European Tour – Avantha Masters

19.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Avantha Masters, DLF Golf&CC, Dillí, Indie
(16. – 19. 2. 2012, +4,5 hodiny)

Jbe Kruger

Neděle – finálové kolo
Jbe Kruger se dočkal. Přestože na předposlední jamce zahrál své jediné bogey dne, konkurenti už nedokázali tohoto zaváhání využít, neboť Jihoafričan měl v tu chvíli už příliš velký náskok a na poslední jamce ustál par. Svá čtyři birdie zapsal na jamkách 4, 6, 8 a 11. Díky nedělnímu skóre 69 ran (-3) činí vítězné číslo -14. To je o dva údery lepší než jaké zkompletovali Němec Marcel Siem a Španěl Jorge Campillo na děleném druhém místě.
Premiérový titul pětadvacetiletého golfisty na European Tour, s nímž je spojena i prémie 300 tisíc eur, je výsledkem toho, že si Kruger udržel formu na greenu ze třetího kola. „Když chcete vítězit, musíte ve finálovém kole proměňovat důležité putty,“ potvrdil, co už říkal po sobotním kole, v němž převzal vedení. Původně jej měl ohrožovat hlavně jiný Španěl Juan Manuel Lara, jemuž právě patování šlo, avšak po celé kolo se potýkal s nevyrovanou prací na odpališti a na druhé devítce už nedokázal tyto chyby kompenzovat. A k dovršení všeho na poslední jamce poslal míč do vody, což byl konec nadějí. Vinou konečného výsledku 70 ran (-2) zapsal bogey klesl na dělené čtvrté místo.
Jeho krajan Campillo, jenž sed na velký okruh dostal z loňské Challenge Tour. „Byl to velký zážitek,“ komentoval svůj doposud nejpronikavější výsledek. Siem se pro změnu přibrzdil po double bogey na čtyřparové pětce. Přestože se pak snažil dostat Krugerovi za záda a ještě na první devítce zahrál tři birdie, už se mu to nezdařilo, protože druhou začel v paru (dvě birdie, dvě bogey).
Další pořadí: 4. Fraser, Lara (-11), 6. Olesen, Gonnet (-10), 17. Luiten (-7), 23. Wattel (-4), 29. S. Hansen (-3), 48. J. M. Singh (E), 60. Jamieson (+5).

Sobota – 3. kolo
Dvakrát birdie, dvakrát eagle. To jsou údaje z ze skórkarty, která znamená pro jejího majitele vedení v turnaji. Jihoafričan Jbe Kruger dokázal srazit dva údery ze svého skóre zároveň už v prvním kole na osmnácté jamce. Teď se mu to povedlo na šesté (pětipar) a patnácté (čtyřpar). Po výkonu 66 ran (-6) se dostal na průběžných -11, tedy o jeden úder před trojici svých konkurentů na děleném druhém místě. Tam jsou Němec Marcel Siem, Skot Peter Whiteford a Francout Jean-Baptiste Gonnet.
„Pokusím se hrát tak, jak jsem to dokázal dnes,“ konstatoval prostě Kruger, když dostal otázku na finálové kolo. Jestli to bude můj týden, tak bude. Nechci moc předbíhat.“ První eagle zahrál díky dvěma ranám na green a puttu ze sedmi metrů. Také druhý dosáhl s putterem, který si vzal do ruky, přestože míč nebyl úplně na greenu, ale jeho skvělá rána pětkou dřevem ho poslala hodně blízko. „Byl to docela jednoduchý putt asi z dvanácti metrů. Putty prostě musí končit v jamce. Právě ty dělají vítěze. A já čtu greeny líp, měl jsem s tím teď trochu problémy.“
Další pořadí: 16. Luiten, S. Hansen (-7), 50. J. M. Singh (E), 54. Wattel (+1), 58. Jamieson (+2).

Pátek – 2. kolo
Ze dvou čtvrtečních lídrů vydržel nasazené tempo jen Peter Whiteford, i když de facto lehce zvolnil. Tentokrát zahrál 68 ran (-4), tedy o dva údery hůř, avšak průběžné skóre -10 na vedoucí pozici stačí i nadále. Neproběhlo to úplně hladce, protože ve Skotově skórkartě jsou dokonce tři bogey, ale částečně je kompenzoval eaglem na pětiparové šestce a přidal k němu příslušný počet birdie.
„Měl jsem těžký rozjezd. Ráno bylo mrazivo a to je vždycky všechno těžší,“ pravil úlevně jednatřicetiletý hráč. „Ale když jsem se rozehrál, dařilo se mi vytvářet si šance. I tu do eaglu, které mě nakoplo do zbytku kola. Nemyslím, že bych nějak skvěle švihal, ale někdy předvádíte nejlepší golf, i když se trochu potýkáte s ranami.“
Druhý v pořadí Prom Meesawat z Thajska není jediným asijským golfistou, který ukázal, že se tady se znalci prostředí musí počítat. Ztrácí na lídra dvě rány. O místo třetí se s Francouzem Jean-Baptistem Gonnetem a Australanem Kieranem Parttem dělí ještě Chapchai Nirat a Kiradech Aphibarnrat a jak jména nasvědčují, jsou stejné národnosti jako Meesawat. Všichni hrají v polovině turnaje sedm pod.
Druhý z nejlepších po úvodním dnu Alejandro Caňizares si vinou výsledku 73 ran (+1) pohoršil na dělenou 16. pozici s celkovým skóre-5. Z hráčů, kteří prošli cutem, to byl až na jednu výjimku nejhorší výkon dne. Vůbec už se v něm divákům nepředstavil Američan John Daly.
Další pořadí: 7. Siem (-6), 30. Jamieson, J. M. Singh (-3). Neprošli cutem: Drysdale, O. Fisher, Gonzalez.

Čtvrtek – 1. kolo
Španělé a Skotové na začátku sezony čeří vodu. Další důkaz složili autoři nejlepšího úvodního výsledku z Dillí Alejandro Caňizares a Peter Whiteford. Oba k němu došli shodně přes sedm birdie a jedno bogey, takže jejich skórkarty vykazují zápis 66 ran (-6). Jde shodou okolností o sousedy ze světového žebříčku. Prvně jmenovaný se v něm nachází na 234. místě, druhý je o dvě příčky pod ním.
„Udělal jsem jedinou chybu, na sedmičce jsem neproměnil krátký putt,“ zhodnotil svůj výkon Caňizares. Vítěz Russian Open z Challenge Tour naopak dobře trefil několik dlouhých puttů. Bránil se ale tomu, aby začal myslet příliš vysoko: „Chtěl bych si výkonnost udržet a před finálovým kolem být v kontaktu se špicí.“ O dva roky starší Whiteford byl vůči sobě sarkastický. „V tomhle měsíci jsem poprvé trefoval fairwaje. Podařilo se mi to líp než většině a to mi dalo výhodu,“ pochvaloval si Skot svou denní práci s driverem.
Třetí místo průběžné výsledkové listiny samostatně okupuje málo známý Ital Federico Colombo se zrátou jedné rány na lídry, za ním se seřadil thajsko-indický blok špikovaný ještě několika hráči z Evropy. Naopak se vstup tentokrát nepodařil Američanovi Johnu Dalymu, jenž překvapivě figuruje na třiadvacáté pozici v letošním Race To Dubai. Jeho 79 ran (+7) znamená předposlední pozici leaderboardu a v záznamu je i triple bogey na pětiparové čtrnáctce.
Další pořadí: 4. Aphibarnrat, Rai, Jaidee, Gonnet, Donaldson, Havret (-4), 10. Jamieson, Siem, J. M. Singh (-3), 47. Drysdale (E), 127. Daly (+7).

Turnaj v daleké Indii nemá zdaleka tak dobré obsazení jako ten dubajský a je příležitostí především pro domácí a asijské hráče. Hrát bude John Daly, David Horsey, Ricardo Gonzalez, David Drysdale, Thongchai Jaidee, Alejandro Caňizares.
Turnaj je výzvou pro dva nejslavnější indické hráče z European Tour – Jeev Milkha Singha a Shiv Kapura.

Hraje se hřišti Delhi GC s parem 72 a délkou 6 542 metrů.

Dotace turnaje je 1,8 milionu euro (45,3 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 300 tis. euro (7,5 mil. korun českých)

Odkazy: … DLF Golf&CCSatelitní mapa hřištěRace to Dubai žebříček