European Tour – Andalucía Masters pro Sergia Garcíu

30.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Sergio García, vítěz Andalucía Masters

European Tour – Andalucía Masters, Club de Golf Valderrama, Španělsko (27. – 30.10.2011, -2 hodiny)

 

Neděle – finálové kolo
Španělé se doma vytáhli. Zvítězil Sergio García (-6) před Miguelem Ángelem Jiménezem (-5). Pouze mezi těmito dvěma hráči se odehrávala závěrečná bitva, přičemž zůstalo při poměrně vysokých číslech. Až do šesté pozice jsou hráči srovnáni samostatně a jen oni se dostali pod celkový par, hřiště si se startovním polem dost pohrálo. „Je to pro mě opravdu mimořádné, vždyť jsem toho ve Valderramě tolik zažil,“ připomněl nepřímo nejlepší muž, že podmínky zdejšího hřiště zná moc dobře. V letech 2004, 2005 a 2006 tady byl pokaždé druhý, teprve letos, v nejméně očekávaný moment, prolomil tuto malou osobní bariéru.
Jednatřicetiletý bývalý druhý hráč světa čekal do minulého týdne tři roky na další turnajový titul a po Castelló Masters má najednou dva následující bezprostředně za sebou. Jenže zatímco před sedmi dny vyhrál o 11 ran, tentokrát musel dřít mnohem víc.
Jiménez totiž zaútočil hned na začátku, jak ostatně byl slíbil den předem. Jeho birdie na druhé a třetí jamce však zůstávala dlouho osamocena, naopak na 15. jamce už byl zkušený matador jednu ránu v plusu. Na konečných 70 (-1) se dostal v závěru. Přece jen tak vytvořil tlak na Garcíu, jehož předtím v průběžné výsledkové listině předstihl. „Nemám slov, Miguel po mně opravdu šel,“ uznal pozdější vítěz, „na sedmnáctce útočil do eaglu a na osmnáctce do birdie.“  García totiž zapsal bogey na šesté a sedmé jamce a do se čela vrátil až na druhé devítce. Jeho birdie nesou zápisy u jamek 11 a 14. Ve zbytku kola hrál jen pary až na even par celého kola, ale jakožto člen posledního flightu věděl, že ten úplně závěrečný mu bude stačit.
Nestačili totiž jiní. Skot Richie Ramsay, jenž skončil třetí, by býval potřeboval to, co v neděli zahrál Ir Shane Lowry, totiž 67 úderů. Jenže čtvrtému v celkové klasifikaci zase uškodilo, že už měl z předešlých tří dnů přece jen ztrátu.
Další pořadí: 3. Ramsay (-4), Lowry (-3), 5. Webster (-2), 6. Havret (-1), 10. Hanson, F. Molinari (+2), 15. Björn, Jacquelin (+4), 23. Kaymer, R. Fisher (+6), 28. Colsaerts, Rose, Manassero (+7), 35. Norén (+8), 54. McDowell (+25).

Sobota – 3. kolo
A Sergio García už vede. Do trháku se domácí golfista dostal díku kola za 67 ran (-4), což znamená, že jako jediný udržel v mínusu všechna svá vystoupení na turnaji. I tentokrát jsou v jeho skórkartě zaznamenány chyby, ale proti dvěma bogey nasadil Španěl šest birdie, včetně toho posledního na osmnácté jamce. Diváky rozjásal jiným způsobem než o několik minut dříve, kdy vlezl bos a s vykasanými nohavicemi do vodní překážky. Par nezachránil, srdce fanoušků mu však definitivně patřila.
García vyhrál před týdnem v Portugalsku a stojí před možností vyhrát opět po sedmi dnech. „Tentokrát to bude těžší,“ odhadl. „Nechci na to moc myslet, když se mi však podaří trefit těch pár puttů jako dneska, mohlo by to dobře dopadnout,“ doplnil. Výchozí pozici má rozhodně dobrou, získal v čele náskok dvou ran před druhými v pořadí, krajanem Miguelem Ángelem Jiménezem a Švédem Christianem Nilssonem. Španěl nechce Garcíovi dát nic zadarmo, letos ještě turnaj nevyhrál. „Měl jsem možnost zapsat birdie na jamkách 15, 16, 17, 18,“ ulevil si Jiménez, jenž místo toho zapsal bogey a tři pary. „Když mě bude trochu poslouchat putter, mám šanci,“ dodal.
To Nilsson předvedl nejlepší výkon dne a vyrovnal letošních rekordních 65 úderů (-6) Richieho Ramsaye. Skot tentokrát přinesl plusovou bilanci 73 (+2) a klesl na samostatnou čtvrtou pozici. S průběžným skóre -3 je posledním, kdo se drží pod parem.
Další pořadí: 5. Webster (E), R. Fisher, E. Molinari, Havret (+2), 15. Hanson (+3), 19. Björn, Rose (+4), 23. Norén (+5), 26. Colsaerts, Manassero, Kaymer (+6), 33. Larrazábal (+7), 51. McDowell (+14).

Pátek – 2. kolo
Žádný velký výkon, přesto udržené vedení – to je bilance Richieho Ramsaye, jenž vytěžil maximum ze svého výkonu v prvním kole. Hřiště ve Valderramě v nepříznivém počasí totiž hráčům dál vzdoruje a počet účastníků turnaje v mínusových číslech klesl na čtyři! „Dnes to bylo opravdu těžké a ukázalo se, jak důležité bylo, že jsem na úvod zahrál mínus šest,“ potvrdil osmadvacetiletý golfista, jenž se mohl přiblížit svému  prvnímu  výkonu, avšak postěžoval si: „Trefil jsem dost fairwají, zasáhl jsem dost greenů, ale nedokázal jsem se poslat míč dovnitř. Naštěstí jsem ke konci kola zase dobře trefoval balon.“
Ramsay zahrál 72 ran (+1), jeho průběžná bilance klesla na -5, přesto je Skot v čele o plné dvě rány. Další místa v průběžném pořadí jsou samostatná. Na skóre -3 je Grégory Havret z Francie, jemuž se v pátek povedlo udržet even par. Třetí příčka patří Sergiu Garcíovi (-2) a čtvrtá Migueli Ángelu Jiménezovi. Přestože oba Španělé, zvlášť druhý jmenovaný, tedy rodilý Andalúsan, jsou zvyklí na výrazně jiné klima, využili znalosti prostředí a uchovali si šanci na konečné prvenství. „Na jednu stranu je dobře, že je hřiště měkké, protože kdyby bylo sucho, bylo by to tady peklo. Valderrama je hřiště, které vás dostane, kdykoli se mi zlíbí,“ upozornil všechny García.
Další pořadí: 5. Lynn (E), 6. Björn, Hanson (+1), 13. F. Molinari, Norén (+2), 21. R. Fisher, McDowell, Kaymer (+4), 26. Larrazábal (+5), 44. Manassero, Colsaerts (+7). Cutem neprošli: E. Molinari, Levet, Á. Quirós.

Čtvrtek – 1. kolo
Richie Ramsay měl zase jednou svůj den a nebýt bogey na předposlední jamce, jeho náskok v čele turnaje by byl větší než dvě rány, o které vede před Rossem Fisherem. Skotský lídr si mimo jiné pomohl i eaglem na pětiparové jedenáctce, kde naroloval do jamky sedmimetrový putt, a zapsal 65 ran (-6). V den, kdy se pouze osm účastníků turnaje dostalo do mínusových čísel, je Ramsayův výkon obdivuhodný. „Myslel jsem si, že bych tady mohl hrát dobře, protože to je hřiště pro hráče, kteří umějí tvarovat rány,“ komentoval své skóre a svěřil se, že v poslední době pracoval zejména na krátké hře.
To se mu evidentně vyplatilo, protože dvě z jeho pěti birdie se zrodila díky přesným chip-inům. Kdo dokázal vynechat hru na greenu, získal oproti konkurenci určitou výhodu, což favorizovaný Martin Kaymer okomentoval takto: „Navrtali jamky dozadu, přestože věděli, že greeny budou měkké.“ V noci ze středy na čtvrtek totiž ve Valderramě hustě pršelo, ale nikdo na to nedokázal zareagovat změnou zvolených pin positions. „Bylo to těžké, protože občas bylo nutné poslat spin za green, aby byla šance atakovat jamku,“ kritizoval německý golfista z první světové desítky. Na osmé jamce byl už na plus třech, ale zkoncentroval se a ztrátu dohnal do denní bilance even par.
Fisher přičetl své postavení telefonické konzultaci s trenérem patování. „Také jsem prodloužil putter, vyměnil jsem grip,“ prozradil Angličan. O třetí pozici za ním se dělí Francouz Grégory Havret s dalším Skotem Stephenem Gallacherem, oba mají na Ramsaye ztrátu tří ran.  
Další pořadí: 11. García (-1), 9. Kaymer, Jiménez, F. Molinari (E), 16. Hanson, Rose (+1), 24. McDowell, Björn (+2), 36. Norén, Larrazábal (+3), 58. Á. Quirós (+5), 70. E. Molinari, Manassero (+6).

Turnaj měl loni premiéru na okruhu European Tour a málokdo by čekal, že pro druhý ročník bude mít tak silné startovní pole. Budou hrát loňský vítěz Graeme McDowell, Martin Kaymer, ve skvělé formě hrající Sergio Garía, bratři Molinari, Ross Fischer, Alvaro Quiros, José Maria Olazábal, Steve Webster, Alexander Noren, Matteo Manassero či Alejandro Caňizares.

Hraje se na hřišti Club de Golf Valderrama s parem 71 a délkou 6 356 metrů.

Dotace turnaje je 3 mil. euro (75 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 500 tis. euro (12,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Club de Golf ValderramaSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Evropský žebříček … Finanční žebříček Race to Dubai