European Tour – Alfred Dunhill Championship

16.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Alfred Dunhill Championship, Leopard Creek CC, Malelane, Jižní Afrika
(13. -16.12.2012, +1 hod)

 

Charl Schwartzel

Neděle – finálové kolo
Dopadlo to očekávanou nudou, jaká vyplynula z náskoku Charla Schwartzela. Jihoafričan zvítězil s konečným skóre -24 právě o dvanáct ran, tedy ještě o dvě víc než deset, které měl k dobru oproti svému nejbližšímu konkurentovi Grégorymu Bourdymu po sobotě. Francouz se na nějaký vážný útok nevzmohl a poté, co na druhé devítce zahrál osm parů za sebou (a celkově dokonce deset), na závěr předvedl double bogey a klesl na dělenou třetí pozici. Druhou obsadil samostatně Švéd Kristoffer Broberg.
Schwartzel hrál pro změnu pary až do sedmé jamky, pak vystřídal bogey a birdie. V polovině kola byl rozdíl mezi ním a Bourdym osm ran. V tu chvíli byl program vinou špatného počasí přerušen a zpět do hry se aktéři vrátili až po dvou hodinách. Dvojice birdie na jamkách 12 a 13 definitivně rozhodla o výhře domácího golfisty, jenž po birdie na osmnáctce zahrál výsledek 69 (-3), a po titulu z Thajska v minulém týdnu slaví další naprostý triumf. Minulou neděli byl jeho náskok o ránu menší. Dvanáct, to je nový rekord European Tour.
„Tohle místo pro mě vždycky hodně znamenalo. Dá se říct, že tady začala moje kariéra, takže ho budu mít navždy v srdci,“ rozplýval se vítěz, jenž v Leopard Creeku v roce 2004 získal svůj první evropský titul a čtyřikrát tu skončil druhý. Dodal, že ještě před šesti týdny by býval označil letošní rok za špatný. „Ale postupně jsem zlepšoval svůj švih a dostal jsem se až na úroveň loňského Masters,“ připomněl osmadvacetiletý golfista svůj největší úspěch. „Takže teď můžu říct, že to byla úspěšná sezona,“ dodal.
Další pořadí:
3. Jamieson, Bourdy (-11), 7. Webster (-10), 10. G. Coetzee (-9), 12. Grace (-8), 20. Walters (-5), 25. Aakeson (-4), 37. Kiefer (-2), 47. Van Zyl (E), 50. Little (+1), 55. De la Riva (+2), 62. Southgate (+3), 66. Nixon (+4,), …Oosthuizen odstoupil.

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
Získat během jediného kola náskok deseti ran, to je i v golfu naprosto ojedinělá záležitost, pokud se jedná o hráče na prvním a druhém místě. Přesně taková mezera je teď mezi vedoucím Charlem Schwartzelem a jeho konkurentem Grégorym Bourdym, jenž zůstává členem finálového flightu pro poslední hrací den, přestože zahrál 74 ran (+2). Schwartzel zapsal podruhé za sebou 64 (-8), dostal se na průběžné skóre -21 a bude mu stačit průměrný výkon, aby získal druhý turnajový titul po sobě. Před týdnem zvítězil v Thajsku.
„Jsem rozhodně radši, když vedu o deset než o devět,“ žertoval osmadvacetiletý Jihoafričan, jenž na Thailand Golf Championship za sebou nechal o jedenáct ran druhého Bubbu Watsona. „Ale všichni jsme viděli, co je v této hře možné. Nebudu na to myslet, udělám všechno pro to, abych mohl slavit,“ dodal Schwartzel. Na deváté jamce přitom po drivu, který skončil za stromem, zahrál v Leopard Creeku své první bogey a Bourdy byl v tu chvíli za ním jen o dvě rány. Pak ale Francouz několikrát chyboval, zapisoval jen pary a bogey. Jeho konkurentovi pak stačilo, aby dobře umisťoval míče železy a skóroval jak z pozic výtečných, tak i solidních. „Nemusíte pokaždé hrát váš nejlepší golf, abyste vítězili,“ dodal šampion z loňského Masters. V sobotu zahrál na šestnáctce ještě jedno bogey, takže ke svému výsledku potřeboval rovných deset birdie.
Na turnaj určitě nezapomene Keith Horne. Podruhé za sebou zahrál na dvanácté jamce hole-in-one. Jak v pátek, tak v sobotu ho trefil stejnou holí – osmičkou železem. „Je to neuvěřitelné, opět ta samá. Ale vítr byl jiný a tentokrát jsem ji hrál plným švihem,“ smál se Jihoafričan, momentálně na šestém místě. Vůz BMW 6 Grand Coupe je však připraven pro autora esa na této jamce jen pro nedělní kolo. Pořadatelé však vymohli pro Hornea, že si za mimořádný počin odveze jiný výrobek bavorské automobilky, Active Hybrid 5.
Další pořadí:
3. Webster, Grace, Broberg (-10), 10. Kiefer, Jamieson, Van Zyl (-7), 26. Aakeson (-5), 32. Oosthuizen (-4), 45. G. Coetzee (-2), 58. Little, Southgate (+1), 63. De la Riva (+2), 67. Nixon (+3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Byla to nečekaná řežba. Nejlepší výsledek dosavadního průběhu turnaje 64 ran (-8) vynesl do čela domácího hráče Charla Schwartzela. Jenže čtvrteční lídr Grégory Bourdy se nedal, oproti předchozímu dni se ještě zlepšil, zahrál výsledek jen o úder horší než jeho jihoafrický konkurent, a tak se o první místo dělí společně. Francouz sice zapsal první bogey turnaje, ale také má ve skórkartě eagle ze čtyřparové šestky. Schwartzel je i po polovině turnaje bezchybný a také jeho páteční výkon zdobí eagle, pro změnu z pětiparové osmnáctky, kterou hrál jako svou devátou jamku.
Schwartzel před týdnem vyhrál turnaj v Thajsku o jedenáct ran, což byl jeho první titul od loňského na Masters. Dobré kolo, dobrá hra. Vypadá to, že se den ode dne zlepšuju,“ pochvaloval si Jihoafričan. „A nemyslím tím jen to, že skóruju, ale i to, že mám ze svých výkonů dobrý pocit,“ dodal. Prozradil, že při svém nedávném vítězství nic takového necítil, ale mimořádně mu sedělo hřiště.
Další pořadí:
4. Webster (-8), 6. Kiefer (-7), 8. Jamieson (-6), 22. Van Zyl, Oosthuizen (-4), 30. De la Riva, Liitle Aakeson, 30. G. Coetzee (-3), 60. Southgate, Nixon (E).
Neprošli cutem: Wiegele, Quesne, Madsen.

Čtvrtek – 1. kolo
Bezchybné kolo a tři birdie na každé devítce, to je bilance postačující k samostatnému vedení. Ujal se ho Grégory Bourdy výsledkem 66 ran (-6) a předstihl tak o jeden úder rovnou šestici konkurentů, která se srovnala na děleném druhém místě. Více než z poloviny jde o domácí Jihoafričany, jedním z nich je Charl Schwartzel. Ze zbývající dvojice Angličanů je zajímavější Steve Webster, po startu nové sezony druhý muž Race to Dubai 2013.
Vedoucí Francouz skóroval na třech trojparech a třech čtyřparech. Recept na nejdelší jamky hřiště zatím nenašel. Přitom zejména na dvojce a patnáctce, což jsou pětipary, je spolu se čtyřparovou pětkou letos možné srážet skóre do mínusu nejspíš. Naopak startovní pole příliš nehýřilo eagly.
„Díky za takový začátek,“ připomněl Bourdy birdie hned z první jamky, kde si skvěle přihrál. Naopak to poslední na šestnáctce zahrál puttem z dobrých sedmi metrů. Třicetiletý vítěz tří turnajů evropského okruhu před týdnem na Nelson Mandela Championship neprošel cutem.
Další pořadí: 8. Grace, Kieffer (-4), 12. Rock, Florén, Van Zyl (-3), 21. Goya, Wiegele, Jamieson, Southgate (-2), 40. G. Coetzee, Aakesson (-1), 53. Horsey, De la Riva, Little (E), 69. Oosthuizen, Walters, Coles (+1), 87. Quesne, Larrazábal (+2), 100. Nixon, Madsen (+3).

Top 10 prvního kola:

Zbývá již pouze týden a půl do Vánoc, přesto si hráči nedají volno ve svém kalendáři a vyrazili na druhý turnaj nové sezóny European Tour 2013. Ano, nespletli jsme se. Dle kalendáře European Tour se bude hrát již druhý turnaj nové sezóny. Je to novinka oproti minulému ročníku resp. letošnímu kalendářnímu roku. Prvním turnajem byl Nelson Mandela Championship, který se konal minulý týden.
Turnaje se zúčastní mnoho výborných evropských hráčů. Hrát budou Pablo Larrazábal, David Horsey, Louis Oosthuisen, Charl Schwartzel, Peter Lawrie, Alejandro Caňizares, Steve Webster či Lorenzo Gagli.
Titul bude obhajovat Garth Mulroy.

Hrát se bude na hřišti Royal Durban Golf Club s parem 72 a 6 701 metry.

Dotace turnaje je 1,5 mil. euro (38,1 mil. korun českých).

Odkazy:Stránky hřištěSatelitní náhled na hřištěStránky turnaje