European Tour – Ballantine´s Championship

28.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Ballantine’s Championship, Blackstone Golf Club, I-čchon, Soul, Jižní Korea
(25. – 28. dubna 2013, časový posun: +7 hodin)

 

 

 

Brett Rumford

Neděle – finálové kolo a play-off
Než si Australan Brett Rumford došel pro trofej za své čtvrté vítězství na European Tour, pěkně si tu cestu zkomplikoval. „Byl to totální kolotoč emocí,“ řekl později. Ztratil vedení o dvě rány ve finálovém kole a byl nucen absolvovat rozehrávku s dvojicí konkuretů. A ke všemu měl ještě jeden z nich, Peter Whiteford, šanci mu výhru vyfouknout na osmnácté jamce. Nestalo se a nervy, které pozdější vítěz zažíval, dokázal pro play-off zklidnit. Jak Skota, tak svého krajana Marcuse Frasera uzemnil eaglem na pětiparové osmnáctce a rozhodl v nejkratší možné době, že tato přidaná jamky zůstala jedinou. Pětatřicetiletý rodák z Perthu, jenž prošel přes Q-School až na PGA Tour 2008, ale neudržel se tam a po roce se vrátil na evropský okruh, ukončil šestileté čekání na další turnajový titul a získal rekordní jednorázovou částku v kariéře 367 500 eur. „Jsem na cestu domů plný dojmů, docházejí mi slova,“ vyznal se.
Mohl to všechno mít o pár desítek minut dřív, nebýt double bogey na sedmnácté jamce, kde ztratil své vedení o dvě. Rumford, jenž na první devítce zahrál šest birdie a vylétl do vedení, drajvoval do hustého porostu a musel si připsat trestnou ránu. „S driverem se potýkám už delší dobu. Je to věc, která mě připravila o úspěch už na vícero turnajích,“ přiznal hráč, jenž má z pěti předchozích startů dva neúspěšné cuty, ale i 12. a 22. místo. Z týčka chyboval ještě na osmnáctce, ale puttem ze dvou a půl metru zachránil par, kolo za 68 ran (-4) a konečné skóre -11. Parem se na něj dostal i Fraser, jenž do desáté jamky nastřádal čtyři birdie a zbytek kola odešel přesně v normě. Když byli oba v cíli své čtyřkolové cesty, šanci vyhrát turnaj dostal Whiteford, jenž načipoval svou birdie šanci na necelé dva metry k praporku. Putt však neproměnil a šlo se do tří členné rozehrávky.
Rumford si před ní po domluvě zkusil několik cvičných z prvního odpaliště a byl to on, kdo se pak naostro na osmnáctce druhou ranou jako jediný z trojice dostal na green. Přesto nebylo rozhodnuto, oba konkurenti zahráli dobrými přihrávkami a jedním puttem birdie. Australan o své výhře rozhodl relativně pohodlným puttem, jak stojí v oficiálním turnajovém reportu, ze vzdálenosti čtyř stop cca 125 centimetrů).
Pole zcela vyklidil sobotní lídr Alex Norén. Na druhé jamce byl penalizován za pohnutí míče po založení putteru, definitivně však o šanci ucházet se o titul přišel dvěma double bogey na desítce a třináctce.
Další pořadí: 11. Aphibarnrat (-6), 17. Ormsby (-5), 26. Edfors, Vongvanij (-3), 31. McGinley, Howell (-2), 40. Aguilar (-1), 49. Cabrera-Bello, Paul Lawrie, Y.E. Yang (E), 65. Uihlein (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Turnaj smazal zpoždění svého programu a na přední pozice se vyšplhali hráči, jejichž jména se tam dala spíš očekávat než jejich konkurentů, které vyměnili. Především jméno lídra zní. Alexander Norén je pětadvacátým mužem aktuálního pořadí finančního žebříčku Race To Dubai a trojnásobným vítězem turnajů European Tour. Do čela se dostal po sobotním výkonu 69 ran (-3) a po jednodenní stagnaci hodnoty nejlepšího celkového skóre posunul jeho hranici na -9. Za Švédem se o druhé místo dělí Španěl Pablo Larrazábal se Skotem Peterem Whitefordem, oba ztrácejí na lídra jeden úder.
„Byl to dlouhý těžký den se spoustou větru,“ připomněl Norén, „podržela mě moje krátká hra.“ Potvrdil, že mu dělá problémy devátá jamka korejského hřiště, a podruhé na ní zapsal bogey, jinde ale nechyboval a vedení definitivně převzal díky svému čtvrtému birdie dne na osmnáctce. Ta tentokrát povolovala skórovat poměrně snadno a ránu na ní ubralo devět ze čtrnácti hráčů, vměstnaných do top 10. A to včetně Larrazábala, jenž byl autorem nejlepšího výsledku třetího kola 68 (-4). Jen šestnáct účastníků stlačilo své třetí turnajové skóre pod par.
Další pořadí: 15. Gallacher, Vongvanij (-3), 34. Cabrera-Bello, Paul Lawrie (-1), 44. Edfors, Jaidee (E), 58. Howell, Aguilar (+2), 70. Y.E. Yang, Uihlein (+5).

