European Tour – BMW Masters

27.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – BMW Masters, Lake Malaren GC, Šanghaj, Čína (25. – 28.10.2012, +6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Velké dostihy o první místo mezi členy posledního flightu byly dramatické až do poslední jamky, po níž se navzdory chybě přece jen z titulu radoval Peter Hanson. Jeho herní partner Rory McIlroy nevyužil na osmnáctém greenu šanci vyzvat jej alespoň do play-off, oba obešli kolo s výsledkem 67 ran (-5) a zbytek startovního pole nechali s odstupem za sebou. „Hrál jsem opravdu dobře a také s putterem mi to šlo. Ale Rory mi trochu pomohl tím, že na začátku kola neproměnil nějaké krátké putty, což se nakonec ukázalo jako rozhodující,“ řekl vítězný Švéd. Dokončil turnaj s výsledkem -21 a druhý Severoir má konečnou bilanci jen o jeden úder horší. Na samostatnou třetí pozici se posunul Angličan Luke Donald, McIlroyův předchůdce na místě světové jedničky, a ten na něj má už ztrátu tří ran.
Když na páté jamce zahrál McIlroy druhé bogey za sebou, měl Hanson na kontě jedno birdie a rozdíl mezi oběma hráči byl v té chvíli už čtyři rány. To byla pro vedoucího muže všech významných žebříčků výzva. Ještě na první devítce stačil rozdíl změnšit o jeden úder. Pak přišly velké chvíle obou. Hanson nějak zásadně na šanghajském hřišti rozklíčoval jamky 11, 13 a 15, protože na všech počtvrté za sebou zahrál birdie. A tentokrát mezi ně vsadil ještě jedno na dvanáctce. Na jiného by to bylo příliš velké sousto, nikoli na McIlroye. Ten ve stejných pasážích hřiště, konkrétně mezi 11. a 16. jamkou, naopak opět náskok dokázal o jeden úder ztenčit. Pomohl si třemi birdie a eaglem na pětiparu č. 15. „Byl jsem pod tlakem a snažil jsem se hrát trochu na jistotu, ale proti světové jedničce do toho musíte řezat,“ vylíčil své pocity vítěz předloňského Czech Open.
Na 72. jamce celého turnaje Hanson zaváhal a zahrál jediné bogey dne. Měl namále, protože jeho přihrávka sjela těsně za hranu bunkeru, on ale svůj chip zvládl a přihrál si na dva putty. McIlroyův putt do birdie asi z pěti metrů byl neúspěšný, a tak pořadí zůstalo stejné, jak se utvořilo už na konci pátečního kola.
Ziskem 888 560 eur se Hanson zároveň jako jediný přiblížil vedoucímu muži Race To Dubai McIlroyovi ve finančním žebříčku. Švéd je těsně třetí za Angličanem Justinem Rosem, jenž v Lake Malaren obsadil dělené šesté místo. Naopak ztratil Jihoafričan Branden Grace.
Další pořadí: 4. Poulter (-16), 6. Rose (-14), 11. McDowell, Kaymer (-13), 14. Westwood, Colsaerts (-12), 16. Donaldson (-11), 20. Lynn (-10), 30. Willett, Jiménez (-7), 35. Cabrera-Bello, F. Molinari, Paul Lawrie (-5), 43. Grace (-3), 46. Fernandez-Castaňo (-2), 51. Siem (-1), 58. Olesen (+2), 63. Ramsay (+5).

Sobota – 3. kolo
O jednu ránu lepší denní výkon měl Rory McIlroy, ale přesně o ránu zůstal celkově ve vedení Peter Hanson. Spoluhráči z vítězného rydercupového týmu si to v neděli rozdají o titul, i když třeba ještě samostatně třetí george Coetzee má solidní šanci do jejich souboje zasáhnout. Vedoucí Švéd má po výkonu 70 ran (-2) celkové skóre -16 a druhý Severoir, jenž je díky sobotním 69 ranám v závěsu, si drží třetího Jihoafričana na distanc dvou úderů. Coetzee trochu lituje jediného bogey, které zapsal na osmnácté jamce, zakončil den na skóre 66 (-6) a přišel tím o možnost dýchat favorizované dvojici na záda ještě silněji.
Hanson neměl bůhvíjaký start. Po birdie na dvojce totiž přicházela bogey, celkem tři, až pak se lídr začal prokousávat zase do denního mínusu. „Vítr dnes foukal z opačné strany a podmínky byly zrádnější. Také navrtání byla dnes často skrytá,“ vylíčil svůj dojem ze hřiště. Tak či tak, na jamkách 11 (čtyřpar), 13 a 15 (pětipary) zahrál birdie potřetí za sebou, tj. dosáhl ho na nich v každém ze tří odehraných kol. McIlroy si své bogey odbyl na třetí jamce, pak už nechyboval. „Pokaždé, když jste takhle blízko, je to dobré. Ať jsem o jednu vpředu, vzadu, nebo na stejné úrovni, vždy chci na závěr zahrát to, co bude stačit.“ Rozuměj na titul.
Dvojici nejvážnějších uchazečů o něj by býval doplnil na trojici Nicolas Colsaerts. Belgičan se dlouho držel v popředí, ale na jamkách 16 a 17 zahrál dvě double bogey za sebou, což na této ¨scéně není moc často k vidění. Naopak diváky u šesté jamky potěšil esem Číňan Wu A-shun.
Další pořadí: 4. Donald, Rose (-11), 10. McDowell, Casey, R. Fisher, Oosthuizen, Colsaerts (-10), 16. Poulter (-9), 18. Donaldson (-8), 24. Westwood, Paul Lawrie (-6), 29. Willett, Jiménez (-5), 40. Siem, Daly, Fernandez-Castaňo, F. Molinari (-3), 45. Cabrera-Bello (-2), 55. Grace (E), 62. Ramsay (+4), 66. Olesen (+6).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Plejáda nízkých výsledků znamenala poměrně značné přesuny v čele výsledkové listiny. Jen mírná změna nastala u jména Petere Hansona, protože Švéd se do vedoucího postavení posunul z druhého místa. Byl jedním ze tří hráčů, kteří se dostali na skóre 64 ran (-8) a v jeho případě to znamená celkových -14. To je o dva údery lepší bilance, než jakou má na samostatném druhém místě Rory McIlroy. „No, proti takovému hráči to bude hodně těžké,“ řekl Hanson s výhledem na druhou polovinu turnaje, v němž na něj bude dotírat světová jednička. McIlroy byl v pátek jen o ránu horší než Hanson a další dva konkurenti – Švéd Robert Karlsson a Ir Shane Lowry.
Lídr sice zahájil kolo přičtením rány do plusu, ale ještě na první devítce si vše vynahradil pěticí birdie. Vycházela mu zejména skvělá železa a na drivu i greenu byl akurátní, takže na druhé devítce přidal další čtyři birdie. Spokojen byl i McIlroy. „Bylo to dobré kolo, měl jsem dost šancí skórovat a když jsem tu a tam potřeboval proměnit putt do paru, dokázal jsem to,“ vystihl. On, Lawrie i Karlsson odevzdali čisté skórkarty. Naopak suverén čtvrtečního úvodu Jamie Donaldson se kolem protrápil, zahrál 74 ran (+2) a jen díky značnému náskoku neklesl níž než na dělenou čtvrtou příčku.
Další pořadí: 16. Casey, Paul Lawrie, R. Fisher (-6), 21. Westwood, Poulter, E. Molinari, Olazábal (-5), 28. McDowell, F. Molinari (-4), 40. Willett, Grace (-2), 52. Daly (E), 58. Siem, Cabrera-Bello (+2), 65. Olesen(+3), 71. Ramsay (+5).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Jamie Donaldson se ostatním výrazně utrhl. Zahrál bezchybné kolo 62 ran (-10) a na takový výtrsk kvality nikdo nedokázal zareagovat. Velšan rozložil svých deset birdie rovnoměrně po pěti na obě devítky a vytvořil si náskok čtyř úderů na Švéda Petera Hansona a Itala Franceska Molinariho, kteří se dělí o druhé místo. Ze čtvrté pozice hlídá své vedoucí postavení v race To Dubai světová jednička Rory McIroy ze Severního Irska.
Výkonu nejlepšího muže dne se zase není tak co divit. Letos vyhrál Irish Open a řekl, že čínské hřiště mu sedí. „Když se vyhnete bunkerům, můžete hrát docela agresivní golf,“ vysvětlil proč. Sám lídr předpokládá, že takový den, kdy mu sedla každá rána a každý putt (mimo jiné nehrál žádný extrémně dlouhý), se nebude opakovat. „Potřebuju takhle hrát dál, protože tady je vynikající konkurence,“ připomněl Donaldson. Spokojený byl také jeho skorokrajan McIlroy: „Jsem rád, že jsem den zakončil právě takhle,“ upozornil na své birdie na osmnácté jamce. „Drive i následné železo byly nejlepší, jaké jsem za poslední dobu zahrál,“ varoval ostatní před svou rostoucí výkonností.
Další pořadí: 4. Olazábal, McIlroy (-5), 7. Kaymer, Oosthuizen Rose (-4), 13. Colsaerts, Paul Lawrie, McDowell (-3), 22. Grace, Westwood (-2).

Top 10 prvního kola:

V Šanghaji přivítají golfoví fanoušci nejednu golfovou hvězdu. O turnajový titul budou bojovat Rory McIlroy, Lee Westwood, Justin Rose, Luke Donald, Graeme McDowell, Ian Poulter, Martin Kaymer, Paul Casey, bratři Molinari, Matteo Manassero či Robert Karlsson.

Hraje se na hřišti Lake Malaren GC s parem 72 a s délkou 6 957 metrů.

Pro vítěze je připraven šek v hodnotě 888 tis. euro (22,2 mil. korun českých).

Odkazy: … Lake Malaren GC … Satelitní mapa hřištěStránky turnaje … Evropský žebříček … Finanční žebříček Race to Dubai