European Tour – BMW International Open

24.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – BMW International Open, Golf Club Gut Lärchenhof, Kolín n/R, Německo (21. – 24.6.2012, bez časového posunu)

 

Danny Willett

Neděle – finálové kolo
Až čtvrtá jamka play-off rozhodla o tom, že titul patří do Anglie a bylo to v úžasném stylu. Získal ho Danny Willet, jenž zahrál osmnáctou jamku v paru, zatímco jeho australský sok Marcus Fraser pouze bogey. Oba dosáhli konečného skóre 11 ran pod par. Rozehrávka byla dlouhá, poprvé zvládli oba mužové závěrečný čtyřpar dle normy, podruhé měli bogey oba, potřetí zase oba par. Když se pustili do zdolání osmnáctky počtvrté, vypadalo to nejprve na Fraserovo vítězství, protože Willett zahrál do roughu za greenem. Vyhrál se odtamtud skvělým chipem a zachránil par, zatímco poražený chyboval trojputtem. „Je to úžasné,“ zážil Willett, „byl to těžký de s tím vichrem, a ještě pršelo.“
Pro Angličana bylo skóre po čtyřech kolech zklamáním, protože jeho nedělních 73 ran (+1) neodpovídalo tomu, jak začal. Zapsal dvě birdie na trojce a čtyřce,  dvě pod byl ještě do osmičky, ale na deváté zapsal první ze svých tří bogey. Australan přinesl výsledek 71 (-1) a býval by se stal vítězem, kdyby nechyboval na poslední jamce. Toto bogey znamenalo, že turnaj šel do play-off a on v něm pak podlehl.
Willett se svého prvního titulu na European Tour nemohl nabažit. „Byl to zvláštní týden. Trénoval jsem tvrdě s podporou přítelkyně a celé rodiny,“ rozplýval se. „Posledních osmnáct měsíců bylo všelijakých, ale zranění jsou pryč,“ připomněl své zdravotní problémy hráč, jenž jako amatér zářil ve Walker Cupu. Teď mu patří 333 tísc eur jako nejvyšší prémie, jakou kdy získal.
Pokus Alexe Čejky dostat se v konečné výsledkové listině výš nevyšel. Německý hráč českého původu sice nadějně začal, po šesti parech zapsal dvě birdie těsně za sebou, ale dvě ušetřené rány zase ke skóre přidal rovnou na jedné jamce. Double bogey na devítce hrál přitom už v sobotu. Další bogey na jamkách 16 a 18 znamenala kolo 76 ran (+4) a pád na 66. pozici.
Další pořadí: 3. McGinley, Fernandez-Castaňo, Wood (-10), 6. Stenson, Siem (-9), 8. Björn, Jaidee (-8), 23. Paul Lawrie, Langer (-5), 29. Larrazábal (-4), 44. Montgomerie (-1), 52. Jiménez (+1), 66. Čejka (+5).

Sobota – 3. kolo
Třetí hrací den splnil svou pověst a také tentokrát se stal dnem přeskupování pořadí, na jehož konci vyšel jako lídr před finálovým kolem zase někdo jiný než v předchozím průběhu turnaje – Angličan Danny Willet. Stačilo mu zahrát 69 ran (-3), aby se dostal na celkových 12 ran pod par a postoupil o příčku výš. „Dostal jsem míč opravdu pod kontrolu,“ liboval si majitel devatenácti umístění v top 10 na European Tour, ale bez turnajového titulu, hlavně proto, že úlohu ztěžoval hráčům vítr.
Na druhé místo se ztrátou jedné rány klesl dosavadní lídr Joel Sjöholm ze Švédska a dělí se o něj s dalším Angličanem Chrisem Woodem, jenž tak zůstal na svých. Podle toho by se mohlo zdát, že zase k až tak velkým přesunům v leaderboardu nedošlo, nicméně spousta hráčů z čela odpadla a na jejich místa se natlačili jiní zespodu, třeba o 19, ale i 37 příček.
To poslední je případ Angličana Olivera Wilsona, autora skóre 67 (-5), jenž nyní dlí na dělené 11. pozici. Líp už nikdo nezahrál, jen jeden konkurent stejně – Jihoafričana Keitha Hornea tentýž výkon posunul na dělenou čtvrtou se ztrátou dvou ran na vedoucího muže. První desítka je rozprostřena do rozmezí čtyř úderů a nedělní souboj o titul slibuje zajímavou podívanou.
Záporné konečné výsledky nebyly ve větrné sobotě ani zdaleka samozřejmostí a mezi těmi, jimž se nepovedl, je také Alex Čejka. Dvě birdie, dvě bogey, ale i jednou double bogey znamenají druhý plusový výsledek za sebou a sice mírný posun o jednu příčku na momentální sedmapadesátou, nicméně Němec českého původu znovu nenavázal na výtečný start do turnaje. 
Další pořadí: 4. Horne, Fraser (-10), 6. Siem, Sterne Zanotti (-9), 11. Jaidee, Björn, Stenson (-7), 22. Langer (-5), 27. Larrazábal, Gallacher (-4), 42. Paul Lawrie (-2), 46. Montgomerie (-1), 57. Čejka, Jiménez (+1), 63. Daly (+2).

Pátek – 2. kolo
Chce to vytvořit si dobrý základ, o ránu se zlepšit, a hned je z toho první místo. A to právě zaujímá Joel Sjöholm, švédský profesionál ze 308. místa světového žebříčku, kteréžto postavení mu vůbec nepřekáží v tom, aby se ujal vedení v turnaji. Po čtvrtečních 67 ranách zahrál tentokrát 66 (-6) a s průběžným skóre -11 si vytvořil náskok dvou úderů před čtveřicí konkurentů. Tu tvoří Angličani Chris Wood a Danny Willett, Irčan Paul McGinley a Fabrizio Zanotti z Paraguaye. Až na Sjöholmův posun o devět příček výš na tu nejvyšší se tedy jména v čele příliš nezměnila ani nepřeskupila. Moving day by měl teprve přijít…
Sedmadvacetiletý Sjöholm zahrál ve druhém kole dva eagly na pětiparech 3 a 16, dvě bogey však přišly v nejnevhodnější chvíli – na sedmnáctce a osmnáctce. „Teď vidím, že jsem dost na výši, abych byl v takové pozici, která je pro mě samozřejmě nová,“ ohledával pomalu situaci. „Jsem šťastný, že tam jsem, ale ještě radši bych tam byl v neděli,“ dodal s úsměvem.
Alex Čejka po zhrošení o sedm ran těsně prošel cutem. Opět má ve skórkartě nebývalou sérii parů mezi jedničkou a sedmičkou, zakončil ji za bogey na devítce, což byla jeho poslední jamka, takže chvíli čekal, kde se hodnota postupu do víkendového programu ustálí. Dopadlo to ve prospěch německého hráče s českými kořeny, jenž tentokrát zapsal 75 (+3).
Další pořadí: 13. Stenson (-6), 21. Langer, Björn, Siem (-5), 30. Larrazábal (-4), 42. Jaidee, Daly (-3), 48. Jiménez, Paul Lawrie (-2), 58. Čejka, Montgomerie (-1).
Cutem neprošli: 71. Kaymer (E), 81. Kruger (+1), 134. Goosen (+6).

Čtvrtek – 1. kolo
Dva výsledky osm pod par, to je slušný začátek. Přinesli je Australan Marcus Fraser a Fabrizio Zanotti z Paraguaye. Dělí se o vedení následováni trojčlennou smečkou na třetí pozici. O ránu horší výsledek zahráli Angličané Danny Willett a Chris Wood s Irčanem Paulem McGinleyem.
Skórkarty obou lídrů jsou pozoruhodné. Fraserova je čistá a hlavně obsahuje sérii pěti birdie na závěrečných sedmi jamkách, takže její majitel vyskočil za tak krátkou dobu ze třetí desítky průběžného pořadí až na vrchol. „Je to skvělé. Pokaždé, když tohle dokážete, znamená to, že jste si vytvořili spoustu šancí skórovat. A já dnes minul jen jednu fairway,“ liboval si.
Zanottiho zápis je pestřejší – po dvou eaglech na pětiparech 13 a 16 zapsal double bogey na osmnáctce, čímž zakončil svou první devítku, a pak srazil ze skóre druhou polovinu ze svým osmi „mínusových“ ran. „Dal jsem jen jednu špatnou ránu a bylo z toho double bogey,“ ulevil si.
Velice dobře začal Alex Čejka. Po birdie na jedničce zahrál osm parů, na druhé devítce pak začal útočit víc a dostal se až na 68 ran (-4), což je průběžné 16. místo.
Další pořadí: 16. Siem, Čejka, Jiménez, Daly (-4), 19. Larrazábal, Sterne, Montgomerie, Björn (-3), 52. Jaidee (-2), 66. Kaymer (-1), 90. Paul Lawrie, Langer (E), 135. Goosen (+3).

Turnaje se zúčastní Martin Kaymer, Sergio Garcia, Pablo Larrazábal, Paul Casey, John Daly, Colin Montgomerie, Alvaro Quiros, Thongchai Jaidee, Retief Goosen, M.A. Jimenéz či Alex Čejka. Minulý rok zde zvítězil Pablo Larrazábal.

Hraje se na hřišti Golf Club Gut Lärchenhof s parem 72 a délkou 6 662 metrů.

Dotace turnaje je 2 mil. euro (51,2 miliónu korun českých).

Odkazy: … Golf Club Gut LärchenhofSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai