European Tour – BMW PGA Championship

27.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – BMW PGA Championship, Wentworth Club, Surrey, Anglie
(24. – 27.5.2012, -1 hod)

Neděle – finálové kolo
S obhajobou titulu se Luke Donald vrací na místo světové jedničky. Po Nicku Faldovi a Colinu Montgomeriem je teprve třetím mužem, jemuž se podařilo zopakovat premiérové vítězství na turnaji, považovaném za ikonický pro evropském okruhu. Je to jeho šesté vítězství v uplynulých patnácti měsících, inkasoval za ně 750 tisíc eur. „Ano, je to náš největší turnaj a je skvělé tohle dokázat,“ rozplýval se vítěz.
Ve čtvrtém kole zahrál jedno bogey na čtvrté jamce. Na ní přitom v předchozích třech dnech vždy zapsal birdie. Ale to jej nerozhodilo a začal své skóre snižovat. Prostřednictvím pěti birdie se dostal na konečných 68 ran (-4), což byly i jeho výsledky ve čtvrtek a v pátek. Jen v sobotu zahrál o úder hůř a jeho vítězná bilance tak činí -15. „Snažil jsem se držet při zemi. Švihal jsem dobře a patoval jsem dobře celý týden,“ dodal Donald. A k tomu, že je opět nejvýš na světě, přidal pochopitelnou doušku: „Tato vítězství jsou klíčová k tomu, abych získal potřebnou sebedůveru k výhrám na majorech.“
Konkurenti mu postupně odpadávali a na druhé místo nakonec vítězný Angličan nahrál náskok čtyř ran. O tuto pozici se podělili jeho krajan Justin Rose, jenž byl po čtyřech jaklách na Donaldově úrovni, a Skot Paul Lawrie, autor nejlepšího výkonu finálového dne. Na 66 ran (-6) se začal dostávat přes eagle na čtyřce a nezastavilo jej ani jediné bogey na jamce č. 13.
Alex Čejka zakončil turnaj zlepšením, takže má za sebou dvě špatná a dvě solidní kola. Tentokrát zapsal na první devítce samé pary, na druhé k nim přidal dvě birdie a jedno bogey. Konečná bilance čtyři rány nad mu stačí na dělenou 49. příčku.
Další pořadí: 4. Peter Lawrie (-8), 5. Grace (-7), 6. Sterne (-6), 7. Siem, F. Molinari, Els (-5), 10. Poulter (-4), 15. Kaymer, Cabrera-Bello (-3), 18. Schwartzel (-2), 21. Rock (-1), 33. Kruger, Westwood (+1), 39. Jiménez (+2), 49. Čejka (+4),

Sobota – 3. kolo
Na svou loňskou vyrovnanost při vysoké výkonnosti se rozvzpomněl Luke Donald a s průběžnýcm skóre -11 vede o dva údery před svým anglickým krajanem Justinem Rosem. Donald dal jasně najevo, že to myslí vážně s návratem na post světové jedničky. Po dvou výsledcích 68 zahrál tentokrát 69 i s jedním bogey ve skórkartě.
Jen dva hráči dokázali až dosud titul z prestižního turnaje obhájit – Nick Faldo a Colin Montgomerie. Donald má šanci se k nim přiřadit. „V těch těžkých podmínkách zůstávají dobří hráči trpěliví a posouvají se nahoru,“ připomněl lídr počasí, které účastníky prověřilo. „Já jsem několikrát neuspěl  dostal jsem se pod tlak, ale jsem spokojn  s tím, jak jsem zvládl závěr. Bylo to fyzicky i psychicky náročné,“ dodal.
Rose se přidal: „Nakonec jsem poznal, jak dobré to bylo kolo, když jsem viděl, jakou daň si hřiště vybírá.“ On, Donald a ještě další z domácích hráčů Ian Poulter dosáhli shodného skóre a nikdo další v silném větru tentokrát už nehrál po 70.
Ani na par hřiště se nedostal Alex Čejka, jehož výkon 76 ran (+4) znamená pád na začátek šesté desítky průběžného pořadí. Německý golfista českého původu si vybral slabou chvilku na dvou po sobě následujících čtyřparech, kde zapsal double bogey a triple bogey.
Další pořadí: 3. Peter Lawrie (-7), 4. Els, Paul Lawrie, Grace, Sterne (-5), 8. Cabrera-Bello, F. Molinari (-4), 11. Poulter (-3), 19. Westwood (-1), 25. Kaymer (E), 29. Jiménez (+1), 39. Rock (+2), 45. Schwartzel (+3), 51. Čejka (+5).

Pátek – 2. kolo
Zdrcující nástup, jaký předvedl James Morrison, nikdo nezachytil. Anglický golfista, jenž ozdobil první kolo eaglem na osmnácté jamce, nastoupil povzbuzen dílčím úspěchem ze čtvrtka a ve druhém dni naprosto deklasoval veškerou konkurenci. Přinesl čistou skórkaru, v níž má šest birdie, a závěrečný pětipar, který hrál tentokrát i jako svou poslední jamku, opět pokořil eaglem. Výsledkem jeho erupce bylo skóre 68 (-8) a posun do vedení s průběžnou bilancí -12. Morrison si v polovině turnaje vytvořil nebývalý náskok čtyř úderů před dvojicí na druhém místě. Tu tvoří jeho krajan Luke Donald a David Drysdale ze Skotska.
„Hrát golf je lepší než stát celý den v poli,“ usmál se Morrison a nezasvěceným vysvětlil, že než se v šestnácti letech dal na individuální sport, věnoval se kolektivní hře – kriketu. „Očekávám od sebe hodně, ale ať zahraju 80, nebo 65, vždycky si z toho něco odnesu,“ dodal sedmadvacetiletý profesionál. „Děsně toužím se zlepšovat a to je možná můj problém.“
Suverén loňské sezony Donald si udržel šanci dostat se v neděli do čela světového žebříčku. Původně by musel ve Wentworthu vyhrát, ale teď se nemusí ohlížet na výsledek současného nejlepšího hráče světa Roryho McIlroye, jenž se do finálového programu nekvalifikoval. Proto Donaldovi v neděli bude stačit umístění do osmé příčky. McIlroy na 134. pozici se skóre +9 zaostal za hranicí cutu hodně daleko, pátečních 79 ran přizdobených dvěma double bogey svědčí o Severoirově totální nepohodě.
Naopak přesně s cutem +1 proklouzl do druhé části turnaje Alex Čejka a nebyl sám, koho závěrečná birdie zachraňovala. Také Lee Westwood se dvěma double bogey v pátečním zápisu stihl postup jen tak tak.
Další pořadí: 6. Cabrera-Bello, Grace, F. Molinari, Rose (-6), 17. Schwartzel, Kaymer, Paul Lawrie (-4), 25. Jiménez, Els (-3), 46. Rock, Poulter (E), 56. Čejka, Westwood, Kruger (+1).
Cutem neprošli: Colsaerts, McDowell, Clarke, Hanson, McIlroy, Harrington.

Čtvrtek – 1. kolo
Když Británie, tak ostrovní nadvláda. Tak vypadá čelo leaderboardu, jemuž vévodí skotsko-irská dvojice David Drysdale, Peter Lawrie. Oba zahráli 66 ran (-6) a mají náskok jednoho úderu před pěticí hráčů, z nichž dva jsou rovněž svým způsobem domácí – Velšan Jamie Donaldson a Angličan Justin Rose. Spolu s nimi se o třetí místo dělí ještě Švédové Richard S. Johnson s Niclasem Fasthem a Španěl Álvaro Quirós.
Neuvěřitelné štěstí měl Drysdale, jehož druhá rána zamířila do vody, ale odrazila se zpátky na pevnou zem. „V tisíci případech se to nestane. Nevím, co jsem trefil, snad rybu,“ kroutil hlavou šťastný i nevěřícný golfista.
Lawrie je jedním z pouhých dvou majitelů čisté skórkarty, mezi čtyři birdie do ní posadil také eagle na pětiparové čtyřce. „Hřiště je pro mě jako dělané. Nejsem z nejdelších hráčů na tour, ale jedním z nejrovnějších,“ vystihl podstatu svého dílčího úspěchu. Tím druhým je Ital Francesco Molinari, autor čtyř birdie a jinak samých parů.
Ital má po úvodním dnu stejnou bilanci -4 jako jeden z favoritů Luke Donald. Angličan vedle sebe umístil dvě bogey na deváté a desáté jamce, jinak byl s výkonem spokojen.
Zvlášť když jeho konkurent v boji o post světové jedničky Rory McIlroy příliš šťastný vstup do turnaje neměl. Přestože také on dokázal zapsat na čtyřce eagle, po výkonu 74 ran (+2) je přesně na hranici první stovky průběžného pořadí.
Další pořadí: 8. Rock, Els, F. Molinari, Donald (-4), 21. Paul Lawrie, Grace (-3), 33. Westwood (-2), 48. Poulter, Kaymer, Clarke, Jiménez (-1), 67. Hanson, Colsaerts (E), 99. McDowell, McIlroy (+2), 117. Čejka (+3).

Tento týden bude více sledována European Tour než PGA Tour. Důvodem je nadcházející turnaj BMW PGA Championship, který má velmi silné startovní pole. Loni zde zvítězil Luke Donald, který bude bojovat o znovu nalezení loňské formy. Dále hrají Rory McIlroy, Graeme McDowell, Martin Kaymer, Ernie Els, Ian Poulter, Lee Westwood, Darren Clarke, Charl Schwartzel, M.A. Jimenéz, Alvaro Quiros, Bratři Molinari, či Alex Čejka, který zaznamenal minulý týden na PGA Tour jeden z nejlepších výsledků této sezóny, skončil na 29. místě.

Hraje se na hřišti Wentworth Club s parem 72 a délkou 6 679 metrů.

Odkazy: … Wentworth ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai