European Tour – KLM Open

09.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – KLM Open, Hilversumshe GC, Hilversum, Nizozemsko
(6. – 9.9.2012, bez časového posunu)

Peter Hanson

Neděle – finálové kolo
Jestli měl před blížícím se Ryder Cupem ukázat svou formu, udělal to Peter Hanson dokonale. A ke všemu v těžké životní situaci. Po tři kola se držel na dohled špici a v tom závěrečném zaútočil. Výsledek 67 ran (-3) je solidní sám o sobě, avšak úžasný byl hlavně závěr Švédova výkonu – na poslední pětiparové jamce zapsal eagle. Famózní rány mu daly právě onen rozhodující náskok, jímž předčil dvojici na děleném druhém místě. Tu tvoří Skot Richie Ramsay a Španěl Pablo Larrazábal se skóre -12. Dvě ušetřené Hansonovy rány tvoří právě jeho náskok před tímto duem.
Vítěz se původně chtěl odhlásit, protože jeho jednoroční syn byl hospitalizován po napadení nebezpečným virem a připojen na respirátor. „Z pátku na sobotu jsem vůbec nespal,“ prozradil. Teprve zpráva o rychlém zlepšení zdravotního stavu přiměla Hansona zůstat a hrát. „Musím na Tima neustále myslet, ale jsem šťastný, že se všechno neustále lepší,“ uvedl na choulostivé téma. V nedělním kole po jediném birdie na první devítce prošel peripetií mezi jamkami 12 – 15 (birdie – bogey – bogey – birdie). Držel se vpředu, ale titul a prémii 300 tisíc eur mu zajistil až famózní putt na osmnáctce z neuvěřitelné vzdálenosti. Jeho vyrovnanost dokumentují jednotlivé denní bilance: 66, 66, 67, 67.
Alex Čejka se vrátil k výkonu z prvního kola, zopakoval 71 ran (+1), tentokrát složených ze čtyř birdie a pěti bogey. Všechna bogey zapsal německý profesionál českého původu na čtyřparových jamkách. Konečné skóre -1 mu ve výsledkové listině stačí na dělenou 43. pozici.
Další pořadí: 5. Stenson, Storm, Fernandez-Castaňo (-9), 8. Colsaerts (-8), 12, Wiesberger, Fraser (-7), 21. Donaldson, Kaymer (-5), 32. Clarke, Lynn (-2), 43. Čejka (-1), 58. Manassero (+2).

Záverečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Aby se před finálovým kolem hned čtyři hráči seřadili vedle sebe na první pozici, není zcela obvyklá situace. Tentokrát se to stalo proto, že vedoucí muž Graeme Storm si vybral slabší den, i když výkon 69 ran (-1) není nijak špatný. O něco lepšími Angličana dostihli dva Španělé, Gonzalo Fernandez-Castaňo a Pablo Larrazábal, spolu se Scottem Jamiesonem ze Skotska.
Larrazábal byl jedním ze tří hráčů, kteří zapsali nejlepší výsledek kola. Stejně jako on přinesli 64 (-6) ještě Skot Richie Ramsay a Švéd Henrik Stenson. Oba pronikli do první desítky. Jen Španělovi to ale pomohli do společného vedení. Dlouho se přitom držel v pozadí, tak vysoko se katapultoval závěrem, v němž zahrál pět birdie na finálových šesti jamkách. „Ale dobře jsem hrál už na první devítce,“ upozornil Španěl. „Budu hrát agresivně, kdekoli to půjde. Už jsem nebyl ve hře o titul delší čas, takže se pokusím ho tady získat,“ předsevzal si pro neděli.
U Alexe Čejky nastalo zklidnění. Po bogey na desítce, což byl první „neparový“ zásah do skórkarty, zapsal německý profesionál českého původu birdie na dvanácté jamce a pak ještě jedno na poslední. Po výsledku 69 (-1) se s průběžnou bilancí -2 dělí o 40. místo.
Další pořadí: 5. Hanson (-11), 8. Colsaerts (-8), 10. Fraser (-7), 13. Kaymer (-6),31. Clarke, Lynn, Donaldson (-3), 40. Manassero, Čejka (-2).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Graeme Storm zůstal po polovině turnaje bezchybný a fakt, že zatím na holandské půdě nepoznal, co je to bogey, mu pomohl zvýšit náskok před nejbližšími konkurenty na tři rány. Angličan zapsal díky čtyřem birdie 66 ran (-4) a s průběžným skóre -11 si pojistil pozici. O druhé místo se za ním dělí Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo, Švéd Peter Hanson a Skot Scott Jamieson.
Pro Storma by současná pozice i na konci turnaje znamenala druhý titul na European Tour, ale sám řekl, že tento cíl je v jeho osobní hierarchii až druhý v pořadí. Hlavně si chce zajistit kartu na okruh i pro příští sezonu, což znamená zůstat mezi 115 hráči ve finančním žebříčku Race To Dubai. Zatím je na 114. pozici. „Myslím na to každý den. Za poslední tři měsíce to bylo intenzivní. Trpěl jsem, když jsem neprošel tolika cuty.“ svěřil se muž, jenž přiletěl povzbuzený 41. místem z European Masters.
Pohoršil si Němec Martin Kaymer, jenž tentokrát zahrál jednu ránu v plusu a formu před Ryder Cupem zatím nepotvrdil. Jeho krajan českého původu Alex Čejka se zlepšil na 68 (-2) a se skóre -1 prošel cutem na dělené 39. pozici. Začal sice na devátém odpališti hned „dabláčem“, na dvanáctce ale pro změnu vystřelil eagle.
Další pořadí: 14. Kaymer (-4), 21. Fraser, Donaldson, Ramsay (-3), 32. Stenson (-2), 39. Čejka, Lynn (-1), 57. Clarke, Manassero (E).
Cutem neprošli: Levet, Jiménez, R. Fisher, Andersson-Hed, Davies, Olazábal.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Bezchybné kolo se sedmi birdie vyneslo do čela Angličana Graema Storma. Výkon 63 ran (-7) znamená rovnou náskok dvou úderů před trojicí konkurentů, mezi níž je vedle Fabrizia Zanottiho z Paraguaye a Francouze Raphaëla Jacquelina také Martin Kaymer. Němec po špatném období potřebuje nabrat formu před Ryder Cupem, kam se díky několika dobrým výsledkům v sezoně nominoval.
„Zahrál jsem tady asi nejlepší golf za celý letošní rok,“ zářil Storm. „Tohle hřiště je nádherné, ale taky vás může pěkně vytrestat, proto jsem rád, jak jsem turnaj začal.“ Pro Kaymera znamená návrat na nizozemské hřiště reminiscenci na skvělé období jeho kariéry. „Když jsem tu před dvěma lety vyhrál, bylo to v době, kdy jsem mohl hrát se zavřenýma očima,“ porovnal svou formu z éry, kdy zazářil jako supernova, a formu současnou, kdy si musí všechny dobré výsledky vydřít.
Jeho krajan českého původu Alex Čejka zahrál svou klasiku. Double bogey se v jeho skórkartě objevilo po čtyřparové čtrnácté jamce, dostal se tím pádem do plusu a se skóre 71 (+1) také kolo zakončil. Stačí to na dělené 77. místo, což po pátku v cutu jistojistě nebude.
Další pořadí: 5. Hanson (-4), 11. Fernandez-Castaňo (-3), 20. Wiesberger (-2), 27. Lynn, Jiménez, Fraser (-1), 50. Colsaerts (E), 70. Manassero, Ramsay, Čejka (+1), 105. Clarke (+2).

Top 10 prvního kola:

Turnaj s kvalitním obsazením. Hrát bude Martin Kaymer, M.A. Jiménez, Paul Casey, Ross Fisher, Simon Dyson, Matteo Manassero, David Horsey, Pablo Larrazábal, Robert Karlsson, J.M. Olazábal či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Hilversumshe GC s parem 70 a délkou 6 315 metrů.

Odkazy: … Hilversumshe GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai