl už v předchozích dvou kolech. Pak si ale Oosthuizen vzal pozici vedoucího muže zpět a jeho konkurent dokázal snížit už jen na desítce. Skóre 70 (-2) stačilo na -14 a samostatnou druhou příčku.
„Hrál jsem dobře. Hrál jsem dobře už v minulém týdnu a těším se na US Open,“ hodil rukavici všem konkurentům muž, jenž má po lednovém Africa Open na kontě druhé letošní vítězství na European Tour. Za to čerstvé si do finančního žebříčku Race To Dubai připsal 314 700 eur a dostal se do vedení před Roryho McIlroye. Oosthuizenem zmíněný druhý major sezony je na programu v polovině června.
Top 1O:
1. Oosthuizen (JAR) 271 (66+68+69+68)
2. Gallacher (Skot.) 274 (67+68+69+70)
3. Cabrera-Bello (Šp.) 276 (67+72+66+71)
Willett (Angl.) 276 (69+69+67+71)
Lipsky (USA) 276 (70+67+69+70)
6. Schwartzel (JAR) 277 (75+70+68+)
7. Manassero (It.) 279 (70+72+68+69)
Kaymer (Něm.) 279 (70+67+71+71)
Wattel (Fr.) 279 (68+68+72+71)
Otto (JAR) 279 (71+64+72+72)
Další pořadí: 11. Kruger (-8), 24. Larrazábal, Dyson (-5), 29. Siem, Colsaerts (-4), 40. Grace (-2).

Dohrávka 3. kola
Louis Oosthuizen si podržel vedení. Na zbylých osmi jamkách třetího kola zapsal v neděli po ránu birdie a bogey, takže jeho průběžné skóre vydrželo na sobotní hodnotě -13. Podobně Stephen Gallacher zůstal na dvanácti ranách pod parem a udržel se o jeden úder za lídrem. Sedmatřicetiletý Skot si ovšem počínal o poznání „divočeji“ než jeho jihoafrický konkurent – zahrál po dvou birdie i bogey.
Finálové kolo začalo okamžitě.

Sobota – 3. kolo
Louis Oosthuizen odešel z desáté jamky jako lídr v momentu, kdy pořadatelé přerušili hru pro tmu. Jihoafričan se po čtyřech birdie a jednom bogey dostal na průběžné skóre -13. Díky tomu, že ho snížil na deváté a desáté jamce, si vzal pozici zpět. Mezitím se do vedení dostal Stephen Gallacher ze Skotska, ale po trojici svých birdie na jamkách 2, 3 a 5 už další nepřidal. Má za sebou jedenáct jamek. Další trojice v pořadí – Španěl Rafael Cabrera-Bello, Angličan Danny Willet a Američan David Lipsky – už na druhou pozici ztrácí dvě rány.

Dohrávka 2. kola
A už je v čele leaderboardu zase známé jméno. Samozřejmě patří Jihoafričanovi. Louis Oosthuizen zahrál 68 ran (-4) a využil toho, že se absolutně nedařilo jeho krajanovi a partnerovi z flightu Charlu Schwartzelovi, jehož skóre 75 (+3) je v prudkém kontrastu se čtvrtkem – je tam rozdíl jedenácti ran. „Je to nádhera, hrát ráno,“ pochvaloval si poražený finalista Masters fakt, že ve snaze dohnat zpoždění poslali pořadatelé golfista k dohrávce velmi brzy. „Dobře jsem se vyspal a líbí se mi hřiště. Loni jsem tady nehrál dobře, ale rychle jsem se na ně adaptoval,“ dodal.
Oosthuizen byl po dohrávce na bilanci -10, o jeden úder horší skóre měli jeho krajané Hennie Otto a Jbe Kurger, společně s nimi pak ještě Skot Stephen Gallacher.
Než začalo třetí kolo, do blízkosti hřiště se přihnala další bouřka a vynutila si nové hodinové zdržení.
Cutem neprošli: Noré, Fleetwood, Coetzee, Hoey, O. Fisher.

Pátek – 2. kolo
Hra byla přerušena a v pátek pokračovat nebude. Pod vlivem bouřkového počasí odložili pořadatelé zbytek programu na sobotu ráno. Dopolední část startovního pole absolvovala kompletní hřiště, posledním flightům z druhé várky schází obejít dvanáct jamek.
Jihoafrická enkláva udržela vedení, avšak v jiném obsazení než den předtím. Otto Hennie a Jbe Kruger se po šestatřiceti jamkách dostali na úroveň devíti ran pod par. Prvně jmenovaný vyrovnal čtvrteční výkon krajana Charla Schwartzela 64 ran (-8), jeho skórkarta je prosta bogey. Kruger zahrál také osm birdie, ale jedno bogey mu uteklo a ve druhém kole byl o ránu horší.
S odstupem jednoho úderu figuroval v době přerušení na samostatné třetí pozici další z jihoafrických golfistů Louis Oosthuizen, jenž obešel dvanáct pátečních jamek. Naopak chybující Schwartzel už byl po stejné porci pouze pět ran pod parem.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší začátek se povedl neúspěšnému obhájci titul Masters Charlu Schwartzelovi. Muž, jenž nasazoval vítězi z Augusty Bubbu Watsonovi jeho čerstvé zelené sako, v úvodním kole zahrál 64 ran (-8) a skóre sestavil z devíti birdie a jednoho bogey. „Ani jsem se necítil nijak zvlášť unavený,“ překvapil po únavném cestování lídr. „Spal jsem dobře a vzbudil jsem se ještě před zvonením. Únava přijde až odpoledne. Půjdu si odpočinout a ve druhém kole se pokusím o stejný výsledek.“ O jeden úder za lídrem figuruje samostatně druhý Jeev Milkha Singh z Indie.
V trojici dělící se o třetí místo se nachází také Schwartzelův krajan Louis Oosthuizen, jenž s Watosnem soupeřil o prvenství v prvním majoru sezony, ale neuspěl na druhé jamce play-off. Na první místo ztrácí dvě rány. Jihoafričané šli ve společném flightu a Schwartzel tomu byl rád: „Odvedli jsme oba dobrou práci. Vždycky je hezké, když se můžeme nevzájem podpořit.“
Další pořadí: 6. Cabrera-Bello (-6), 15. Grace, Dyson, Siem, Larrazábal (-3), 29. Kaymer, Manassero, Kruger (-2), 53. Colsaerts (E).

Minulý rok zde vyhrál mladíček Matteo Manassero a dle dostupných informací si velmi věří na obhajobu turnajového titulu. Konkurence ale bude velká, hrát budou Martin Kaymer, Louis Oosthuizen, Charl Schwartzel, Alvaro Quiros, David Horsey, David Drysdale či Alejandro Caňizares.

Hraje se hřišti Kaula Lumpur G&CC s parem 72 a délkou 6 397 metrů.

Pro vítěze je připraven šek v hodnotě 314 tis. euro (7,8 mil. korun českých).

Odkazy: … Kaula Lumpur G&CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček