European Tour – Irish Open

01.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – The Irish Open, Royal Portrush GC, Severní Irsko
(28. – 1.7.2012, -1 hodina)

 

Jamie Donaldson

Neděle – finálové kolo
Trofej neputuje nijak daleko, přes Svatojiřský průliv s ní dorazí domů do Walesu Jamie Donaldson, jenž nenechal nikoho na pochybách, že ho víkend zastihl ve vynikající formě. Jeho konečné skóre -18 znamená, že konkurenci nechal za sebou o čtyři a více úderů. Druhé místo si podělili Španěl Rafael Cabrera-Bello, Angličan Anthony Wall a Fabrizio Zanotti z Paraguaye.

Sobotní lídr a autor esa z prvního kola Donaldson řádně přibrzdil snažení ostatních hned v úvodu sérií birdie na jamkách 2, 3 a 4. Pak zvolnil, ale na druhé devítce snížil vzdor dvěma bogy skóre ještě o další tři rány na konečný výsledek 66 (-6). Když hrál v naprosté pohodě birdie na sedmnáctce a osmnáctce, publikum ho již zdravilo jako jistého vítěze. „Opravdu jsem se nedíval na žádný leaderboard, co jich všude kolem bylo. Opravdu jsem vůbec netušil, jak se věci mají,“ zdůraznil svůj přístup k věci.

Donaldson byl u vytržení. „Zahrát první hole-in-one v životě a odjíždět s titulem, to je prostě něco,“ pravil a pozdravil svého bývalého caddieho Jamieho Bakera, s nímž po dohodě ukončil pětiletou spolupráci. „Je to úžasný společník a já doufám, že se těší z mého vítězství. Má na něm velkou zásluhu,“ uvedl šťastný Velšan, čerstvý majitel šeku na 333 330 eur.

Až na Švéda Mikaela Lundberga totiž nikdo nedokázal zahrát líp než šestatřicetiletý golfista, jenž už vyhrál menší turnaje v Rusku, na Mauriciu i v Guatemale, teprve teď ale slaví první titul na European Tour. Největší favorit Rory McIlroy zahrál bezchybné kolo, avšak pět birdie je horší výkon, než jaký předvedl vítěz, stačil severoirské světové dvojce k posunu o jednu pozici těsně do top 10.

Další pořadí: 7. Harrington (-12),  10. McIlroy (-11),  16. McDowell, Ramsay (-10), 18. Jaidee (-9), 33. Paul Lawrie (-5).

Sobota –  3. kolo
Do čela turnaje se z šestého místa eaglem a čtyřmi berdíky prodral Welšan Jamie Donaldson (-12). Na druhém místě je Angličan Anthony Wall (-11). Až na třetím místě (-10) je první Ir Padraig Harrington a místo dělí s dalším Angličanem Markem Fosterem.   O třináct míst se na 11. pozici vysunul Severoir Rory McIlroy (6).
Další pozice: 11. Molinari (-6),  25. Ramsay, R. Fisher, J.M.Singh (-6),  35. Jaidee (-3),  55. McGrane (E).

Top 10 třetího kola


Pátek – 2.kolo
Francouz Grégory Bourdy zůstal ve vedení osmaocen (-12). Spolulídr z prvního kola J.M.Singh hrál o šest úderů hůře a zacouval na 8. místo (-8). O třetí místo (-10)  se dělí trojice hráčů Gagli, Harrington a Waring. Rory McIlroy je na 24. místě (-5).
Další pozice: 6. Donaldson (-9),  10. F.Molinari (-7), 24. Ramsay, Jaidee (-5), 52. Paul Lawrie (-3).
Cutem neprošli: Manassero, Bradley.

Top 10 druhého kola:


Čtvrtek – 1. kolo
Zajímavá dvojice se usadila ve vedení – shodný výsledek 65 ran (-7) zahráli Jeev Milkha Singh z Indie a Francouz Grégory Bourdy. Každý trochu jiným stylem, každý v jiné situaci. Asijský golfista hrál už ráno, začínal z prvního odpaliště a na první devítce zapsal šest birdie. Pak připojil další na desáté jamce, ale na úrovni sedmi ran pod parem pak po jednom birdie a jednom bogey už zůstal. Evropan, jenž se s ním dělí o vedení, startoval z desítky, hned tam zapsal birdie, jeho série pokračovala par – birdie – birdie a nakonec odevzdal čistou skórkartu.
„Atmosféra i cit pro golf jsou tu úžasné,“ rozplýval se Singh. „Když slyšíte tolik povzbuzování kolem a cítíte to společně s publikem, je snadné hrát,“ dodal. Bourdy jej podpořil: „Hraju tu poprvé, ale zamiloval jsem si to tady. Bylo to fantastické, hrát s vítězem Open Darrenem Clarkem, moc mi pomohl. Měl jsem v tom obrovskou výhodu,“ dodal.
O třetí místo se dělí šest konkurentů, všichni mají ztrátu jednoho úderu na vedoucí dvojici. Zprvu se dobře držel i největší favorit Rory McIlroy, jenže po čtyřech birdie, která nastřádal do čtrnácté jamky, zapsal i dvě bogey na šestnáctce a osmnáctce. Dohromady to dalo 70 ran (-2), což znamená dělenou 53. pozici.
Další pořadí: 9. Colsaerts, Harrington (-5), 33. Paul Lawrie, Siem, Kruger (-3), 53. Daly, F. Molinari, McIlroy (-2), 72. McDowell, Cabrera-Bello, Rock, Clarke (-1), 94. Manassero (E), 116. Willett (+1), 132. Grace (+3), 149. Coetzee (+6).

Turnaje se zúčastní Rory McIlroy, Keegen Bradley, Graeme McDowell David Drysdale, John Daly, Simon Dyson, Padraig Harrington, Matteo Manassero, Thongchai Jaidee.

Hraje se na hřišti Royal Portrush GC s parem 72 a délkou 6 532 metrů.

Dotace turnaje je 333 tis. euro (8,6 milionů korun českých).

Odkazy: … Royal Portrush GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai