European Tour – Alstom Open de France

08.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Alstom Open de France, Paříž, Francie
(5. – 8.7.2012,  bez časového posunu)

 

Marcel Siem

Neděle – finálové kolo
Velký návrat, jímž zařídil i velké drama, slavil Marcel Siem, lídr po druhém kole, jemuž se ale moc nevěřilo, že by další ze svých ataků předních pozic přeměnil v něco víc než v pozici v top 10. Stalo se. Navzdory bogey na poslední jamce bylo jeho finálové kolo o hodnotě 67 ran (-4) dost na to, aby německý golfista získal s konečnou bilancí -8 po více než osmi letech druhý titul na European Tour. „Moc to pro mě znamená,“ řekl čerstvý majitel šeku na 525 tisíc dolarů, jenž po Bernhardu Lagnerovi a Martinu Kaymerovi jako třetí Němec vyhrál francouzské mistrovství.
Velký návrat proto, že Siem si vybral tradičně slabší kolo tentokrát v sobotu, kdy se po dvou výsledcích 68 náhle zhoršil o pět ran. Poklesl jen na dělenou čtvrtou pozici, ale kdyby bývalo všechno šlo jako obvykle, mělo jej to poznamenat natolik, že by na velký úspěch znovu nedosáhl. „Už na tolika turnajích jsem to nakonec zpackal,“ přiznal Siem. „Konečně jsem to dotáhl do zdárného konce.“ Velké drama proto, že když už to po pěti birdie vypadalo na hladkou výhru, přišlo ono bogey na čtyřparové osmnáctce, kde Němec v předchozích třech dnech zahrál vždy jistý par. A tak musel čekat, co konkurence za ním.
Z té měl šanci nejprve domácí Raphaël Jacquelin. Ale ani na sedmnáctce ani na osmnáctce nedokázal zahrát birdie, jimiž by si vynutil rozehrávku. Pak už to bylo všechno na Andersi Hansenovi, ale ani on v sobě nenašel ten pravý oheň. Série devíti parů z druhé devítky je ukázkou konzistence, nikoli však extratřídy.
A tak se radoval Siem. Přiznal, že byl velice nervózní, už když se na čtrnácté jamce dostal přes Molinariho, jenž před ním zahrál fantasticky. „Pak jsem několikrát unikl zkáze,“ dodal už s úsměvem. Ano, druhé místo v konečném pořadí obsadil nejlepší muž finálového kola Francesco Molinari. Jeden z jeho pověstných finišů na víc nestačil. Byl však strhující. Po double bogey na jedničce, jehož může zpětně litovat, následovalo devět birdie a skóre 64 (-7). Na vítěze ztratil Ital jeden úder.
Další pořadí: 11. Colsaerts, A. Hansen (-2), 17. Manassero, Grace, McDowell (E), 23. Goosen (+1), 40. Westwood (+5), 57. Cabrera-Bello (+10), 61. Hanson (+12), 70. Kaymer (+16).

 

Konečné Top 10

Sobota – 3. kolo
Je tu další střídání v čele. Angličan David Howell a Dán Anders Hansen půjdou do finále s nejlepším skóre -6. V kole, přerušeném pro bouřku v závěrečné třetině programu, odsunuli po návratu na hřiště na třetí místo do té doby vedoucího Jihoafričana George Coetzeeeho, jenž na jmenované duo ztrácí jeden úder.
Howell byl spolu s dalším jihoafrickým golfistou Retiefem Goosenem autorem nejlepšího výsledku dne 67 (-4). Oproti předchozím dvěma dnům snížil počet svých bogey ze dvou na jedno a přidal pět birdie, z toho jedno na pětiparové deváté jamce, kterou takto zdolal zatím vždycky.
Hansen se naopak potýká se čtyřparovou sedmnáctkou, kde si připsal i potřetí bogey. Má v kole dvě a hned za sebou (předtím na šestnáctce), hraje však velice stabilně – kola 70, 68, 69 – a to by v neděli mohl být významný moment.
Další pořadí: 13. Rose, McDowell (-1), 22. Manassero, Grace, F. Molinari (-1), 58. Westwood (+6), 64. Hanson, Cabrera-Bello (+8), 68. Kaymer (+10).

Top 10 třetího kola

Pátek – 2. kolo
Čelo leaderboardu je uspořádáno stupňovitě – vedoucí Marcel Siem z Německa je na průběžném skóre -6, druhý v pořadí Švéd Alexander Norén je o ránu zpátky a o jeden další úder horší výsledek znamená třetí pořadí, o něž se už dělí dva hráči – Dán Anders Hansen a George Coetzee z Jižní Afriky. Německý golfista českého původu Alex Čejka neprošel cutem.
Německý lídr zahrál navzdory double bogey stejné kolo jako to první: 68 (-3). „Když zahrajete pár ran pod par, vždycky je to dobrý výsledek, bez ohledu na podmínky,“ připomněl prudkou bouři, která si vynutila osmdesátiminutové přerušení a poznamenala hřiště. „Já jsem zahrál dvakrát za sebou tři pod, což znamená dobré skóre. Jsem šťastný, že se to takhle podařilo,“ dodal Siem.
Po první devítce (začínal z desátého odpaliště) byl sice na denním skóre +1, protože dvě rány nad přidal na čtyřparu č. 17, ale ve druhé polovině svého kola zapsal čtyři birdie. Nakonec to znamenalo jeden z nejlepších pátečních výsledků. Lépe zahrál už jen Norén, jenž přinesl zápis s pěti birdie a jedním bogey. To zahrál ke své smůle na osmnáctce, jinak by dělil vedení se Siemem. Naopak čtvrteční nejlepší muž Christian Nilsson se zhoršil o deset ran a klesl na dělenou osmou příčku.
Další zhoršení stálo postup Čejku. Mariánskolázeňský rodák si mohl dovolit i páteční výsledek těsně nad parem, a býval by prošel do víkendové části, protože hodnota cutu vyšplhala až na +3. Jenže šest bogey (všechny na čtyřparových jamkách) proti dvěma birdie bylo nad úrovní even až příliš. Po skóre 75 (+4) skončil Čejka na dělené 97. pozici s bilancí +6.
Další pořadí: 5. F. Molinari (-3), 14. Poulter, Grace, McDowell, Stenson (-1), 26. Colsaerts (E), 30. Westwood (+1), 46. Rose, Cabrera-Bello (+2), 59. Hanson, Kaymer (+3).
Cutem neprošli: Clarke, Fraser, Montgomerie, Rock, Čejka, Kruger.

Čtvrtek – 1. kolo
Všem favoritům i tajným uchazečům o přední příčky na oslavovaném hřišti ve Versailles vypálil na úvod rybník hráč z 263. místa světového žebříčku Christian Nilsson. Švéd, jenž na tom není nijak zvlášť dobře ani v Race To Dubai, zahrál 65 ran (-6) a ujal se samostatného vedení o jeden úder před trojicí konkurentů ve složení Matteo Manassero, Gary Boyd, Thonchai Jaidee.
Nilsson měl katastrofální start do sezony a ze sedmi startů prošel jen jednou cutem. „Měl jsem strašnou dlouhou hru,“ přiznal. Při příjezdu do Francie měl na kontě pouze něco přes 60 tisíc eur vydělaných na turnajových odměnách. Teď může tuto bilanci výrazně rozšířit. „Byl jsem trpělivý, trénoval jsem a dočkal jsem se zlepšení, teď už jsem zase ve formě,“ doplnil lídr.
Na Open de France, připravovaném pro Ryder Cup 2018, začal Nilsson skvěle a po osmi jamkách měl už bilanci -4. Po sérii tří birdie zapsal jediné bogey dne, ale na druhé devítce už nechyboval a ještě třikrát skóre snížil. V kariéře už jednou takhle vysoko byl dokonce po finále. V roce 2009 vyhrál hůře obsazený Saint-Omer Open z Challenge Tour, jehož výsledky se však započítávaly i do European Tour.
Další pořadí: 5. Fernandez-Castaňo, Lynn, Colombo (-4), 8. Siem, Stenson (-3), 21. Colsaerts, Westwood, Cabrera-Bello, Fraser, Clarke (-1), 42. F. Molinari, Rose, Rock (E), 62. Grace, McDowell, Hanson, Poulter (+1), 83. Čejka, Kaymer (+2).

Top 10 prvního kola:

Otevřené mistrovství Francie je skvěle obsazeno. Přihlášeni jsou Westwood, Rose, Kaymer, McDowell, Poulter, Clarke, Montgomerie, Goosen, Casey,  Jiménez, Ramsay, Stenson, vítěz Irish Open Donaldson, Manassero  a Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Albatross  komplexu Le Golf  National s parem 71 a délkou 6.695 metrů.
Dotace turnaje je 3.150.000 Eur, 80 milionů českých korun. Loni zvítězil Thomas Levet.

Odkazy: … Le Golf NationalSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai