European Tour – Alfred Dunhill Links Championship

02.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie a Kingsbarns, Skotsko, (29.9. – 2.10.2011, -2 hodiny)

 


Michael Hoey, vítěz Alfred Dunhill Links Championship

Neděle – finálové kolo
V dramatickém finiši si vítězství vzal zpátky Michael Hoey. Je to největší úspěch severoirského golfisty v kariéře. V součtu čtyř kol zahrál 22 ran pod par a o dva údery předčil svého krajana Roryho McIlroye, jenž ho nejdřív předstihl, ale v závěru nedozákal skórovat jako v úvodu dne a vedení neudržel. „Ještě mi to nedošlo a ještě chvíli mi to potrvá,“ křenil se trochu nepřítomně vítěz.

Hoeye typicky postihl syndrom hráče, jenž stanul na prahu historické výhry. Na sedmé jamce zapsal druhé bogey kola a dostal se na denní výsledek +1. V tu chvíli sobotní lídr klesl někam na konec první desítky. Jako by teprve pozice, v níž neměl co ztratit, byla pro něj tou pravou, vylepšil se dvěma birdie krátce po sobě. To by ale bývalo na výhru nestačilo. Definitivní atak první pozice přišel ze strany dvaatřicetiletého hráče v samotném finiši. Na 15. ,16. a 18. jamce zahrál trojici rozhodujících birdie. Předtím ovšem neproměnil poměrně jedoduchý a krátký putt do birdie na čtrnáctce. “ V tu chvíli jsem měl pocit, že mi to utíká pod rukama,“ přiznal později Hoey. Ale vzchopil se a jelikož byl členem posledního flightu, drama jeho výkonem vyvrcholilo.

Ulsterský golfista konečně ukázal, co v něm je. Letos to už naznačil výhrou na Madeira Islands Open, ale v Portugalsku nebyla v květnu zdaleka taková konkurence jako teď na skotském linksovém šampionátu. Někdejší britský mistr mezi amatéry a účastník Walker Cupu, kde hrál například po boku Luka Donalda, získal prémii 588 tisíc dolarů, svou nejvyšší v životě. Jelikož si tím zajistil hráčskou kartu na European Tour pro další dvě sezony a automatickou pozvánku na příští turnaje ze série World Golf Championship, ocitá se Hoey konečně ve společnosti, v jaké měl podle slibného začátku kariéry být. „Není hezké mít starost o peníze, být daleko od domova a pochybovat o švihu a dostat se do bodu, kdy si říkáte, jestli to, co děláte, má smysl,“ vystihl rozpoložení své a mnoha hráčů, kteří putují po turnajích, spíš sbírají nezdary a jejich náklady dominují nad příjmy.

Mnohem úspěšnější cestu si do špičky už prošlapali i jiní občané ze severní části irského ostrova. A právě oni v historickém St. Andrews, kde se hrálo finálové kolo, ukázali světu, jací borci se v tamním prostředí nehostinných a syrových hřišť, mnohdy rovněž linksů, momentálně rodí. Vždyť za druhým McIlroyem se o třetí pozici podělil jiný Severoir Graeme McDowell, triumvirát jen mírně narušuje také třetí George Murray, jemuž je takový výsledek přán, neboť jako Skot hrál doma.

Poslední britský turnaj European Tour této sezony zároveň potvrdil status quo ve finančním žebříčku. Vedení v Race To Dubai udržel právě Donald, jenž se po návratu ze Spojených států, kde absolvoval náročný závěr FedEx Cupu, dokázal rychle přeorientovat na zcela jiný typ hřišť a svou až neskutečně konzistentní hrou obsadil dělenou devátou pozici. Z nejbližších konkurentů se mu jen McIlroy, druhý v průběžném pořadí celé sezony, mírně přiblížil. S Jihoafričanem Charlem Schwartzelem zahrál Angličan vyrovnaně a svého krajana Leeho Westwooda nakonec Donald porazil výrazně – o pět ran a jedenadvacet příček v konečném turnajovém leaderboardu.

Další pořadí: 3. Murray, McDowell (-18), 5. Warren, Fleetwood, Oosthuizen (-17), 8. Harrington (-16), 9. Schwartzel, Donald, Dyson (-15), 21. Montgomerie (-12), 30. Kaymer, Westwood (-10), 39, Daly, Norén (-9), 53. Els (-7).

Sobota – 3. kolo
Další smršť vynikajících výsledků ke konci dne lehce přibrzdil očekávaný déšť. Přestou jsou průběžná skóre nejlepších hráčů v příznivých podmínkách nezvykle nízká. To nejnižší má u svého jména Michael Hoey: -18. Zahrál velice nepravděpodobně, ale potřetí za sebou 66, přitom na závěr základní části absolvoval obávané Carnoustie. Severoir má náskok tří ran před druhým v pořadí, jímž je jeho krajan Graeme McDowell. Na samostatné třetí pozici je Jihoafričan Louis Oosthuizen s odstupem dalšího jednoho úderu.

Hoey byl nedostižný. Měl relativní výhodu v tom, že začínal na desátém odpališti, a tak na nejtěžší pasáž celého turnaje dorazil ještě plný sil. Psychicky podpořen dvěma birdie a eaglem na pětiparové čtrnáctce absolvoval závěr hřiště (jamky 16, 17, 18) v paru. Vzápětí přidal další tři birdie na jamkách 1 až 4 a jeho vedení bylo v tu dobu drtivé. Jedním bogey na osmičce, která byla jeho předposlední, přece jen umožnil konkurentům zůstat v jakéms takéms kontaktu. Lídr se ale necítí být zdaleka vítězem. „Je hezké být takto ve vedení, jenže konec je ještě daleko. Dneska se mi všechno dařilo, krátká hra byla prostě neuvěřitelná. Takhle mi ještě nikdy nefungovala,“ komentoval svůj výkon Hoey.

Hra čísel je zajímavá i dál. McDowell ztratil v každém kole na svého ulsterského kolegu vždy ránu, takže i on hrál na všech třech hřištích stejný výsledek: 67. Na závěr to byla klasika: St. Andrews. Pět ran dolů na něm golfista, jenž letos výkonnostně poklesl, srazil už do desáté jamky, zbylých osm odehrál v paru. Klenotem McDowellova výkonu je eagle na čtyřparové trojce. Oba Severoirové byli kdysi členy stejného klubu. „Michael byl vždycky dobrý ranař, trénovali jsme spolu, když nám bylo deset nebo jedenáct. Nějakou dobu jsem ho neviděl hrát, takže se moc těším na neděli,“ připomněl hráč s úspěšnější kariérou z dvojice, jež vytvoří finálový nedělní flight opět na Old Course v St. Andrews.

Tam si hodlá ve čtvrtém kole spravit chuť Oosthuizen, jenž půjde s nimi. Před rokem tady slavil svůj jediný major titul na British Open. V sobotu zapsal „pouze“ 69 ran. Ještě má šanci ohrozit oba hráče před sebou, ale také má v zádech silnou skupinu na čtvrtém až děleném třináctém místě. Jsou v ní tradiční uchazeči o mety nejvyšší.

Především světová jednička Luke Donald. Angličan na St. Andrews explodoval, spolu s krajanem Simonem Dysonem zkompletovali nejlepší skórkartu dne: 63 ran (-9). Oba se dělí o čtvrtou pozici a s nimi také další severoirský ohař Rory McIlroy. V Donaldově případě půjde v neděli o uhájení pozice vedoucího muže finančního žebříčku Race To Dubai před nejbližšími pronásledovateli, mezi něž vedle Mcilroye patří Jihoafričan Charl Schwartzel a další Angličan Lee Westwood. Oba jsou světové jedničce na dohled. Naopak na obhajobu titulu už nemůže myslet Martin Kaymer z Německa, jež na Hoeye ztrácí víceméně propastných dvanáct ran.

Další pořadí: 4. McIlroy, Dyson, Harrington, Donald (-13), 11. Schwartzel (-12), 13. Westwood (-11), 18. Montgomerie (-10), 49. Kaymer (-6). Cutem neprošli: Quirós, Jiménez, D. Johnson, Clarke, Björn.

Pátek – 2. kolo
Naprostá výměna v čele leaderboardu je typická pro turnaje, kde se hráči točí po vícero hřištích. A tady nastala ukázka přímo čítanková. Ačkoli jeden hráč se tomuto pravidlu vzepřel, a sice Michael Hoey. Severoir se dostal na skóre 12 ran pod par, ale není sám. Spolu s ním je ve vedení Angličan Tommy Fleetwood. Oba se ve druhém kole představili na Kingsbarns a mají před sebou nejobávanější Carnoustie. Soupeři tedy budou moci na jejich pozice zaútočit. Zejména pak Louis Oosthuizen. Ten absolvoval Carnoustie právě v pátek a zahrál vynikající výkon 67 (-5). Po něm figuruje v průběžném pořadí na samostatné třetí pozici se ztrátou jednoho úderu na dvojici lídrů. V první polovině turnaje má Jihoafričan na kontě pouze dvě bogey, vždy jedno v každém z obou kol.

Fleetwood svým výkonem diváky naprosto dostal a soupeře odzbrojil. Postupně nastřádal devět birdie a ani jednou nechyboval. Jeho 63 (-9) je nejlepším výkonem letošního turnaje. „Abych byl upřímný, je to trochu nečekané. Jsem rád vůbec za to, že jsem dostal pozvánku a zkušenost už je jen to, že tu jsem,“ komentoval skromně své vedení hráč, jehož forma ovšem není náhodná. V září už vyhrál Kazakhstan Open a dostal se do vedení v nižší Challenge Tour. „Před dvěma lety jsem se na tenhle turnaj díval v televizi a pečlivě si analyzoval, co jednotliví účastníci dělají,“ prozradil část svého receptu Fleetwood.

Hoey zapsal úplně stejné číslo jako ve čtvrtek na St. Andrews, 66 úderů. Tentokrát sice bez efektu v podobě eaglu, zato jen s jedním bogey a šesticí birdie. „Mám rád tenhle formát pro-amu. Je to sice pomalé, ale mezi ranami vaše myšlenky aspoň mohou utéct někam jinam,“ komentoval turnaj účastník amatérského Walker Cupu z roku 2001, kdy reprezentoval spolu s Lukem Donaldem.

V soupeření o pozici nejlepšího hráče evropského okruhu to dlouho vypadalo, že se nestane nic dramatického, protože první muž finančního žebříčku Donald držel na Carnoustie velice nadějené skóre -5. V závěru ale přišel propad – bogey na 15. a 16. jamce, dokonce double bogey na poslední. Angličan se sice opět udržel v mínusu: 71 (-1), ale celkově klesl na bilanci -4. To znamená poměrně značnou ztrátu na první místo, ale také odstup za konkurenty – za krajanem a čtyřkou Race To Dubai Leem Westwoodem tři rány, stejně jako za dvojkou Rorym McIlroyem ze Severního Irska. Třetí golfista celkové klasifikace a obhájce titulu z linksového šampionátu Martin Kaymer z Německa je před Donaldem o dva údery.

Zmíněnou typickou výměnu v leaderboardu dokumentuje propad dvou ze čtyř čtvrtečních lídrů. A to přitom ani jeden nezahrál vůbec zle. Rakušan Markus Brier 68 (-4) na Kingsbarns a je na dělené čtvrté pozici. Španěl Rafael Cabrera-Bello 69 (-3) na Carnoustie a dělí se o devátou příčku. Další výraznější posuny jsou očekávány v sobotu.

Další pořadí: 4. McDowell (-10), 9. Kaymer (-9), 19. Westwood, McIlroy (-7), 28. Schwartzel (-6), 39. Harrington (-5), 51. Montgomerie, Donald (-4), 82. Jiménez (-2), 111. D. Johnson (E), 138. Björn (+2), 147. Clarke (+3).

Čtvrtek – 1. kolo
Pestře složené kvarteto se za slunečného počasí usadilo v čele turnaje a není překvapením, že jeho členem není žádný hráč, který začal v Carnoustie. Louis Oosthuizen a Rafael Cabrera-Bello absolvovali Kingsbarns, Michael Hoey a Markus Brier mají za sebou St. Andrews. Všichni zahráli 66 ran (-6), ale mají různě nakombinované skórkarty.

Originální odevzdal zejména Brier. Double bogey na čtyřparové šestnáctce kompenzoval Rakušan osmičkou birdie. „Mým hlavním cílem je nastřádat dost peněz na to, abych si zajistil kartu na příští rok,“ pokrčil rameny nad dílčím úspěchem. Brier je momentálně na 109. místě evropského pořadí, tedy sedm příček od případné ztráty automatické příslušnost k tour.

Naproti tomu Cabrera-Bello i Hoey zapsali po jednom eaglu, jenže oba dvě takto ušetřené rány „odevzdali“ zpět dvojicí bogey. Čisté kolo nezahrál ani Oosthuizen, uteklo mu jedno bogey. Jihoafričan přiznal, že ho těší návrat do oblasti, kde slavil svůj velký triumf. Na St. Andrews, které ho teprve čeká, získal svůj major titul z British Open. Na pro-am sem vzal svého bratra. „Hrál tady úplně poprvé a byla to pro mě velká inspirace, sledovat ho. Pomohlo mi to vrátit se na úroveň hry, kde už jsem jednou byl,“ uvedl Oosthuizen, jenž se nekvalifikoval do Mezinárodního týmu pro Prezidentský pohár. „Nemrzí mě ani to, že kapitán Greg Norman vybral na divoké karty Australany, když hrají doma. Jsem zklamaný, že jsem si nezajistil místo automaticky.“ Oosthuizen se do hry pustil s vervou i proto, že loni linksový šampionát nehrál pro zranění.´

Jediným hráčem, který se do top 10 vměstnal z Carnoustie, je Marc Warren, asi nikoli překvapivě Skot. Zahrál 67 ran (-5) s jedním bogey.
Angličan Luke Donald začal hlídat první místo v průběžném pořadí Race To Dubai solidním výsledkem 69 (-3) v Kingsbarns. Jeho hlavní konkurent a krajan Lee Westwood zahrál tamtéž o ránu lépe, stejně jako obhájce titulu Martin Kaymer.

Další pořadí: 5. McDowell (-5), 11. Montgomerie, P. Hanson, Westwood, Kaymer, Harrington (-4), 22. Dyson, Schwartzel, Donald (-3), 36. Björn, McIlroy (-2), 48. D. Johnson (-1), 75. Els (E), 101. Jiménez, Clarke (+1).

Turnaj, který se hraje na třech hřištích Old Course, Carnoustie a Kingsbarns, přivítá profesionály a amatéry. Hraje se ve formátu pro-am 1+1. Každý hráč odehraje nejméně jedno kolo na hřiští St Andrew, Carnoustie a Kingbarns. Profesionál má k sobě amatérského partnera, většinou z řad celebrit, herců či zpěváků. Amatéří musí  mít hendikep nejvýše  18 u mužů a 24 u žen.  Hrát budou herci  Michael Douglas, Hugh Grant, Andy Garcia, lyžař Franc Klammer a surfař Kelly Slater, slavní fotbalisté Bobby Charlton, Johan Cruyff a Ruud Gullit, bubeník kapely Bon Jovi Tico Torres a další.
Profesionálové hrají jak individuálně, tak týmově se svým amatérským partnerem a bojují společně o týmové vítězství. Turnaj se hraje od roku 2001. Po třech kolech je cut pro 60 profesionálů 20 týmů. 
Turnaj má skvělé obsazení. Hrát bude loňský obhájce titulu Martin Kaymer, Luke Donald, Lee Westwood, Rory McIlroy, Dustin Johnson, Darren Clarke, Charl Schwartzel, Ernie Els, Retief Goosen, Grame McDowell či Padraig Harrington.

Hraje se na hřištích Old Course (par 72, 6 141 metrů), Carnoustie (par 72, 6 777 metrů) a Kingsbarns (par 72, 6 539 metrů).

Dotace turnaje je 3,5 mil. euro (86,2 mil. korun českých)Vítěz si odnese šek v hodnotě 588 tis. euro (14,5 mil. českých korun).

Odkazy: … Old Course St. Andrews + satelitní mapa hřištěCarnoustie + satelitní mapa hřištěKingsbarns + satelitní mapa hřištěStránky turnaje …  Evropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai