European Tour – Commercialbank Qatar Masters

05.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Commercialbank Qatar Masters, Doha GC, Dauhá, Katar (2. – 5. 2. 2012, +2 hodiny)

Neděle – finálové kolo
Paul Lawrie uhájil svůj náskok a stal se vítězem turnaje s konečným skóre 15 ran pod par. Odrazil tak útok Australana Jasona Daye, jenž obsadil druhé místo se ztrátou čtyř ran společně se Švédem Peterem Hansonem. Day zaútočil sérií čtyř birdie na úvodních čtyřech jamkách, stejnou pak předvedl mezi 10. a 13. jamkou. Spolu s birdie na osmnáctce předvedl výkon 65 ran (-7).
Vítězný Skot zahrál v posledním kole navlas stejně. Cestu k titulu si začal dláždit eaglem na deváté jamce, ve druhé části hřiště zapsal čtyři birdie. Věrný své přezdívce „Chippy“ si třiačtyřicetiletý veterán v závěrečném dějství pomohl dvěma přesnými čipy. „Pár ran se mi opravdu povedlo. Nemyslím si, že bych dokázal zahrát ještě lépe než teď,“ smál se vítěz British Open z roku 1999, jenž by se letos podruhé v kariéře mohl kvalifikovat do rydercupového týmu Evropy. „Když máte šanci vyhrát turnaj, moc dobře nespíte a všechny ty myšlenky vám táhnou hlavou. Samozřejmě i těch, týkajících se Ryder Cupu. Ale to je ještě dlouhá cesta a snaží se po ní k cíli dorazit spousta vynikajících hráčů.“ Lawrie, jenž v tomto týdnu figuroval na 272. místě světového žebříčku, získal výhrou v Kataru právo startovat jak na blížící se světové jamkovce v Arizoně, tak na květnovém Volvo World Match Play ve Španělsku.
Pozornost získal čtvrtým místem i americký host turnaje John Daly. Další major vítěz ve startovním poli zkompletoval opět výborné kolo 67 (-5). Naopak Alexi Čejkovi se podařilo po třech birdie a třech bogey přinést even par, což znamená konečné dělené 47. místo.
Další pořadí: 4. Daly (-9), 5. García (-8), 9. Kaymer (-7), 11. Olazábal, Fernandez-Castaňo, Westwood (-6), 47. Grace, Čejka (-2), 59. McDowell (-1), 69. F. Molinari (+1).

Sobota – dohrávka 2. kola
Do čela zkráceného turnaje  se po dvou kolech dostal  Skot Paul Lawrie s průběžným skóre -8.V přerušeném druhém kole zapsal šest birdie a jedno bogey, tedy dohromady 67 ran (-5). Na druhém místě se usadil Belgičan Nicolas Colsaerts se ztrátou jednoho úderu,  o třetí místo se s odstupem další rány dělí Švéd Peter Hanson a Argentinec Ricardo Gonzalez.
Lawrieho výkon se neobešel bez problematického momentu. Na desátém greenu dostal jednu trestnou ránu za to, že upustil míč na své markovátko, což se mu stalo i před týdnem. „Za dvacet let na tour jsem to nikdy neudělal,“ dušoval se třiačtyřicetiletý harcovník. „V Abú Dhabi jsem měl štěstí, protože mě můj caddie viděl a řekl, že se markovátko nepohnulo. Tady jsem si nebyl jistý a rozhodčí mi řekl, že si musím být jistý na sto procent,“ dodal Lawrie k penalizaci, která následovala, protože pro situaci nebylo možné najít ani videozáznam. 
Vedoucí hráč po úvodním dnu Gonzalo Fernandez-Castaňo zahrál o osm ran hůř a propadl se na dělené 17. místo (-3). V jeho skórkartě jsou jen  tři bogey, jinak samé pary. Byl jedním z pouhých šesti golfistů mezi 131 účastníky turnaji, jejichž zápasi neobsahuje ani jedno birdie.
Cutem prošel i Alex Čejka, jenž se zlepšil na 69 ran (-3) a průběžné skóre -2. Bude to první finanční zisk německého hráče českého původu v této sezoně. Na evropských turnajích se rozehrává, aby se na americkém kontinentu po vypršení zdravotní výjimky pokusil udržet kartu na US PGA Tour.
Další pořadí: 7. Daly, Day (-4), 17. Westwood, Kaymer, Olazábal (-3),  26. Čejka, Jiménez (-2), 34. Grace, F. Molinari (-1), 64. McDowell (+1). Cutem neprošli: Manassero, J.M. Singh, Choi, Mahan, Montgomerie, Karlsson, Stenson, R. Fisher.

Pátek – 2. kolo
Pod vlivem nepříznivého počasí se pořadatelé rozhodli zkrátit turnaj na 54 jamek, tedy na tři kola. To páteční se dohraje v sobotu.
Hra byla vinou prudkého větru přerušena ve chvíli, kdy se velká část startovního pole teprve připravovala do hry. Lídr Gonzalo Fernandez-Castaňo absolvoval sedm jamek se skóre +2. Maximální počet odehraných jamek jedním hráčem je 11.

Čtvrtek – 1. kolo
To, že se v „písečné bouři“ Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo ujal vedení, není zase tak překvapivé. Zato jméno hráče, jenž po dopoledním výkonu dlouho vedl a figuruje na samostatném druhém místě, nechť je dokladem toho, že se nikdo nesmí podceňovat. Tím mužem je Američan John Daly, jehož výkony v posledních letech nejsou vůbec přesvědčivé. Dílčí vynikající výsledek je však tento bývalý šampion z majorů rozhodně schopen zahrát.
„Vůbec jsme neviděli míč dopadat na fairway. Snažil jsem se hrát balon tak nízko, jak to jen šlo,“ komentoval podmínky Fernandez-Castaňo. Podle něj by v nich byla i úroveň even paru přijatelná. Do vedení se vyhoupl díky sérii birdie na závěrečných pěti jamkách. Pouze na patnáctce zapsal par. Jeho celkové skóre 66 ran (-6). Daly je o jeden úder horší, přinesl ze hřiště čistou skórkartu, obsahující pět birdie.
Podmínky byly skutečně extrémní. Lídr odehrál skoro celé kolo ve slunečních brýlích, aby eliminoval počet zrnek písku v očích. A Daly si dle svého zvyku prudce ulevil: „Bylo to, jako kdybyste ten písek jedli. Brutální. Sám sebe jsem překvapil. měl jsem pět a půl týdne přestávku a holí jsem se moc nedotýkal.“ V celém kole bylo k vidění jen šest eaglů, a to ještě u hráčů ze spodních pater leaderboardu, takže se jednalo spíš o výkyv.
Většina favoritů začala vlažně. Martin Kaymer, jenž před týdnem v Abú Dhabi neprošel cutem, a Lee Westwood, pronásledovaný problémy s ramenem,  mají průběžné skóre -1 a dělí se o patnáctou příčku. Jednu ránu nad zahrál Alex Čejka. Na cut by to při zopakování stejného skóre mohlo stačit.
Další pořadí: 3. Choi, Day (-4), 15. Olazábal, F. Molinari, Kaymer, Westwood (-1), 37. García (E), 52. Čejka, Jiménez, McDowell (+1), 73. Mahan (+2), 82. Grace (+3), 94. Montgomerie (+4), 114. karlsson (+6).

Hráči se přesunuli z nedalekých Spojených Arabských Emirátů do Kataru, kde budou opět bojovat o cenný titul a finančního žebříčku Race to Dubai. V minulém roce zde zvítězil Thomas Björn a letos bude obhajovat titul. Startovní pole je silné, hrát budou Lee Westwood, Jason Day, M.A. Jimenéz, Hunter Mahan, Peter Hanson, John Daly, Francesco Molinari, K.J. Choi, Robert Karlsson či Alex Čejka.

Hraje se hřišti Doha GC s parem 72 a délkou 6 756 metrů.

Dotace turnaje je 2,7  milionů euro (68  mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 316 tis. euro (8 mil. korun českých)

Odkazy: … Doha GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček