Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Joburg Open

10.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Joburg Open, Royal Johannesburg & Kensington GC, Johannesburg, Jižní Afrika
(7. – 10. 2. 2013, časový posun: +1 hodina)

 

 

Richard Sterne

Neděle – finálové kolo
Jasno bylo tak rychle, že se toho mnozí ani nenadáli. Jelikož Trevor Fisher Junior po eaglu z první jamky dostal až příliš mnoho adrenalinu do krve, začal hned na třetí jamce ztrácet, zatímco Richard Sterne poctivě sbíral birdie. Nůžky mezi oběma hráči se rozevřeli a druhý jmenovaný nedal příležitost ostatním, kteří nastoupili do finále s poměrně značným odstupem, aby jeho pozici ohrozili. Postupně získával stále větší náskok, a jelikož Fishera definitivně zlomilo double bogey z jedenáctky, zbytek už byl sólojízdou jednatřicetiletého Jihoafričana. Dokončil poslední den bezchybně s výsledkem 64 (-8) a zakončil turnaj s bilancí -27. „Byl to mimořádný den. Hrál jsem výborně, stejně jako celý týden,“ pochválil se. Druhý v pořadí, krajan Charl Schwartzel, za Sternem zaostal o sedm úderů.
Zatímco se za jeho zády, či víceméně před ním, odehrával souboj o pořadí v top 10 (a nebyly to špatné výkony, které o něm rozhodly), Sterne se dostal do velké pohody. „Pomohlo mi, že jsem už na tomhle hřišti v minulosti vyhrál,“ přiznal. Skoro na každé jamce útočil do birdie a nikdy se neocitl ve vážném ohrožení nějaké větší chyby. Když na pětiparové osmnáctce hrál druhou ranou do bunkeru vpravo od greenu, byl dostatečně blízko praporku, aby si sandwedgí přihrál do jistého birdie, jímž svůj vynikající výkon završil.
Na další výhru čekal Sterne přes čtyři roky, naposledy se radoval v prosinci 2008 na South African Open, tehdy jej to posunulo na 29. místo světového žebříčku. Pak ale jeho tělo zasáhla artritida a on ztratil dvě sezony. Teď se vrací na scénu šestým vítězstvím na European Tour, které jej posune na dohled první světové padesátky a blíž šanci zahrát si letošní Masters. „Chci se vrátit na všechny majory. Kvůli tomu hraju golf,“ přitakal vítěz.
Stejně dobré nedělní kolo jako vítěz dokázal zahrát už jen Portugalec Ricardo Santos a společně s Felipem Aguilarem z Chile se vklínili mezi domácí nadvládu, dělení třetí společně s Georgem Coetzeem. V top 10 je ze zahraničních účastníků ještě Ital Lorenzo Gagli.
Další pořadí:
11. Van Zyl (-16), 14. Fleetwood (-15), 19. Uihlein (-13), 29. Webster, Kieffer (-11), 47. Kruger (-8), 60. Sullivan (-5).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Už to vypadá na domácí finálový duel Richard Sterne – Trevor Fisher Junior. Nejenže oba vedoucí muži po druhém kole zůstali na svých pozicích a dělí se nadále o první příčku s bilancí -19, oni navíc zvýšili náskok před dalšími v pořadí na rovných pět ran. Na druhé straně ze čtveřice mužů společně okupujících třetí příčku může vzejít jeden, který podá mimořádný výkon a ještě do boje o titul zasáhne. Tvoří ji další tři jihoafričtí golfisté Jaco Van Zyl, Geroge Coetzee a Charl Schwartzel společně s jediným zástupcem zahraniční ekipy v popředí výsledkové listiny Felipem Aguilarem z Chile.
„Je to vysilující, držet se dva týdny tak vysoko,“ připomněl Sterne své druhé místo z Dubaje, „ale na druhé straně je to lepší, než se pohybovat někde vprostředku.“ Na první devítce se Sterne s Fisherem drželi bok po boku, až po jedenácté jamce se druhý jmenovaný utrhl na rozdíl dvou ran. Zahrál tam své čtvrté birdie dne, zatímco jeho krajan měl v tu chvíli náhle na kontě dvojici bogey. Hned na následujících dvou jamkách ovšem Sterne dvěma birdie opět dorovnal skóre partnera ve flightu. „Je tam hodně nervozity. Snažíte se na to nemyslet, ale máte to neustále před sebou,“ svěřil se s pocity Fisher Jr. Když každý z dvojice ještě jednou zaváhal do bogey, osmnáctá jamka byla prvním dílčím vrcholem turnaje. Jeden jak druhý na ní zapsali birdie a nedovolili si navzájem ani malý trhák. Zapsali shodně 68 ran (-4) a v neděli si tedy souboj na West Course zopakují.
Autorem nejlepšího sobotního výsledku byl další z Jihoafričanů Garth Mulroy a díky skóre 65 (-7) se posunul na dělenou sedmou pozici.
Další pořadí: 13. Santos (-11), 35. Webster, Kieffer (-8).
Cutem neprošli: Garrido, Maybin, Bourdy, Grace, Willett, Broberg, Rock.

Top 10 po třetím kole:

Pátek – 2. kolo
Richard Sterne byl jediný z dvojice čtvrtečních lídrů, kdo udržel tempo. S přechodem na vedlejší East Course dosáhl jen o dvě rány horšího výsledku 65 (-7), znovu ani jednou nechyboval a s průběžným skóre -15 se udržel na vedoucí pozici, i když ji pro sebe znovu nemá sám. Dostihl jej jihoafrický krajan Trevor Fisher Junior. Přinesl nejlepší výsledek dne 62 (-9), a to z West Course. Ve skórkartě má sedm birdie a navrch eagle z pětiparové dvojky. Samostatně třetí je s odstupem tří úderů George Coetzee a nadvládě domácích hráčů zatím stačí jen Chilan Felipe Aguilar, dělící se o čtvrtou pozici s Charlem Schwartzelem a Keithem Hornem z pořádající země. Němec Maximilian Kieffer se oproti úvodnímu dějství zhoršil o devět ran a klesl z první příčky o deset níž.
Dvojnásobný vítěz turnaje a Masters šampion Schwartzel byl sám překvapen, jak mu to šlo. „Pět a půl týdne jsem nedělal nic, pak jsem trochu trénoval,“ přiznal se při svém úvodním startu v sezoně. „Ale nepatuju ještě tak dobře jako švihám. A tyhle kratší putty jsou to, co rozhoduje o výhrách,“ dodal. Několik úspěšných zásahů ze zhruba dvoumetrové vzdálenosti má na kontě právě Fisher Jr. „Hráli jsme spolu foursomy za Jižní Afriku, moc dobře vím, jak je dobrý,“ ocenil úspěšnější krajan svého třiatřicetiletého, tedy o pět let staršího bývalého spoluhráče, jenž startuje převážně na turnajích Sunshine Tour. V listopadové šestikolové finální fázi kvalifikace na evropský okruh skončil na děleném 31. místě, dvě rány za postupem.
Bezchybné kolo 62 (-9) zahrál na West Course také Graeme Storm a pomohl si k tomu esem z tříparové pětky, na níž si řada konkurentů vylámala zuby. S ohledem na mizerné první kolo (76) si Angličan polepšil jen do čtvrté desítky průběžného pořadí.
Další pořadí: 11. Kieffer, Santos (-8), 41. Webster (-5), 107. Grace (-1), 122. Willett (E), 165. Rock (+3).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Vedoucí duo je „paritně“ složeno z domácího a zahraničního golfisty. Silnou skupinu pořadatelské země zastupuje Richard Sterne a konkurenci z ciziny Němec Maximilian Kieffer. Oba dosáhli skóre 63 ran (-8), což znamená náskok jedné rány před dalším jihoafrickým golfistou Brycem Eastonem na samostatném třetím místě. Rozdíl je v tom, že hrál East Course, takže na výkon -7 potřeboval 65 ran. Oba lídři absolvovali na úvod West Course.
Sterne měl úžasný vstup do turnaje – tři jamky a tři birdie. Ještě na první devítce přidal další a hlavně s pomocí eaglu na deváté pětiparové jamce už byl hodně vpředu. Připomněl své pět let staré vítězství na turnaji: „V roce 2008 jsem na tomto hřišti zahrál tři skvělá kola. Když se to povede letos, v neděli budu mít šanci.“ Před týdnem vstoupil Sterne podobně skvěle do turnaje v Dubaji a nakonec skončil druhý za vítězným Stephenem Gallacherem.
Také Kiefferovi se tentokrát dařilo hlavně v první polovině hřiště, svá birdie mezi obě rozdělil v poměru 5:3. Hráč, jenž na velký okruh postoupil z loňské Challenge Tour, pokračuje ve vynikajícím začátku sezony. V Durbanu byl čtvrtý, v Dubaji sedmnáctý. „Když postoupíte výš, každý vám říká, jak jste dokázal, že na to máte. Ale vy se stejně snažíte to dokázat. Je to nový svět a stále nevím, co mám očekávat. Zatím jsem spokojen,“ dodal Němec.
Další pořadí: Coetzee, Aguilar, Schwartzel (-4),  61. Willett, Santos (-2), 117. Webster, Grace (E).

Top 10 prvního kola:

 

 

Návrat do Jižní Afriky, kde se uskuteční tři společné turnaje se Sunshine Tour, znamená oslabení startovního pole. Z evropského hlediska tady bude hrát druhá liga a jediným hráčem kategorie 2 bude Dán Sören Kjeldsen. K němu se přidá Francouz Christian Cévaër s podobným ratingem, jenž však loni skoro půl roku nehrál a po prosincovém návratu na scénu ani v jednom z pěti startů neprošel cutem. O tom, že více než slušný začátek sezony nebyl náhodný, se bude snažit přesvědčit portugalský nováček loňské sezony Ricardo Santos.

Předpověď počasí hovoří o tom, že v jihoafrickém horku se nad hřiště přiženou bouřky. Totiž nad obě hřiště, protože úvodní kola se konají jak na na West Course (délka 6 563 yardů/6 001 metrů), tak na East Course (6 940/6 346). Obě mají par 72 a druhé jmenované bude dějištěm finálové části turnaje. Ten má dotaci 1,3 milionu eur (33,33 milionu korun). Po nepříjemné druhé devítce plné vody končí hráči na nepříjemném pětiparu. Titul je volný, protože loňský domácí vítěz Branden Grace se k obhajobě nedostavil.

Odkazy:  … Royal Johannesburg & KensingtonHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz

 

.