European Tour – Dubai World Championship, vítězí Alvaro Quiros

11.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Dubai World Championship, Jumeirah Golf Estates, Dubai, Spojené Arabské Emiráty
(8. – 11.12.2011, +3 hod)

 

Neděle – finálové kolo
Potvrzeno: Luke Donald je prvním hráčem světa, který vyhrál série na obou stranách Atlantiku. Po koruně krále americké PGA Tour třímá žezlo panovníka European Tour. Třetím místem v závěrečném turnaji si upevnil i post na nejvyšší příčce světového žebříčku. V radostné reakce propukl v Dubaji také Álvaro Quirós, jenž ve velkém boji s Paulem Lawriem přinesl 67 ran (-5) a  získal titul z Dubai World Championship.
Vítězný Španěl dosáhl toho, co předpověděl po druhém kole: aby turnaj nebyl jen o snaze Roryho McIlroye sesadit Donalda. Což se Severoirovi, jenž obsadil dělené jedenácté místo, nepovedlo, a tak se pozornost diváků soustředila na Donalda, ale i na souboj v závěrečném flightu.
Lawrie, jenž začal klání nejlepší šedesátky evropského okruhu coby 56. muž finančního žebříčku Race To Dubai, byl Quirósovi důstojným soupeřem. Na první devítce zahrál pět birdie a dostal lídra pod tlak. Přestože na dvanáctce přišlo jediné Skotovo bogey, v jednu chvíli se dostal do vedení.
Letošní specialista na pouštní turnaje Quirós (vyhrál Dubai Desert Masters a Quatar Masters) měl divoký start, poměr birdie a bogey byl u něj 5:3, než na začátku druhé devítky uklidnil situaci čtyřmi pary. Hrát pary by mu ale bývalo nestačilo. Španěl přidal další birdie na čtrnáctce a na poslední odpaliště si přinesl náskok jedné rány před Lawriem a také Donaldem, jenž se mezitím vytáhl do popředí a už čekal v klubovně. Co udělal Quirós? Na finálovém pětiparu zapsal eagle, dostal se na konečných -19 a po fantastickém puttu přes terénní vlnu mohl propuknout v oslavné reakce. „Jsem velice šťastný za ten konec, bylo to opravdu těžké a ten pocit fantastický. Lawrie ještě zahrál birdie, takže se osamostatnil na druhé pozici před nejlepším hráčem světa.
Anglický triumfátor zopakoval, že je „maximálně hrdý“ a svůj rok označil za úžasný. „Byl jsem dnes ráno velice nrvózní,“ přiznal se Donald. To, že mu McIlroy ve třetím kole tak trochu zametl cestu, nechtěl vzít v potaz. „Někdy na třinácté jamce jsem se podíval na leaderboard a Rory tam nebyl,“ vypíchl moment, kdy uvěřil v to, že už mu titul neunikne.
Donald, jemuž nedávno zemřel otec a krátce nato se dočkal narození druhé dcery, si třetím místem uhrál prvenství v sérii sám. Ani kdyby jeho jediný soupeř vyhrál, nestačilo by mu to. V závěrečném kole se představil tak, jak jej všichni znají. Ani jednou nechyboval a zapsal šest birdie, z toho tři na závěrečné trojici jamek. Potvrdil svou neuvěřitelnou vyrovnanost a přidal desáté umístění v top 10 ze třinácti startů na European Tour. Méně jich ostatně absolvovat ani nesmí, aby byl klasifikován…
Donald letos vyhrál třikrát – dvakrát na ostrovech (Anglie, Skotsko), dvakrát v USA, z toho jeden turnaj byla jamkovka. Jde o nejkomplexního golfistu současnosti, ale jak sám řekl v Dubaji: „Tohle je hra, v níž se stále máte kam zlepšovat.“ Z hlediska výsledků je to jasně čitelná věta. Donald totiž na svém kontě nemá dosud major titul, což je pro muže, jemuž bylo ve středu čtyřiatřicet, velká výzva.
Další pořadí: 4. Hanson (-14), 5. Schwartzel (-13), 6. F. Molinari, Oosthuizen (-12), 8. Rock, Lowry (-11), 10. Larrazábal (-10), 11. McDowell, Karlsson, McIlroy, Kaymer, García (-9), 29. Björn, Westwood (-3), 34. Els (-2), 44. Jiménez, A. Hansen (+2), 46. Dyson (+3), 57. Clarke (+11).

Sobota – 3. kolo
Quirós zpomalil, ale ve vedení vydržel. Jeho skórkarta je plná různorodých čísel, ta skáčou z bogey do eaglu a přes birdie zpět, nakonec ale Španělovi kolo za 70 ran (-2) stačilo. Už to ale není tak výrazný rozdíl, druhý v pořadí na něj ztrácí jen dvě rány. A tím druhým je pro změnu Paul Lawrie. Skot se na pozici, kde figuroval po úvodním dnu, vrátil s výrazným přispěním eaglu na osmnácté jamce.
Quirós zahrál eagle na pětiparové jamce číslo 7, ale na druhé devítce už se nezlepšil, zahrál na ní dvě birdie i bogey, to druhé pak ke své smůle na poslední jamce.
Radikálně se změnila situace v boji o korunu krále sezony. Rory McIlroy druhým kolem za 71 ran (-1) ztratil valnou část nadějí na vítězství v turnaji, které potřebuje, aby sesadil Luka Donalda. Lídr žebříčku se navíc zlepšil a svého vyzyvatele v průběžném pořadí v Dubaji přeskočil. „Je po všem. Definitivně,“ hlesl dvaadvacetiletý Severoir a naznačil, že nevěří ve své zázračné obrození.
S McIlroyem bylo zle po sedmi jamkách, protože po bogey na trojce zapsal dokonce double bogey. Od jedenácté jamky, kde se mu konečně podařilo birdie, se ale vzchopil a jakž takž udržel glanc. A to i v hodnocení situace. „Luke si to zaslouží,“ uznal, že koruna nejlepšího je ve správných rukou.
Rekord hřiště 64 úderů byl znovu vyrovnán, tentokrát se o to postaral Martin Kaymer. Na závěrečných šesti jamkách dokázal Němec srazit skóre o pět úderů a posunul se na dělenou osmou pozici..
Další pořadí: 3. Oosthuizen (-11), 4. Donald (-10), 8. Kaymer, García, Schwartzel, McIlroy (-8), 16. Westwood (-5), 31. Björn (-2), 38. A. Hansen (E), 52. Dyson (+5), 55. Clarke (+7).

Pátek – 2. kolo
A dějí se věci! Do čela se dostal Álvaro Quirós, jenž napodobil čtvrteční výkon Petera Hansona a zahrál 64 ran (-8). S průběžným skóre 12 ran pod par má před druhým Švédem náskok čtyř ran, což je v takové fázi turnaje nebývalé.
Jednu chvíli byl ve vedení i Rory McIlroy, jenž poměrně úspěšně útočí na pozici nejlepšího hráče sezony Luka Donalda. V závěru kola však dvaadvacetiletý Severoir kazil a klesl na dělenou třetí pozici. Aby splnil svůj cíl, musí ve víkendové polovině turnaje stáhnout na Quiróse pět úderů. Donald sleduje dění z dělené dvanácté pozice a chce-li si pojistit prvenství v celé European Tour, musí nejméně o tři příčky výš.
Vedoucí muž byl v pátek bezchybný a vedl už po svém šestém a posledním birdie na šestnácté jamce. Do velkého trháku se dostal na jamce závěrečné, kde vystřihl nádherný eagle. Dvěma ranami potvrdil na tomto pětiparu pověst jednoho z „nejdelších“ golfistů světa a na greenu mu stačil středně dlouhý putt. Usměvavý Quirós potvrdil pověst pouštního specialisty. Letos totiž vyhrál už Dubai Desert Masters a Quatar Masters. „Svítí tu slunce a já rád hráju v horku,“ potvrdil Španěl, že se v Emirátech cítí jako doma v Cádizu.
Svým výkonem na sebe strhl pozornost, v zahajovacím dnu přece jen upřenou hlavně na McIlroye s Donaldem. „Rory a Luke nejsou jediní hráči v turnaji,“ mrkl spiklenecky. „I my ostatní chceme přispět k dobré zábavě.“
McIlroy do jedenácté jamky vypadal úžasně. Tam, kde ve čtvrtek přidával nechtěné rány, naopak zahrál birdie, jinak až překvapivě striktně svůj výkon z předchozího dne kopíroval. První zaváhání přišlo na dvanáctce, ale hlavní příčinou, proč kolo za 71 (-1) nehodnotil jako vydařené, byla další dvě bogey na jamkách 17 a 18.
Řeč se při jeho mediálním vystoupení točila hlavně kolem toho, jak se cítí. Ulsterský golfista vypadá v Dubaji unaveně a lékaři nedokázali přesně odhalit přičiny jeho virového onemocnění. „Říkali, že to může být horečka Dengue, přenášená moskyty. Ale také jsem se mohl otrávit jídlem. A taky za tím může být spousta jiných věcí,“ vysvětlil rozmrzele McIlroy. Jeho management už oznámil, že start v příštím týdnu na turnaji v Thajsku je vážně ohrožen. Sám hráč to komentoval podotekem, že dá na doporučení lékařů.
Další pořadí: 3. Rock (-7), 5. Casey, Lawrie (-6), 12. Schwartzel, García (-4), 22. Westwood (-2), 29. Björn (-1), 36. Kaymer (E), 47. A. Hansen (+3), 53. Clarke (+4), 57. Dyson (+8).

Čtvrtek – 1. kolo
Dlouho očekávaný turnaj má méně či více překvapivé muže v popředí. Nejlepší kolo zahrál Peter Hanson, jenž naznačil formu už před týdnem na jihoafrické exhibici. „Hrál jsem asi svůj nejlepší golf. Trefoval jsem perfektně míč a proměňoval putty,“ chválil sám sebe švédský vítěz loňského Czech Open, díky němuž se dostal do evropského rydercupového týmu. Od té doby turnaj nevyhrál. Tentokrát zahrál osm bidrie, z toho šest na druhé devítce, a se skóre 64 (-8) se osamostatnil v čele. „Je to těžké hřiště, zvlášť když na druhé devítce zesílil vítr,“ poznamenal čtyřiatřicetiletý hráč.
O ránu za ním figuruje Skot Paul Lawrie, jenž do Dubaje postoupil z 56. místa finančního žebříčku. Šest z jeho sedmi birdie se vešlo mezi pátou až jedenáctou jamku. „Je mi teprve dvaačtyřicet a mám před sebou ještě dlouhou cestu,“ odmítl Lawrie být zařazen mezi veterány. Letos v březnu ukončil devítiletý půst bez turnajového titulu. „Patrně trénují tvrději a odpaluju víc míčů než kdy předtím. Když se chcete zlepšit, musíte pro to něco udělat. A já dělám,“ oznámil 163. hráč světového žebříčku útok na návrat do první padesátky.
Z uchazečů o prvenství v sérii si díky vynikajícímu finiši počínal líp Rory McIlroy. Velký vyzyvatel sice na druhé pětiparové jamce zapsal double bogey, protože po ráně do roští ztratil míč. „Udělal jsem tři hloupé chyby, ale zůstal jsem trpělivý,“ poznamenal dvaadvacetiletý Severoir. V polovině kola byl na úrovni even par, šest následných birdie jej ale katapultovalo na třetí příčku průběžného pořadí. „Necítím se neporazitelný, vůbec se necítím na sto procent. S tím nic nenadělám,“ dodal muž, jenž stále čeká na výsledky vyšetření své krve po poklesu hladiny bílých krvinek.
Naopak lídr Luke Donald je zcela fit, jenže finální devítku poskvrnil trojicí bogey a s celkovým parem se dělí o 26. místo. „Zahrál jsem několik mizerných ran. Měl jsem hru pod kontrolou, ale ztratil jsem ji,“ postěžoval si Angličan.
Další pořadí: 4. García (-5), 5. R. Fisher, Rock, Á. Quirós (-4), 8. Schwartzel (-3), 35. Björn, Westwood, Kaymer (+1), 42. A. Hansen (+2), 53. Clarke (+4), 57. Dyson (+5).

Vrchol evropské tour je zde. Závěrečný turnaj sezóny pro 60 nejlepších hráčů podle finančního žebříčku bude hostit golfovou špičku. Hrát bude Luke Donald, který se bude snažit udržet 1. místo evropského finančního žebříčku. Jediný ho může ohrozit je Rory McIlroy, který vyhrál v minulém týdnu UBS Hong Kong Open. Na Donalda ztrácí McIlroy necelých 800 tis. eur, což je velká ztráta, ale ve hře je 922 tis. euro a v případě špatného umístění Luka Donalda, by ho mohl McIlroy přeskočit. Hrát bude ve skvěle formě hrající Lee Westwood, který minulý týden také zvítězil na Nedbank Golf Challenge. Dále budou hrát Ernie Els, Martin Kaymer, Andres Hansen, Graeme McDowell, Sergio Garcia, M.A. Jiménez, bratři Molinari, Matteo Manassero, Robert Karlsson či Simon Dyson.

Hraje se na hřišti Jumeirah Golf Estates s parem 72 a délkou 7 017 metrů.

Dotace turnaje je 7,5 mil. dolarů (143,250 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 1,25 mil. dolarů (23,9 mil. korun českých).

Odkazy:Jumeirah Golf EstatesSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříček Race to Dubai