Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Barclays Singapore Open

11.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Barclays Singapore Open, The Serapong, Sentosa GC, Singapur
(8. – 11.11.2012, +7 hod)


Matteo Manassero

Neděle – dohrávka 3. kola a 4. kolo
Až na třetí jamce play-off uhájil titul Ital Matteo Manassero nádherným eaglem, jímž definitivně zlomil odpor Jihoafričana Louise Oosthuizena. Oba dosáhli v součtu čtyř základních kol výsledku 13 ran pod par. Na třetím místě skončila světová jednička Rory McIlroy se ztrátou tří úderů. Severoir si zároveň pojistil první místo ve finančním žebříčku Race To Dubai, do finále v Emirátech půjde jako lídr.
„Byl to mimořádně dlouhý den, cloumal mnou adrenalin,“ přiznal se Manassero. „Důležitý byl dobrý začátek. Play-off proti Louisovi, to už pro mě byla čest,“ potvrdil, že v závěru neděle byl klidnější než v jejím průběhu.
Jako by se program už tak neprotahoval, museli oba konkurenti absolvovat osmnáctou jamku kvůli rozehrávce třikrát. A trvalo to dlouho i proto, že jde o pětipar. Napoprvé se hráči svými druhými ranami dostali do lehkých problémů, ale zachránili birdie. Napodruhé to byly jen pary, Oosthuizenův putt do birdie a na výhru v turnaji těsně objel jamku. Manassero pak při třetím pokusu triumfoval díky druhé ráně na šest metrů od jamky, odkud vítězný putt proměnil a připsal si třetí titul v profesionální kariéře.

Víkendová kola nebyla oddělena v zájmu kompletace celého turnajového programu ještě v neděli. A tak se hráči, kteří dokončili třetí dějství, vzápětí vydávali na hřiště k finálovým osmnácti jamkám. Vedení mezitím převzal Manassero díky výkonu 64 ran (-7) za třetí kolo. Podle virtuálního pořadí spočítaného na 54 jamek byl s průběžnou bilancí -11 vpředu o dvě rány před Oosthuizenem.
Ve čtvrtém kole předvedl pozdní útok McIlroy. Severoir zapsal 65 (-6), což byl v Sentose jeho nejlepší počin. Ani jednou nechyboval a měl na kontě čtyři birdie, když přišel na poslední jamku. Bez známek únavy na tomto pětiparu vystřihl eagle a dostal se v tu chvíli na třetí místo průběžného pořadí, kde také zůstal.
Čtvrté kolo bylo soubojem Manassera s Oosthuizenem. Ital už nebyl tak progresivní, po dvou birdie na druhé a čtvrté jamce hrál dlouho pary a když přišlo jeho bogey na patnáctce, srovnali se na stejné úrovni s Jihoafričanem. Ten měl sice ve skórkartě z finálového kola tři bogey, ale šestice birdie je přebila. Předčasným vrcholem bylo představení obou golfistů na osmnácté jamce, kde jeden jak druhý zahráli birdie a potvrdili nutnost rozehrát se o titul v play-off, kde byl úspěšnější devatenáctiletý Evropan.
Další pořadí: 4. Björn (-9), 5. Scott, F. Molinari (-8), 14. Mickelson, Coetzee (-5), 24. Wiesberger (-2), 29. Olesen (-1), 33. Jiménez, Fraser (E), 50. Cabrera-Bello (+3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3- kolo
Než byla hra přerušena pro tmu, stačily první flighty dojít na dvanáctou jamku. Hraje se z prvního i desátého odpaliště a nejlepší trojice, v níž je i vedoucí muž Thomas Björn, odehrála tři kompletní jamky. Dán na všech zapsal par. Angličan Chris Wood se k němu díky birdie na druhé jamce přiblížil na rozdíl jednoho úderu. Rory McIlroy má za sebou polovinu kola a posunul se na průběžnou třináctou pozici.

 Dohrávka 2. kola
Thomas Björn se výkonem 67 ran (-4) vrátil do samostatného vedení s průběžným výsledkem -9. Kolo bylo dohráno díky začátku v 7:30 ráno a do čela se za dánského golfistu seřadili další tradiční účastníci European Tour. Jihoafričan George Coetzee a Angličan Chris Wood ztráceli v polovině třetího hracího dne dva údery, Ital Francesco Molinari tři. Právě on má ze sedmého místa finančního žebříčku Race To Dubai zatím největší šanci posunout se blíž k vedoucímu muži Rorymu McIroyovi. Severoir má zatím na kontě dva shodné výkony 70 (-1) a dělí se o 24. pozici, ale ještě v sobotu může své postavení začít vylepšovat, protože začátek třetího kola byl předběžně vyhlášen na čtvrtou hodinu odpolední (9:00 SEČ). „Mně to ty dva dny bavilo, ale v tomhle turnaji ještě může nastat všelicos,“ komentoval Björn povětrnostní svízele pro pořadatele i hráče.

Další pořadí: 5. Dyson, Scott (-5), 7. Manassero, Wiesberger (-4), 15. Oosthuizen (-3), 24. McIlroy (-2), 36. Olesen (-1), 47. Cabrera-Bello (E).
Cutem neprošli: Lowry, Siem, Lynn, Jaidee, Ramsay, Harrington.

Top 10 po druhém kole:

Pátek – dohrávka 1. kola a 2. kolo
Thomase Björna dokázal předčit Thajec Chapchai Nirat. Na skóre 65 (-6) se dostal čistým výsledkem bez bogey a odsunul Dána na druhou pozici. Jeho krajan Chinnarat Phandungsil a Angličan Simon Khan na děleném třetím místě dostali parťáka, o dvě rány horší skóre než lídr zahrál v prvním kole ještě Španěl Pablo Martin.
Bylo zřejmé, že ve druhém dnu nebude polovina turnaje zkompletována, protože zpoždění bylo poměrně značné. Ke smůle pořadatelů a diváků pak ještě narostlo, neboť nad hřiště v Sentose se znovu přihnala bouřka. A tak bylo druhé kolo přerušeno ve chvíli, kdy se odpolední flighty teprve připravovaly do hry.
Všech šestatřicet jamek nemá za sebou nikdo, maximum z druhého dne je patnáct odehraných. Na prvním místě výsledkové listiny vedle Nirata, jenž se po osmi odehraných jamkách (dvě birdie, dve bogey) drží na svých, figuruje také jméno Simona Dysona. Angličan absolvoval třináct jamek a k výsledku 69 (-2) z prvního kola přidal čtyři birdie.
Přerušovaný program nijak nesvědčí Rorymu McIlroyovi. Po prvním kole za 70 ran (-1) na tom Severoir byl ještě jakž takž, ale ve druhém už má na kontě i double bogey ze čtyřparové třináctky a před sebou už jen sedm jamek, aby se z průběžného skóre even par dostal na nějaké solidní. Zatím to znamená dělené 44. místo, jeden úder nad hranicí momentálního cutu.

Top 10 prvního kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Kompletní program dokončili jen členové dopoledních flightů, hra byla pro bouřkové počasí přerušena ve chvíli, kdy hráči s nejpozdějším tee timem absolvovali pouhé čtyři jamky.
Nejlepším mužem leaderboardu byl v té chvíli dánský golfista Thomas Björn, jenž dosáhl konečného výsledku 66 ran (-5). „Když jsem sem přijel a viděl hřiště, které není z nejdelších, pochopil jsem, že všechno bude o drivu. Zůstanete-li na fairwayi, máte šanci na dobré kolo, a mně se povedlo,“ komentoval úvod turnaje jedenačtyřicetiletý hráč. „Mám rád Singapur a Malajsii, je tady vždycky tak teplo. Nás staré psy netrápí žádný nepříjemný chlad.“  Dvaatřicátý v průběžném pořadí Race To Dubai má náskok jednoho úderu před Angličanem Simonem Khanem a Chinnaratem Phandungsilem z Thajska.
Rory McIlroy odehrál kompletních osm jamek a jde zatím v paru. Severoirská světová jednička má na kontě dvě birdie a dvě bogey.

Turnaj přivítá mnoho skvělých hráčů, jak z Evropy, tak i z Ameriky. Loni zde slavil vítězství Gonzalo Fernandez-Castaňo. Hrát budou Rory McIlroy, Phil Mickelson, Padraig Harrington, Adam Scott, Colin Montgomerie, M. A. Jiménez, Louis Oosthuizen, John Daly, bratři Molinari či Thongchai Jaidee.

Hraje se na hřišti Serapong s parem 71 a s délkou 6 727 metrů.

Dotace turnaje je 6 mil. dolarů (119,4 mil. korun českých).

Odkazy:Sentosa GCSatelitní náhled na hřištěStránky turnaje …Finanční žebříček Race to Dubai