Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Alfred Dunhill Championship

20.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Alfred Dunhill Championship, Leopard Creek CC, Malelane, Jižní Afrika (17. – 20.11.2011, +1 hod)

 

Garth Mulroy

Neděle – finálové kolo
Jen na malou chvíli byla jeho pozice ohrožena, Garth Mulroy ji však s přehledem uhájil a získal svůj první titul na European Tour. Ten okamžik přišel ve chvíli, kdy George Murray zahrál na patnácté pětiparové jamce eagle a dostal se na 17 ran pod par. Skot byl už v závěrečných fázích jediným vážným konkurentem sobotního lídra. Na zbývajících jamkách ovšem zapsal jen tři pary a byl by se musel dočkat Mulroyova zaváhání, aby mohl pomýšlet na vítězství.
Třiatřicetiletý Jihoafričan se na čtrnáctce skutečně dopustil chyby a jeho druhé bogey dne znamenalo, že je s Murrayem virtuálně na jedné úrovni. Vzápětí však přidal dvě birdie a s finálovým výsledkem 68 (-4) si dokráčel pro vítězství o dvě rány (-19).
„Snažil jsem se hrát chytrý golf a trefovat míč správným způsobem. Má na kontě dvě vítězství na Sunshije Tour a v příštím týdnu na Souuth African Open se může stát vítězem Order of Merit. Spolu s otevřenými možnostmi hrát European Tour v příštím roce je to pro golfistu, žijícího v severokarolínském Raleighu, najednou spousta příjemných novinek.
Další pořadí: 3. Van Zyl, Coetzee, Whiteford, Aguilar (-13), 7. Pavan, Otto (-12), 9. Kruger (-11) 32. Coles (-4), 38. Rock (-2).

Sobota – 3. kolo
Zdroj jihoafrických překvapení je zřejmě nevyčerpatelný. Z hloubi pole se vynikajícím výkonem na špici vyšvihl Garth Mulroy a bylo to vyšvihnutí bleskurychlé jako na divokého koně. Třiatřicetiletý domácí golfista zahrál pětici birdie ve šňůře mezi třináctou a sedmnáctou jamkou. Rázem se dostal na průběžné skóre -15. „Mohl jsem se pokusit o šesté,“ komentoval furiantsky svůj výkon. „Ale po drivu jsem se rozhodl hrát na lay up, protože navrtání na osmnáctce bylo příliš nebezpečné.“
Mulroy bydlí v USA a loni měl dokonce plnou kartu pro PGA Tour, ale přišel o ni a hraje nižší Nationwide Tour. Na evropské sérii nehraje, pouze její turnaje ve své zemi. A protože se v této sezoně měnil začátek a konec kalendáře, má na svém kontě jedno vynikající umístění – byl druhý na Joburg Open z ledna letošního roku za krajanem Charlem Schwartzelem, jenž se o tři měsíce později stal vítězem US Masters.
Na druhém místě se udržel Chilan Felipe Aguilar, jenž na lídra ztrácí dvě rány. Mezi čtyřmi hráči na dělené třetí pozici je i Skot Peter Whiteford, jenž podobně jako Mulroy zahrál 64 ran (-8), což je zároveň nejlepší skóre každého z dosavadních tří kol letošního ročníku. Níž se zatím nikdo nedostal.
Další pořadí: 3. Whiteford, Otto, Murray, Kruger (-13), 8. Coetzee (-10), 12. Van Zyl (-8), 27. Rock, Coles (-5).

Pátek – 2. kolo
Jbe Kruger měl sice nevyrovnaný začátek kola – eagle na pětiparové dvojce, vzápětí dvojice bogey – a ještě do jedenácté jamky byl na denním skóre -1, pak však přidal kvarteto birdie a Jihoafričan zapsal 67 úderů (-5). Znalost prostředí se mu vyplácí až neskutečně, protože v polovině turnaje s průběžným skóre -13 utíká nejbližším pronásledovatelům o celé čtyři rány.
Na dělené druhé pozici jsou Skot George Murray, Angličan Seve Benson a Felipe Aguilar z Chile. Posledně jmenovaný předvedl nejhodnotnější výkon druhého hracího dne. Výsledkem 64 vyrovnal čtvrteční Krugerův zápis a může ho těšit, že v jeho skórkartě není ani jedno bogey, jen osmička birdie.
Pětadvacetiletý hráč z prvního místa leaderboardu lehce překvapil částí svého komentáře: „Věřte nebo ne, ale puttům se nějak nechtělo tam padat. Nechápu, jak to, že se tak nestalo na 15, 16 a 17. Mohlo z toho být ještě lepší kolo.“ Hořce se usmál, ale nakonec uznal, že jinak ho vlastní hra docela začala bavit.
Další pořadí: 5. Van Zyl (-8), 7. Coetzee (-7), 53. Rock (E). Cutem neprošli: Jamieson (+2), Aiken (+3), Martín (+19).
Dohrávka 1. kola
Na pořadí v horních příčkách leaderboadru se nic nezměnilo, Jbe Kruger se Sevem Bensonem zůstali ve vedení o dvě rány před kvartetem konkurentů. Recept, jak na to, podal prvně jmenovaný Jihoafričan. „V tak horkém počasí si musíte uvědomit, že jde o trochu jiný typ golfu, protože hlavy holí jsou orosené a vlhké gripy vám v rukou kloužou,“ vysvětlil pětadvacetiletý domácí golfista. V jeho případě rovněž platí, že hraje uvolněně, protože v minulém týdnu si v Singapuru zajistil příslušnost k European Tour i pro příští rok.

Čtvrtek – 1. kolo
Turnaj má tradičně domácího lídra, ale o vedení se Jbe Kruger zatím dělí s Angličanem Sevem Bensonem. Oba dokončili celé kolo, což nestihli úplně všichni účastníci. Hra byla ukončena ve chvíli, kdy posledním flightům schází dohrát tři jamky. Oba lídři zahráli 64 ran (-8), k tomuto výsledku se každý dobral jiným způsobem.
Jihoafričan začal na desátém odpališti a už po čtyřech jamkách měl průběžné skóre tři rány pod. Na šestnáctce sice zapsal první (jak se později ukázalo jediné) bogey kola, ovšem velice záhy, na osmnáctce, toto malé zaváhání bohatě vynahradil prostřednictvím eaglu na tomto nejednoduchém pětiparu.
Benson měl ve skórkartě osm birdie a zbytek samé pary. Zbytek startovního pole se na takovou úroveň nedostal, o druhou  pozici se dělí další z jihoafrických golfistů George Coetzee s Jean-Baptistem Gonnetem z Francie a dvěma Skoty, Georgem Murrayem a Alanem McLeanem. Všichni čtyři jsou o dvě rány horší než vedoucí pár, všichni absolvovali kompletní program.
Žádný z účastníků turnaje, kteří v pátek ráno budou zbytek úvodního kola dohrávat, nemá šanci vklínit se na přední pozice.

Na turnaji s průměrným obsazením bude hrát Pablo Martin, který zde vyhrál již dvakrát za sebou a jistě se bude snažit získat třetí vítězství. Dále pak budou hrát Saltman, Drysdale, Dinwiddie, R. Rock.

Hraje se na hřišti Leopard Creek CC s parem 72 a délkou 6 698 metrů.

Dotace turnaje je 1 mil. euro (25,8 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 166 tis. euro (4,280 mil. korun českých).

Odkazy:Leopard Creek CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček Race to Dubai