European Tour – Iskandar Johor Open

20.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Iskandar Johor Open, Horizon Hills G&CC, Johor, Malajsie (17. – 20.11.2011, +7 hod)

 

Joost Luiten

Neděle – finálové kolo
Vítězem zkráceného turnaje se stal Joost Luiten, jemuž se povedl velký návrat. Lídr po prvním kole zahrál znovu bezchybně a těžil zejména z pěti birdie na první devítce závěrečného dějství. Poslední šesté přidal na jedenácté jamce, pak už sázel do skórkarty jen pary. Skóre 65 (-6) znamenalo, že konečný výsledek srazil pětadvacetiletý ambiciozní golfista na -15. O jednu ránu porazil Švéda Daniela Chopru, jenž neudržel postavení na špici leaderboardu zejména vinou double bogey na čtyřparové sedmičce.

„Ještě stále tomu nemohu uvěřit,“ rozplýval se Luiten. „Když do konce zbývaly čtyři jamky, můj caddie mi řekl, že jediný člověk, se kterým  mohu prohrát, jsem já sám,“ dodal. Nizozemec ukončil dlouhé dobývání nejvyšších met. „Už několikrát jsem byl blízko,“ potvrdil hráč, jenž se rázem dostal mezi uchazeče o podíly z prémie rozdělované na Dubai World Championship. „Tam by se mi mohlo dařit, ještě bych se mohl lehce posunout dopředu,“ dodal Luiten.
Další pořadí: 3. Davies, Morrison, Harrington (-13), 6. Bourdy (-12), 7. Kjeldsen (-11), 8. Oosthuizen (-10), 15. R. Fisher (-8), 23. A. Kim (-7), 29. Jacquelin (-6), 38. Ramsay, Hoey (-5).

 

Sobota – dohrávka 2. kola a start 3. kola
Další průtahy způsobily, že čtvrté kolo bylo zrušeno. Nejlepší výchozí pozici má Daniel Chopra, jenž dokončil první polovinu turnaje v původně stanovené lhůtě, už nikdo neohrozil, ačkoli Švédovo vedení o hodnotě -19 nebylo díky několika taktéž skvělým výkonům až tak výrazné. Před trojicí hráčů na druhém místě měl lídr náskok dvou ran. Byli v ní Francouz Grégory Bourdy, Angličan James Morrison a Ir Padraig Harrington. Morrisonovi se podařilo vyrovnat Choprovu výkonu 65 ran, jen o úder lepší v úplném druhém kole předvedl jen Australan Brett Rumford a byl to nejhodnotnější výkon této části turnaje, zahrnující například i eagle na pětiparové jamce č. 2.
Harrington, jehož v úvodu turnaje postihly bolesti břicha, nechutenství a špatný spánek, má šanci přidat ke svým čtrnácti titulům z European Tour další, a to po třech letech. V této sezoně byl nejlépe osmý na říjnovém Alfred Dunhill Links Championship. „Dostat se k Danielovi co nejblíž bylo důležité, protože nevíme, jestli nám zbývá odehrát 18, nebo 36 jamek,“ připomněl Harrington velké zpoždění programu, které se pod neustálou hrozbou zhoršení počasí snažili pořadatelé marně dohnat.
V tomto úsilí okamžitě poslali hráče na hřiště, avšak jakmile poslední flighty dokončily první jamku, strhla se průtrž mračen a také třetí kolo bylo přerušeno. Dohraje se v neděli a po něm bude určen vítěz.
Hranice cutu zůstala na hodnotě dvou ran pod parem, takže nejtěsnějším možným způsobem postup do finálové části utekl Alexi Čejkovi. Cutem dále neprošli: J. M. Singh, Wiegele, Donaldson, Boyd, Foster.

