European Tour – Lyoness Open

28.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Lyoness Open, Diamond CC, Atzenbrugg, Rakousko (25. – 28.7.2012, bez časového posunu)

 

 

 

Berndt Wiesberger

Sobota – finálové kolo
Domácí diváci se dočkali. Co se povedlo Markusi Brierovi před šesti lety, tedy vyhrát před vlastním publikem turnaj, povýšený z Challenge Tour na European Tour, zopakoval Bernd Wiesberger. „Je to nejlepší den mého života,“ nechal se unést. Využil špatného dne, jaký prožil dosavadní lídr Thorbjörn Olesen, a vynikajícím výsledkem 65 ran (-7) se dostal na celkovou bilanci -19. Ta mu stačila k poměrně pohodlnému prvenství o tři rány před Irem Shanem Lowrym a Francouzem Thomaseme Levetem, kteří se podělili o druhé místo. Olesen vinou kola za 74 ran (+2) klesl až na konečnou pátou pozici za svého partnera ve finálovém flightu Rikarda Karlberga ze Švédska, jenž zahrál průměrně.
Po Wiesbergerově první devítce to ještě zdaleka nevypadalo na takový výsledek. Rakušan byl do osmé jamky na denním průběžném skóre even par a finišovat začal díky birdie na jamce číslo 9. Ve druhé polovině programu přidal šest birdie a na takový trhák nedokázal žádný z konkurentů reagovat. „Publikum bylo fantastické. Je mi ctí, že mohu kráčet v takových stopách,“ připomněl Brierův úspěch z roku 2006. „A jsem si jistý, že nezůstanu posledním domácím vítězem,“ předpověděl.
O vítěznou prémii 166 660eur přišel Olesen, jenž byl ještě na hřišti, když jásot publika zněl éterem. Sice ztrácel dvě rány, ale byl ještě jednu pod, když se dostal na odpaliště 14. jamky. Na ní zahrál bogey a totéž na jamkách 17 a 18. Mizerný finiš…
Další pořadí: 10. Larrazábal (-11), 12. Wood (-10), 15. Drysdale (-8), 40. Gallacher (-3),

Pátek – 3. kolo
Také do finálového programu půjde z první pozice Thorbjörn Olesen, jenž ji uhájil díky výkonu 68 ran (-4), shodnému s tím čtvrtečním. Autor čtyř birdie, jichž dosáhl mezi šestou a jedenáctou jamkou, si přiznal, že nedokázal trefovat míč tak dobře jako v předchozích dvou dnech, ale vytvářel si šance. „A několik jsem jich proměnil. Golf není nikdy jednoduchý, ale to, že cítím nespokojenost s 68 ranami, je dobré znamení,“ dodal s nadějí na dobrý výsledek.
Olesen si podržel dokonce i náskok tří ran na druhého v průběžném pořadí, jímž je Švéd Rikard Karlberg. Tomu se povedlo zahrát 66 (-6), ale nejlepší v kole nebyl. Skvěle se skórkarta vyplňovala zejména Francouzi Benjaminu Hebertovi. Přestože na čtvrté jamce zapsal po dvou birdie i své jediné bogey, pak snížil skóre ještě sedmkrát a 64 ran (-8) znamenalo zlepšení bilance na -12 a třetí místo, sdílené s dalšími třemi konkurenty, jimiž jsou jeho krajan Thomas Levet, domácí uchazeč o pocty nejvyšší Bernd Wiesberger a Angličan Richard Bland.
Další pořadí: 13. Larrazábal (-8), 20. Wood, Drysdale (-6), 46. Gallacher (-1).

Dohrávka 2. kola
V čele vydržel Thorbjörn Olesen, jenž si formu z linksu, kde se hrálo britské The Open, přenesl i na vnitrozemské rakouské hřiště. Na rozdíl od vstupu do turnaje v podobě bezchybné skórkarty zahrál tentokrát i jedno bogey, avšak s průběžných skóre -12 je po polovině programu celkem bezpečným lídrem. Až o tři rány za ním je druhý Francouz Thomas Levet, třetí Richard Bland z Anglie je opět o jeden úder zpět.
Český golfista Petr Gál zůstal na hony daleko za cutem. Měl mizerný středeční začátek – zahrál mimo jiné dvě double bogey a dvě triple bogey, vrcholem jeho marné snahy bylo představení na čtvrté jamce. Na tomto čtyřparu zapsal 9 a byl z toho zdaleka nejhorší výkon dne – 90 ran. Paradoxně v pátek právě na čtyřce předvedl Gál birdie, k němuž pak na druhé devítce přidal ještě další tři a zaznamenal více než solidní výsledek 71 (-1). Konečná bilance +17 znamená alespoň posun na předposlední 130. příčku.
Dalí pořadí: 4. Wiesberger (-7), 20. Drysdale, Larrazábal, Wood (-4), 47. Gallacher (E).

Čtvrtek – 2. kolo
Pro bouřlivé počasí bylo druhé kolo přerušeno. Lídrem v klubovně je Dán Thornbjorn Olesen (-12) před Francouzem Levetem (-9)  a Angličanem Blandem (-8).

Turnaj s průměrným obsazením. Za zmínku stojí říci, že se na turnaji objeví bývalá světová tenisová jednička Yevgeny Kafelnikov. Dále bude hrát Pablo Larrazábal, Chris Wood, Steve Webster, Ricardo Santos, David Drysdale či David Horsey. Turnaje se zúčastní i Čech Petr Gal.

Hraje se na hřišti Diamond CC s parem 72 a délkou 6 753 metrů.
Dotace turnaje je ve výši 1 mil. euro (25,6 mil. korun českých).

Odkazy: … Diamond CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai