European Tour v Bulharsku: logika i kontroverze

15.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Thracian Cliffs

Když se čtyřiadvacet účastníků Volvo World Match Play Championship nechalo vyfotografovat na kraji útesů, obývaných kdysi thráckými kmeny, byl to jeden z mnoha momentů slavnosti předcházející turnaji, jehož slávu se European Tour pokouší oprášit. Potřebuje k tomu sílu Spartaka, bývalého otroka, pocházejícího z tohoto území, jenž v prvním století před naším letopočtem povstal proti Římanům.

Vedení okruhu má podporu automobilky Volvo, díky níž je letošní dotace o čtvrt milionu vyšší než loni (celkem 3 miliony). Promotérská společnost IMG World našla v Bulharsku spektakulární hřiště, jehož majitel Georg Cvetanskij je spojen s tamními privatizačními skandály. Okruh čtyřiadvaceti účastníků je takový, jaký je vzhledem k okolnostem a americké konkurenci možné dát dohromady.

Na každý pád je úspěchem, že se jamkovka koná, protože v letech 2008 a 2010 se ji do kalendáře zařadit nepodařilo. Zda bude jubilejní 50. ročník mezníkem, po němž se postupně turnaji vrátí jeho bývalá sláva, ovšem nedokáže zodpovědět nikdo.

„Tohle je skutečná European Tour,“ komentoval Severoir Graeme McDowell pro oficiální web, že okruh se etabloval už ve čtyřicáté zemi. „Cestujeme na nové turnaje v nových místech, jsme průkopníky profesionálního golfu v Asii a dalších úžasných místech. Je skvělé moci přijet do Bulharska, kde jsem nikdy nebyl, poznávat novou kulturu a představit tady opravdový golf.“

McDowellovi se líbilo, že jej hostitelé dopravili do dějiště vrtulníkem. Mohl si z výšky prohlédnout to, co viděl doma ve videoprezentaci. Tedy ohromující atmosféru „evropského Pebble Beach“, kteréžto srovnání designér hřiště Gary Player nebere, protože tvrdí, že vytvořil něco neopakovatelného.

Kolorit Thracian Cliffs Golf & Beach Resort prohlásil ředitel turnaje José María Zamora přemalebným. „Ve Volvu už jsou známi tím, že dobývají nová teritoria, a Bulharsko je dalším příkladem. Podařilo se jim to v Číně teď se o to pokoušejí na místě, kde je velice slabá golfová tradice, ale oni jdou za svým. Za to si zaslouží obdiv,“ řekl.

První ročník šampionátu ve hře na jamky se hrál jako Piccadilly World Match Play Championship v roce 1964 a titul získal Arnold Palmer. Od té doby ho vyhráli i Player, Jack Nicklaus, Greg Norman, Steve Ballesteros, Nick Faldo a dokonce sedmkrát Ernie Els. Více než 40 let se turnaj konal v anglickém Wentworthu, ale postupně ztrácel na síle.

Automobilka se ho ujala v roce 2009 a na dva roky ho přestěhovala do španělského resortu Finca Cortesín. Startovní pole se rozšířilo nejprve na 16 hráčů a pak na 24 golfistů. Hraje se v osmi skupinách po třech, takže každý účastník má garantovány dva zápasy.

Jak těžké je držet slávu tradiční akce při ekonomické krizi v konkurenci s děním na americké scéně, dokládá případ Bretta Rumforda. Australan vyhrál dva předchozí turnaje (na rány) European Tour a dostal se do čela finančního žebříčku Race To Dubai. Právo hrát World Match Play ho trochu zaskočilo. „Jako amatér jsem odehrál spoustu jamkovek, ale tak od svých dvaceti jsem takový zápas už neabsolvoval,“ řekl pětatřicetiletý profesionál.

Logické i kontroverzní spojení European Tour s destinací, kam bude obtížné dostat diváky, je zatěžkávací zkouškou, co jamkový turnaj snese, a testem jeho poenciálu.