Pátek – dohrávka 1. kola a start 2. kola
Ve vedení se udržel Nizozemec Joost Luiten. Na dělené druhé místo se ke trojici ze čtvrtka dotáhl ještě Švéd Daniel Chopra, jenž musel navázat na svůj výkon v předešlém dnu ranou z fervejového bunkeru na šesté jamce. Ještě na ní se mu zdařilo zahrát birdie a další přidal na sedmičce. Jako jeden z mnoha hráčů okamžitě zahájil své druhé kolo.
Jenže i to bylo v bouřkovém počasí přerušeno. Chopra byl jedním z nemnoha hráčů, kteří se do klubovny dostali s kompletně vyplněnou skórkartou. Znovu se mu dařilo, zahrál 65 ran a snížil svou průběžnou bilanci na -13, což ve chvíli, kdy pořadatelé stáhli hráče ze hřiště, znamenalo vedení o plné čtyři údery.
„Tady v Johoru jsem získal své první profesionální vítězství,“ připomněl sedmatřicetiletý lídr titul z roku 1993, kdy byl zdejší turnaj pouhou lokální událostí. „Miluju Asii. Narodil jsem se v Indii a vyrostl jsem na cestách po Asii. Je to můj druhý domov,“ vyznal se netypický Seveřan.
Celkem devět flightů se do hry vůbec nevydalo, ale posléze hra přece jen ještě chvíli pokračovala, ale definitivní ukončení zapříčinil soumrak. Čtvrteční lídr Luiten absolvoval celkem šest jamek a na té poslední páteční zahrál po pěti parech jediné birdie. Právě tím se jako jediný přiblížil Choprovi na čtyři rány. O třetí pozici se s odstupem pěti úderů na vedoucího Švéda dělí jeho krajané Christian Nilsson a Michael Jonzon s Mohdem Siddikurem z Bangladéše.
Hranice cutu byla v době přerušeného kola na hodnotě dvou ran pod parem. Těsně pod ní se přes noc nacházel Alex Čejka, jenž vinou dvou double bogey v závěru dohrávky prvního kola zapsal 69 ran (-2) a ve druhém zaznamenal dokonce výsledek 72 (+1), rovněž se v něm dopustil jednoho double bogey.

Čtvrtek – 1. kolo
Na malajských fairwajích bylo první kolo přerušeno pod hrozbou bouřky. Ranní flighty stačily své kolo zkompletovat, avšak z odpoledních se některé dostaly pouze na osmou jamku, než pořadatelé rozhodli o vyklizení hřiště.
V čele se brzy usadil Nizozemec Joost Luiten, jenž zahrál zcela bezchybně a ze svých osmi birdie zapsal čtyři mezi 15. a 18. jamkou, na závěr své první devítky, neboť začínal na desátém odpališti. Bylo z toho kola za 63 ran (-8). „Už v minulém týdnu v Singapuru jsem hrál dobře. Tady se mi velice dobře dařilo na greenech, proměnil jsem několik dlouhých puttů. Doufám, že mi to v dalších dnech vydrží,“ pochvaloval si pětadvacetiletý hráč, jehož kariéru před časem zbrzdilo zraněné zápěstí. „Už je to dobré, vůbec na to nemyslím. Letos jsem měl dobrý rok, několikrát jsem byl blízko výhře,“ připomněl Luiten třetí místa na Austrian Open a BMW International Open.
Jen o jeden úder horší výsledek přinesli do klubovny tři golfisté a mezi nimi i jeden z nejnevyrovnanějších mužů širší špičky a bývalý major vítěz Padraig Harrington. Ir, bojující o proniknutí do finálové šedesátky pro Dubai World Championship, předvedl dokonce eagle na pětiparové třináctce. Spolu s ním se o druhou pozici dělí Francouz Grégory Bourdy a Australan Marcus Fraser.
Solidně začal i Alex Čejka, pro nějž byla úvodní rovněž druhá devítka. Dostal se na ní na skóre -2 a na jedničce a dvojce ho dvěma birdie vylepšil až na -4. Jakmile dohrál svou dvanáctou jamku, musel spolu s ostatními utéct před blesky.

Na turnaj, který začne psát svou historii letošním prvním odpalem, přijede plno vynikajících hráčů. Budou hrát Kim, Wi, Villegas, Webster, Jaidee, Stenson, Cabrera-Bello, Montgomerie, Oosthuizen, Lara či Caňizares. Hrát bude i Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Horizon Hills G&CC s parem 72 a délkou 6 350 metrů.

Dotace turnaje je 2 mil. dolarů (38,2 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 300 tis. dolarů (5,7 mil. korun českých).

Odkazy:Horizon Hills CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček Race to Dubai