European Tour – Joburg Open (12. – 15.1.2012)

15.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Joburg Open, Johannesburg, Jižní Afrika, (12. – 15. 1. 2012, +1 hod)Neděle – finálové kolo
Branden Grace uhájil vedení a zvítězil o jednu ránu. Sice hned na začátku ztratil, ale jeho jméno se z čela leaderboardu neztratilo ani jednou. Jihoafričan zahrál 72 (par) a skončil s celkovým součtem -17. Na druhé místo se nejlepším výkonem dne 63 (-9) vytáhl Angličan Jamie Elson, za vítězem zaostal o jeden úder.
Třiadvacetiletý letošní úspěšný kvalifikant si připsal premiérový titul na European Tour a došel k němu stylem, zasluhujícím pozornost. Sice hned na začátku nedělního kola na druhé jamce chyboval, ale po sérii parů, při nichž hrál jak záchranné rány, tak údery atakující birdie, přišlo konečně kýžené birdie na devítce. Následovala šňůra devíti parů, jimiž se dokormidloval k velkému úspěchu. „Trefoval jsem míč dobře a docela slušně jsem zacházel s putterem, ale nedokázal jsem na greenu dobře odhadnout rychlost,“ vystihl důvod toho, proč se mu nepodařilo víckrát skórovat. Už by ho možná popadla netrpělivost, nebýt caddieho, jenž ho dokázal uklidnit a vítěz mu za to náležitě poděkoval.
„Je to jako splněný sen,“ rozplýval se Grace. „Vyhrát před domácím publikem s takovými ovacemi, to je pocit, jaký bych s nikým za jiný nevyměnil,“ dodal. Byl přitom neustále pod tlakem, protože Elson zahrál svůj výsledek poměrně brzy. Mimo jiné vytvořil sérii pěti birdie (jamky 4 až 8) a odešel do klubovny povzbuzen eaglem z osmnáctky, jedním z pouhých pěti, které v neděli padly.
Angličanových šestnáct pod byla hranice, na kterou si lídr nemohl dovolit klesnout, protože by znamenala play-off. Na poslední jamce trefil green do uctivé vzdálenosti od praporku, ale prvním puttem dopravil míč sotva na půl metru a druhým jistil Grace výhru. Ke 14. místu z minulého týdne přidal ještě mnohem lepší výsledek a může se připravovat na novou etapu kariéry.
Další pořadí: 3. Drysdale, Warren, Van Zyl, T. Fisher, Van der Walt, Bothma (-14), 9. Rock, Kruger (-13), 14. Coetzee (-11), 16. Goosen (-10), 24. Aiken, Finch (-8), 37. Fleetwood (-6).

Dohrávka 3. kola
Jihoafričan Branden Grace si ráno vytvořil náskok tří ran, s nímž vsoupil do finálového kola. Musel dohrát tři jamky a na sedmnácté i osmnácté zahrál birdie na průběžných -17, zatímco Angličan Richard Finch na svých zbývajících čtyřech jedno bogey. Klesl proto na dělené druhé místo, o něž se dělil s dalším domácím hráčem Georgem Coetzeem. V této trojici byl start jejich finálového flightu stanoven na 11. hodinu, tedy na 1O. SEČ.

Sobota – 3. kolo
Ani tentokrát nebylo zainteresovaným přáno absolvovat všechen naplánovaný program. Další bouřka si vynutila přerušení hry a po něm se už golfisté na hřiště nevrátili. Po nedělní ranní dohrávce nezačne finálové kolo dřív než v 9 hodin místního času, tedy v 10 SEČ.
V čele jsou prozatím Jihoafričan Branden Grace a Angličan Richard Finch se shodným skóre -15. Ani jeden však neabsolvoval plný počet jamek, prvnímu scházejí tři a druhému čtyři. O ránu za nimi je další domácí hráč George Coetzee se čtrnácti odehranými jamkami. Nejvýš v leaderboardu z těch, kdož absolvovali všech osmnáct, jsou na děleném čtvrtém místě Kanaďan Andrew Parr a Dawie Van der Walt, opět z Jižní Afriky. Spolu se Jbem Krugerem (JAR) hrají -12.
Dohrávka 2. kola
Po dopolední kompletaci první poloviny programu zůstal v čele Angličan Robert Rock se skóre -11, ale ne sám. V dohrávce se na něj dotáhli Jihoafričan George Coetzee a další anglický golfista Richard Finch.
O jednu ránu neprošel cutem obhájce titulu a vítěz z minulého týdne Charl Schwartzel. O postup se připravil jediným bogey kola na předposlední jamce.
Cutem dále neprošli: Pet. Lawrie, Havret, Otto, Wood.

Pátek – 2. kolo
Cut bude stanoven až v sobotu, zpožděný program se nepodařilo dohnat. Počasí trápilo pořadatele i hráče dál a některé flighty se na hřiště vůbec nedostaly.
Nejlepší výsledek po zkompletování obou kol má na svém kontě Angličan Robert Rock. Po čtvrtečním výkonu 65 ran (-7), k němuž si pomohl eaglem na první jamce Oranžového hřiště, přidal tentokrát další eagle i na Purpurovém. Opět to bylo na pětiparu. Zapsal 67 (-4) a celkové skóre -11 je o jeden úder lepší, než jakého dosáhli na prozatimním děleném druhém místě Jihoafričané Jbe Kruger a Branden Grace. Také oni odehráli plný počet 36 jamek.
Z golfistů, o nichž to neplatí, útočí na pozici lídra zejména další domácí muž George Coetzee. Je na bilanci -9 a dostane možnost vylepšit si ji na dalších dvanácti jamkách.
Obhájce titulu Charl Schwartzel se ve druhém kole na rozdíl od prvního dostal do mínusu a se třemi ranami pod parem je přesně nad hranicí možného cutu. O jeho konečné hodnotě však rozhodne dohrávka, takže osud vítěze z minulého týdne je na vážkách.

Čtvrtek – 1. kolo
Hra byla přerušena už před polednem, protože do blízkosti hřiště se přihnala bouřka. Nejlepší kompletní kolo zahrál Ir Damien McGrane: 63 ran (-8). Pomohl si mimo jiné i eaglem na pětiparové jamce č. 15 Purpurového hřiště a býval by na tom mohl být ještě lépe, kdyby mu na osmnáctce neuteklo jediné bogey dne.
Když byli hráči odvoláni pod střechu, na svůj start ještě čekalo osm z nich. Hra pokračovala odpoledne, ale kolo nebylo zkompletováno. Na lídra se ještě stačil dotáhnout Jamie Elson. Na Purpurovém hřišti zapsal deset bidrie a dvě bogey.
Největší favorit Charl Schwartzel začal špatně, po první devítce Oranžového hřiště byl na skóre +1, v tu chvíli byla hra přerušena. Poté, co se vrátil na hřiště, Jihoafričan vylepšil svou bilanci pouze na even par, což ho řadí na rozhraní první a druhé stovky průběžného pořadí.

Turnaj, na kterém bude hrát největší startovní pole v následující sezoně (210 hráčů), se odehraje na dvou hřištích (East Course a West Course). Startovat bude loňský obhájce titulu Charl Schwartzel, který v případě turnajového vítězství získá tzv. hattrick, neboť zde zvítězil o v roce 2010. Dále bude hrát Chris Wood, Peter Gustafsson, David Drysdale či Retief Goosen.

Hraje se na hřišti Royal Johannesburg & Kensington GC – East Course s parem 71 a délkou 6 940  metrů a West Course s parem 71 a délkou 6 618 metrů.

Dotace turnaje je 1,3 milionů eur (33,6 mil. korun českých).

Odkazy: … Royal Johannesburg & Kensington GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček

.