European Tour – Barclays Singapore Open

14.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo zvítězil na druhé jamce přerušené rozehrávky nad Filipíncem Javicem Pagunsanem a získal prémii 720 877 eur.

European Tour – Barclays Singapore Open, The Tanjong & The Serapong, Sentosa GC, Singapur, (10. – 13.11.2011, +7 hod)

Gonzalo Fernandez Castano

Pondělí – play off


Mohlo to být ovšem i obráceně, protože asijský golfista neproměnil velkou šanci hned na první jamce play-off.  Na pětiparové osmnáctce se mu podařilo dostat míč třetí ranou na metr a půl od jamky, ale nezvládl putt z této vzdálenosti, a protože i jeho sok zapsal par, vydali se oba na stejné odpaliště znovu. I tentokrát se dostali v reagulaci na green, ale balon blíž jamce měl tentokrát Španěl a nezaváhal. Birdie mu zajistilo pátý titul na European Tour. Čekal na něj více než tři roky.
„Jsem absolutně spokojený a šťastný. Myslím, že první přerušení play-off mi pomohlo,“ přiznal Fernandez-Castaňo, jenž poslal první drive na první dodatečné jamce do fervejového bunkeru poté, co se na druhé devítce finálového kola dost trápil.
Nervóznější závěr než jaký zažila Sentosa si lze jen těžko představit. Pořadatelé měli na počasí smůlu, protože po zkrácení turnajového programu do tří kol a problematických snahách dohrát play-off na dohled bleskům ještě v neděli se na druhý den vyčasilo. „Bylo to krušné ráno, moc jsem nespal. Vůbec jsem toho moc nenaspal za celý týden,“ svěřil se jednatřicetiletý vítěz.
Důvod ke spokojenosti nakonec našel i poražený. Za druhé místo totiž inkasoval šek na 666 660 dolarů, což jej katapultovalo na vedoucí pozici finančního žebříčku Asian Tour, kam se singapurský podnik rovněž započítává. „Ztratil jsem šanci vyhrát, ale i tak jsem velký vítěz,“ nechal se slyšet Filipínec, o dva roky starší než jeho přemožitel. Přitom se prý Pagunsan cítil ráno neobvykle dobře: „Usnul jsem hned, zapomněl jsem na to, že mě ještě ráno čeká nějaká hra.“ 

Nekonečný závěr… Vítěz bude znám až v pondělí. Po tříkolové základní části zůstali dva uchazeči o titul – Gonzalo Fernandez Castaňo a nenápadný Filipínec Juvin Pagunsan. Když se však pustili do rozehrávky, po úvodních drivech na osmnáctce se nad areál opět přihnala bouřka a z odpaliště se oba golfisté zase odebrali čekat do klubovny. Po hodině hry odvezli pořadatelé oba hráče k místům dopadu jejich míčů, oba zahráli podruhé, ale když se chystali zahrát třetí, na obloze se znovu zablesklo a přišlo druhé přerušení, tentokrát definitivní. O vítězi se rozhodne v pondělí.
Účastníci play-off dosáhli shodného celkového skóre 14 ran pod par proto, že Španělovi se finále nepovedlo. Zahrál sice eagle na pětiparové čtyřce, ale zejména na druhé devítce, kde se dopustil tří bogey, klesl na +1 a připravil šanci ostatním. Na jednu ránu k němu se přiblížili Jihoafričan Louis Oosthuizen (v neděli 65) a Američan Anthony Kim (dokonce 64), ale museli se spokojit s děleným třetím místem. Naopak Pangusan si vyrovnaností (66, 66, 67) vynutil play-off.

Neděle – 3. kolo


Další pořadí: 5. E. Molinari (-12), 9. Rose (-10), 11. A. Hansen (-9), 13. McDowell (-8), 19. Jiménez (-7), 23. Els, Jang (-6), 33. Mickelson, Dyson, F. Molinari (-5), 46. Norén (-4), 57. Montgomerie (-3), 66. Björn (-1).

Sobota – dohrávka 2. kola
Další problémy s počasím přinutily pořadatele zkrátit turnaj na 54 jamek. Do čela se propracoval Gonzalo Fernandez-Castaňo ze Španělska. Američan Phil Mickelson trefil na osmnácté jamce dvakrát vodu a připravil se o možnost zaútočit na nejvyšší příčky.
Cutem neprošli: R. Fisher, J.M. Singh, Stenson, Karlsson, Vegas, Larrazábal, Harrington, Colsaerts.

Pátek – 2. kolo
První varování před bouřkou zaznělo nad areálem v Sentose ještě před polednem, o hodinu později přišel hustý déšť a v něm se hrát nedalo. Kolo bylo přerušeno ve chvíli, kdy do něj neodstartovalo ještě 50 účastníků turnaje, mezi nimi i jeden ze čtvrtečních lídrů Edoardo Molinari. Po takřka tříhodinové přestávce se Ital vydal na odpaliště, aby zkompletoval aspoň deset jamek. Počínal si solidně a udržel se na druhé pozici s možností zaútočit v sobotní dohrávce ještě výš.
Druhý z vedoucí dvojice po úvodním kole James Morrison naopak vyrazil do hry brzy ráno a před pauzou absolvoval čtrnáct jamek. Skóre srazil o dvě rány na hodnotu -11, což ve chvíli ukončení hry znamenalo vedení. Po návratu ke hře Angličan zapsal tři pary a na osmnácté jamce si ještě o ránu polepšil, když na obtížném pětiparu hřiště Serapong poslal skvělou přihrávku na green a proměnil ji jedním puttem do birdie. „Bylo to asi sto yardů k jamce, hrál jsem wedge z fairwaje a vypadalo to, že by to tam mohlo i spadnout, ale čtyři rány beru,“ usmál se čtyřiadvacetiletý Brit. Kolo za 68 úderů a celková průběžná bilance -12 stačí na první pozici.
Pořadí na dalších místech se měnilo souběžně s tím, jak přidalo lepší výsledky než předešlého dne několik golfistů, absolvujících lehčí Tanjong. Na dohled lídrovi se vytáhli Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo (odehrál devět jamek) a Dán Anders Hansen (celé kolo). Z hráčů, kteří dokončili kompletní páteční program, má nejlepší výsledek dne Jihoafričan Louis Oosthuizen – 63 (-8). Jeho osm birdie nikdo nenapodobil, jen Hansen zapsal o jedno méně.

Čtvrtek – 1. kolo
Po nějakém čase dal o sobě vědět Edoardo Molinari. Na lehčím z obou hřišť zapsal deset birdie, pouze jedním bogey si pohoršil na konečných 62 ran (-9). Společně s Italem donesl do klubovny stejné skóre i Angličan James Morrison, jehož poměr birdie a bogey je stejný. V šesti případech se dokonce lídři shodli v tom, na kterých jamkách svá birdie zapsali.
„Několik ran jsem zkazil, ale moje patování bylo vynikající,“ pochvaloval si Molinari, podle nějž na Tanjongu rozhoduje krátká hra, protože hřiště je krátké. Důležité je v celém dějišti také to, jak se kdo vypořádá s vysokou vlhkostí. „Na začátku mi bylo hrozně, pak jsem na to vedro v zápalu hry zapomněl. No ale vidíte, mohli by mě ždímat,“ zasmál se.
Jeho společník ve vedení byl o to spokojenější, že se nedávno potýkal s atakem Crohnovy nemoci. „Nehrál jsme teď moc skvělý golf, ale je to čím dál tím lepší. Dávám se dohromady, očekával jsem nějaký výsledek a ten přišel,“ uvedl šestadvacetiletý Morrison.
Na samostatném druhém místě se ztrátou  jednoho úderu je populární a zkušený Korejec Jang Jong-un (Y.E. Yang), jenž zahrál čisté kolo. Nejlepším účastníkem turnaje mezi těmi, kteří začali na těžším hřišti, je na dělené páté pozici Jihoafričan Jbe Kruger s šesti ranami v mínusu.
Naopak favorité se na horní příčky většinou dívají z povzdálí, nebo dokonce z opačného konce průběžné výsledkové listiny. Formu před Prezidentským pohárem zatím neprokázal Američan Phil Mickelson, jenž začal dokonce v plusu, ale díky dvojici birdie na jamkách 15 a 16 se dostal alespoň na even par. A to také začal na kratším hřišti. „Mám rád Serapong,“ povzbuzoval se do druhého kola, v němž bude usilovat o cut. „Také na něm se dají hrát nízká skóre, i když je obtížnější.“
Další pořadí: 4. Marujama (-7), 9. O. Fisher, J. M. Singh (-5), 23. Montgomerie (-4), 32. Dyson, Overton, McDowell (-3),  54. Harrington, Hansen, Norén, F. Molinari, Rose, Björn (-2), 81. Stenson (-1), 102. Mickelson (E), 126. Oosthuizen, Els (+1).

Turnaj hraný na dvou hřištích přivítá mnoho skvělých hráčů, jak z Evropy, tak i z Ameriky. Loni zde slavil vítězství Australan Adam Scott, celkově to bylo již jeho třetí vítězství na tomto turnaji, vyhrál ještě v letech 2005 a 2006. Hrát budou Phil Mickelson, Ernie Els, bratři Molinari, Graeme McDowell, M. A. Jiménez, Stebe Webster, Alejandro Caňizares, Padraig Harrington, Thongchai Jaidee či Jeff Overton.

Hraje se na hřištích Tanjong s parem 71 a délkou 6056 metrů a Serapong s parem 71 a s délkou 6 727 metrů.

Vítěz si odnese šek v hodnotě 720 tis. euro (18,2 mil. korun českých).

Odkazy:Sentosa GCSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeFinanční žebříček Race to Dubai