Top 10 třetího kola:

Dohrávka 2. kola
Ke dvěma lídrům se přidal třetí jejich kolega z Asian Tour Kiradech Aphibarnrat, jenž už má ovšem docela čerstvé zkušenosti i výdobytky také z European Tour. Thajec zaujímá průběžné desáté místo ve finančním žebříčku Race To Dubai a krajan Arnold Vongvanij i Australan Wade Ormsby v něm dostali silného soka. Všichni se seřadili v čele s průběžným skóre -7 a jen jednu ránu na ně ztrácí silné kvarteto, v němž je například Skot Stephen Gallacher, třináctý v evropském money listu. Zlepšením poměrně velkého množství hráčů v sobotní dohrávce klesl hlavní favorit Louis Oosthuizen se svým skóre -4 na dělené šestnácté místo.
Cutem neprošli: O. Fisher, Jacquelin, E. Molinari, J. M. Singh, Jamieson.

Pátek – dohrávka 1. kola a nedokončené 2.
Program nabral další zpoždění. Poslední flighty zkompletovaly pouze pět jamek a druhé dějství se protáhne do soboty. Hranice cutu je momentálně na hodnotě even par.
Vedoucí pětice po dokončeném prvním kole zůstala stejná, ale večer už bylo všechno jinak. Matthew Baldwin, Jean-Baptiste Gonnet, Kieran Pratt, John Edfors a Kim Gi-whan vyrazili do druhého dějství s bilancí -5 a náskokem jedné rány na další kvinteto hráčů ve složení Tommy Fleetwood, Jung Ji-ho, Arnold Vongvanij, Peter Lawrie, Lee Jung-hwan. Thajec Vongvanij zahrál 69 ran (-3) a posunul se na bilanci -7, která znamenala vedení. Dělí se o něj s Australanem Wadem Ormsbym, jenž se kupředu posunul výsledkem 67 (-5), takže „vzpoura bezejmenných“ pokračuje. Ani jeden z dvojice dosud nesbíral body do finančního žebříčku Race To Dubai.
„Moje hra je skvělá,“ pochvaloval si třiatřicetiletý Ormsby, jenž byl čtyřikrát v Q-School European Tour, ale na turnaj v Koreji se dostal jako příslušník Asian Tour. „Dva týdny jsme teď doma trénoval a vyplatilo se to,“ dodal. To platí i Vongvanijovi, jenž na tomto okruhu nedávno získal první osobní turnajový titul. „Jde o to, soustředit se na vlastní hru, pak to funguje,“ řekl.
Jihoafričan Louis Oosthuizen v ranní  dohrávce po bogey na sedmnáctce klesl na dělenou jedenáctou pozici. Pak absolvoval bezchybných sedmnáct jamek a až na devítce, kde své druhé kolo končil, zapsal jediné bogey. Spolu se dvěma birdie to dalo výsledek 71 (-1), posun na průběžných -4 a také na dělenou osmou příčku.<br /> To se ale ještě několikrát změní, až v sobotu postupně dokončí kolo ti, kteří to nestihli v pátek. Z takových hráčů je nejvýš Skot Stephen Gallacher, momentálně dělený šestý se skóre -5. Zkompletoval dvanáct jamek, pak byla hra ukončena. O ránu za ním, tedy na Oosthuizenově úrovni, jsou také Thajec Kiradech Aphibarnrat (11 odehraných jamek) a třeba také čtvrteční lídři Edfors (9) a Kim (8).

Čtvrtek – 1. kolo přerušeno
Favorité jsou zatím v závětří, deštivé první kolo nedokončil mimo jiné ani Louis Oosthuizen. Z pěti hráčů, kteří zahráli nejlepší denní výsledek 67 ran (-5), ani jeden nefiguruje v popředí finančního žebříčku. Nejvýše z nich stojí Angličan Matthew Baldwin na 80. místě. Francouz Jean-Baptiste Gonnet a Australan Kieran Pratt jsou ve druhé stovce, Švéd Johan Edfors ve třetí a Jihokorejec Kim Gi-whan turnaje evropského okruhu nehraje, v Order of Merit Asian Tour je třináctý.
Pořadatelé byli nuceni přerušit hru pro špatnou viditelnost. Přestávka trvala dvě hodiny a 10 minut, takže před definitivním odchodem ze hřiště stačily poslední flighty dokončit osm jamek.
Oosthuizen je na tom lépe, v páteční dohrávce ho čekají jen dvě. Může v nich ještě změnit pořadí na první pozici, protože je na bilanci -4. Měl vynikající první devítku, do osmé jamky nastřádal šest birdie. Po návratu do hry už to bylo mnohem horší, vítěz British Open z roku 2010 zapsal bogey na desítce a dvanáctce. „Začal jsem dobře, trefoval jsem míče blízko praporku, padaly tam putty. Když jsem přišel na desáté odpaliště, zvedl se vítr,“ popsal situaci hráč. „Ale jsem spokojen, už nějakou dobu se mi tak nedařilo švihat.“
Šanci stát se lídrem má ještě Angličan Tommy Fleetwood. Před třemi lety nejlepší britský amatér absolvoval sedmnáct jamek bez ztráty a ke čtyřem birdie může přidat další už jen na jediné nedohrané jamce, osmnáctce.

Top 10 přerušeného prvního kola:

Ještě jednou se evropský seriál podívá na jiný kontinent. Než se po španělské mezizastávce vrátí na ten, kterému se říká „starý“, bude se ještě dvakrát hrát v Asii. Za týden v Číně, zatímco nyní přichází na řadu korejský turnaj. Přilákal pozornost jedné mezinárodní hvězdy, jíž je Jihoafričan Louis Oosthuizen. Spolu s ním budou ve startovním poli další hráči první desítky Race To Dubai, Skot Scott Jamieson a Thajec Kiradech Aphibarnrat, nebo jeden z vítězů letošních turnajů Stephen Gallacher. Do konkurence jde plejáda domácích hráčů, lačnících uspět ve světě tak, jak se to daří mnoha jejich krajankám. Rakouský obhájce titulu Bernd Wiesberger je rovněž mezi účastníky. Z turnaje odstoupili Dustin Johnson a Zach Johnson kvůli napjaté situaci v zemi se severním sousedem.

Dotace převedená na eura činí 2,205 milionu (asi 57 milionů korun). Vizuálně nádherný Resort Blackstone GC zahrnuje sedmadvacet jamek, hraje se kombinace s parem 72 a délkou 6 678 metrů.

Odkazy: … Blackstone Golf ClubSatelitní mapam hřiště Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz


.