Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Austrian Golf Open (22. – 25.9.2011)

25.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Austrian Golf Open, Diamond Country Club, Atzenbrugg, Rakousko
(22. – 25.9.2011, bez časového posunu)

 

 

Kenneth Ferrie


Neděle – finálové kolo
Svůj třetí turnajový titul získal Angličan Kenneth Ferrie. Na první jamce play-off porazil svého krajana Simona Wakefielda. Po čtyřech kolech skončili oba se shodnou bilancí 12 ran pod par. Jako úvodní jamka rozehrávky se hrála čtyřparová osmnáctka a pozdější vítěz nezačal moc dobře. Trefil z odpaliště rough, ale dokázal se dobře z trablů dostat. Jeho protivník měl lepší drive, ale přihrávkou přestřelil green a zahrál bogey, zatímco Ferrie z necelých dvou metrů proměnil putt do birdie.
Předtím z posledního kola přinesl Ferrie čistou skórkartu s pěri birdie.  Wakefield zahrál také 67 ran (-5), avšak s jedním bogey. Oba Angličané těžili i z toho, že Dán Thomas Nörret, jenž do dvanácté jamky držel vedení, zapsal na pětiparové třináctce double bogey. Nakonec klesl až na čtvrtou pozici.
„Nevyhrál jsem šest let a čekal jsem, jestli to ještě někdy přijde. Je to úžasný pocit,“ rozvyprávěl se šťastný Ferrie. „Udělal jsem spoustu věcí, jak se dělat mají, ale výsledky nepřicházely. Tohle je prostě fantastické, znamená to pro mě všechno,“ dodal.
Další pořadí: 3. Luiten (-11), 4. Nörret (-9), 5. Monasterio, Wuesberger, Dubuisson (-8), 14. Jiménez (-5), 36. Harrington (-1).

Sobota – 3. kolo
V čele se osamostatnil Thomas Nörret z Dánska. K udržení pozice mu stačilo 70 ran (-2), jimiž srazil průběžné skóre na -9. Další hráči půjdou do finálového kola s bilancí horší o dvě a více ran. Muž z 833. místa světového žebříčku stojí před životním úspěchem. Až doposud získal jediné vítězství na nižší Challenge Tour, a to už před devíti lety. Účast v tomto ročníku European Tour získal v podzimní kvalifikace. Opět sice zapsal dvě bogey, ale přidal čtyři bridie a při značné nevyrovnanosti konkurence je v poměrně dobré výchozí pozici pro neděli. „Na začátku kola jsem byl nervózní, ale povedla se mi přihrávka na první jamce, bylo z toho birdie a já se uklidnil,“ svěřil se sedmatřicetiletý Nörret. „Pokusím se ve finálovém kole zůstat ve stejném rozpoložení. A rozhodně kvůli tomu zavolám svému psychologovi,“ dodal s úsměvem, ale vážně.
Na dělenou druhou příčku postoupil mimo jiné Angličan Kenneth Ferrie, jenž spolu s Francouzem Victorem Dubuissonem zahrál nejlepší výsledek dne: 67 (-5). Spolu s ním jsou na stejné úrovni -7 ještě dva jeho krajané Simon Wakefield a Robert Coles, drží se i Joost Luiten z Nizozemska. V osobách Colese a Luitena dostává turnaj další náboj, protože jsou to hráči šesté desítky finančního žebříčku Race To Dubai a usilují o upevnění těchto pozic, zaručujících účast v prosincovém finále evropského okruhu.
Další pořadí: 6. Dubuisson, Brown (-6), 10. Jiménez (-4), 30. Harrington (-1).

Pátek – 2. kolo
Vypadá to na tuhý boj. V čele se seřadila čtveřice hráčů s týmž skóre sedm ran pod par. Je v ní i Angličan Robert Coles, jenž se oproti čtvrtku vyšvihl o osmadvacet míst. Na úvod totiž zahrál even par a veškeré rány do mínusu si připsal ve druhém kole. Má čistou skórkartu bez bogey a jeho 65 úderů je nejlepším výkonem úvodní poloviny turnaje. „Dal jsem několik dlouhých puttů, jimiž jem snížil skóre ze 68 na 65. Nemám pro to žádné vysvětlení,“ křenil se Coles, jenž čeká na první titul z European Tour patnáctým rokem. Během té doby sehrál už přes tři sta turnajů.
Spolu s ním jsou ve vedení další golfisté, jimž vítězná trofej z nejvyšší profiligy ve sbírce chybí – Nizozemec Joost Luiten, Dán Thomas Nörret a Gaganjeet Bhullar z Indie. Hráči na dělené páté pozici ztrácejí dvě rány, čtvrteční lídr Liam Bond zahrál 74 (+2), rozdíl mezi jeho dvěma koly je osm ran. Velšan se dělí o devátou příčku.
Naopak zlepšení o čtyři rány zachránilo pro finálovou část hvězdu turnaje Miguela Ángela Jiméneze, jenž se vedle rakouského golfu zajímá také o vinné sklepy, nepříliš vzdálené od hřiště.
Láska k dobrému pití bývala doménou Johna Dalyho, jenž pod vlivem alkoholu provedl nejeden chuligánský kousek. Přespřílišným gentlemanstvím neoplýval Američan nikdy ani na hřišti a má za sebou další, středně velký incident. Na tříparové jamce odpálil míč do vody a vzteky hodil do jezírka i hůl. Pak dropoval a jamku dohrál, avšak rozhodčí trval na tom, že si měl připsat dvě trestné rány za porušení pravidel. V tu chvíli Daly, jenž měl dobrou šanci na cut, a trestem se mu vzdálila, odkráčel ze hřiště.
Další pořadí: 5. Gaunt, Schwab, Canonica, Wakefield (-5), 18. Jiménez (-2). Cutem neprošli: S. Hansen, Lara.

Čtvrtek – 1. kolo
Příležitosti blýsknout se využil Velšan Liam Bond, jenž je jako spousta jiných účastníků turnaje bez šance proniknout mezi šedesátku účastníků Dubai World Championship. Leda by vyhrál nějaký turnaj. A on tady k takovému výsledku nakročil. Zahrál 66 ran (-6), kolo s jedním bogey, a ujal se vedení o jeden úder před trojicí Thomas Nörret (Dánsko), Daniel Gaunt (Austrálie), Joost Luiten (Nizozemsko). Pouze posledně jmenovaný je jedním z golfistů, jejichž naděje na účast v milionovém finále v arabské poušti je zcela reálná i bez mimořádného úspěchu.
Je to velice zajímavý příběh, vždyť Bond je nejen nositelem slavného literárního a filmového jména, ale hlavně nováčkem European Tour v jednačtyřiceti letech. Loni v listopadu uspěl v kvalifikaci, a to při svém šestnáctém pokusu. „Dnes jsem hrál opravdu dobře,“ ocenil se bez přehnaného nadšení. „Vůbec jsem letos nehrál špatně, asi pět cutů jsem minul o ránu, a tak to všechno vyústilo v dnešní den, kdy se mi konečně dařilo i patování,“ dodal.
O důvod víc sledovat turnaj přišli čeští příznivci, a to dost záhy. Petr Gál, startující na základě výměny divokých karet mezi Atzenbruggem a Čeladnou, vzdal po jedenácti jamkách. Měl v tu chvíli skóre +8.
Další pořadí: 5. Webster (-4), 50. Jiménez (+1), 68. Daly (+2).

Turnaj bude hrát M. A. Jiménez, Padraig Harrington, John Daly, Steve Webster, bratři Elliot a Lloyd Saltman. Turnaje se zúčastní i český profesionál Petr Gal.

Hraje se na hřišti Diamond Country Club s parem 72 a délkou 6 753 metrů.

Dotace turnaje je 1 mil. euro (24,7 mil. korun českých). Pro vítěze je připraven šek v hodnotě 166 tis. euro (4,1 mil. korun českých).

Odkazy: … Stránky hřištěSatelitní mapa hřištěWebkamery na hřišti …  Evropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai