European Tour – Abu Dhabi HSBC (26. – 29.1.2012)

29.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Abu Dhabi HSBC Golf Championship, Abú Dhabi GC, Spojené Arabské Emiráty (26. – 29. 1. 2012)

 

Robert Rock a Tiger Woods

Neděle – finálové kolo
Jen Robert Rock vydržel v závěrečném dějství nasazené tempo a získal získal nejvýznamnější titul své kariéry. Nejvýznamnější i proto, že setřásl Tigera Woodse, s nímž se po sobotě dělil o vedení v přímé konfrontaci finálového flightu. I když to ještě na poslední jamce byly nervy.
„Byl jsem šťastný, že mohu hrát s Tigerem. Byla to pro mě pocta. Nemohu uvěřit tomu, co jsem dnes dokázal,“ zářil čtyřiatřicetiletý Angličan, v jehož sbírce úspěchů bylo doposud jediné prvenství na loňském Italian Open, zahrál na závěr v Abú Zabí 70 ran (-2) a jeho celkové skóre činí třináct ran pod par. To je výkon o jeden úder lepší než jakého dosáhl Rory McIlroy na samostatném druhém místě.
Zatímco za loňský úspěch na své konto připsal částku 250 tisíc eur, tentokrát je to 347 tisíc  a Rock se tím posunul na druhé místo průběžného finančního žebříčku Race To Dubai za vedoucího Jihoafričana Brandena Grace, jenž tentokrát neprošel cutem.
Rock zahrál do šesté jamky tři birdie a osamostatnil se ve vedení. Přestože pak střídal lepší okamžiky s horšími, vydržel v pozici nejlepšího muže až do samotného závěru. Po birdie na šestnáctce měl už dokonce náskok tří ran na nejbližší konkurenty. Pak se ale Severoir McIlroy vzchopil a na poslední jamce se díky birdie dostal na rozdíl dvou. Rock si nemohl dovolit větší zaváhání než bogey a on také bogey zahrál. Proto se nakonec vyhnul riziku play-off.
Woods dokázal zkompletovat toliko denní even par 72, což nestačilo. Na desáté jamce měl ve skórkartě dvě birdie a dvě bogey, ve zbývajících osmi příležitostech zaútočit to ani jednou nevyšlo a Američan sázel do zápisu jeden par za druhým. „Neměl jsem dostatečný kontakt. Robert hrál výborně. Zvládl pár klíčových okamžiků, kdy to bylo nahoru-dolů, zahrál několik skvělých želez,“ uznal Woods, jenž na druhé devítce trefil pouze jednu fairway a za celé kolo byl v regulaci jen na šesti greenech.
Podělil se proto o konečnou třetí pozici s dalším Severoirem Graemem McDowellem a Dánem Thomasem Björnem. Oba přinesli do klubovny nedělních 68 (-4), lépe ve finále nikdo nezahrál. Výkon prvně jmenovaného navíc ozdobil hole-in-one na tříparové dvanáctce, McDowell navíc zahrál birdie na jamkách 17 i 18.
Další pořadí:
3. McDowell, Björn, Woods (-11), 6. Manassero, Coetzee (-10), 8. Horne, Olesen, F. Molinari, Paul Lawrie (-9), 12. García (-8), 17. Schwartzel, Westwood, Dyson (-6), 24. Karlsson (-5), 35. Harrington (-3), 42. R. Fisher, Jiménez (-2), 48. Choi (-1), 69. Olazábal (+7).

Sobota – 3. kolo
Tiger Woods (-11) se dostal do vedení turnaje spolu s Angličanem Robert Rock. Tiger Woods obešel třetí kolo bez ztráty a připsal si šest birdie. Díky poslednímu birdie na závěrečné 18. jamce se dostal do spoluvedení v turnaji. Uvidíme, jak se bude dařit Tiger Woodsovi ve finálovém kole, ale jak je obecně známo, finálová kola jsou jeho nejsilnější stránkou. Že by se Tiger Woods dočka turnajového titulu hned v jeho prvním turnaji sezóny?
Vynikající výkon předvedl Švéd Peter Hanson (-9), který zahrál na každé devítce po čtyřech birdie a s celkovým denním skóre -8 si vysloužil titul nejlepšího hráče kola. Švéd se díky skvělému kolu posunul o 29. míst až průběžné 3. místo, o které se dělí ještě s trojicí hráčů F. Molianari a R. McIlroy a P. Lawrie.
Nedařilo se naopak José Maria Olazábal, který si zapsal 78 ran, +6 na kolo a je na samém chvostu startovního pole. Světová jednička Luke Donald také neměl nejlepší den, zahrál +1 a je na děleném 55. místě.
Další pořadí: 7. G. Coetzee (-8), 11. McDowell, Manassero (-7), 17. Jimenéz, Garcia, Karlsson (-5), 27. Westwood, Dyson, Schwartzel, Harrington (-4)

Pátek – 2. kolo
Dvaadvacetiletý Dán Thorbjörn Olesen je jedním z méně pravděpodobných lídrů, ale po druhém kole je to právě on, kdo vévodí průběžnému pořadí s celkovým skóre sedm ran pod par. Ve druhém dnu se o tři rány zlepšil a zahrál 67 (-5). „To hřiště se mi líbí. Je těžké, musíte na něm být rovní a taky být dobří s putterem,“ ohodnotil kvality Abú Dhabi. Podobně jako den předtím se dopustil dvou bogey, ale tentokrát je mnohem razantněji kompenzoval skrze birdie.
O druhé místo se se ztrátou dvou ran dělí Gareth Maybin ze Severního Irska a Ital Matteo Manassero. Ten je zároveň autorem vůbec nejlepšího výkonu za první polovinu turnaje. Dnes docílil 65 ran (-7), protože ani jednou nechyboval a dokázal často skórovat.
Čtvrteční lídři Robert Karlsson a Rory McIlroy to dotáhli pouze na denní even par. Zvlášť u druhého jmenovaného se tak stalo zaznamenáníhodným způsobem, neboť jeho skórkartu tíží dvojice double bogey na čtyřparech č. 3 a 9. První jde na vrub trestné ráně za to, že vymetl písek z části hřiště, která ještě nebyla greenem. Na chybu jej ihned upozornil partner z flightu Luke Donald. Když se ho zeptali, zda to bylo nedostatkem koncentrace, nebo neznalostí pravidla, rovněž dvaadvacetiletý hráč odpověděl: „Asi trochu obojí. Je to první turnaj po přestávce.“
Švéd i Severoir klesli na dělenou čtvrtou pozici a nepočítaje další tři hráče se tam sešli i s Tigerem Woodsem. Američan měl dobré období mezi sedmou a patnáctou jamkou, kde se mu podařilo zahrát čtyři birdie, ale oproti zahajovacímu kolu se zlepšil jen o jeden úder. „Myslím, že jsem hrál dobře. Ale je to tu těžké, rough je hluboký a hustý,“ poznamenal.
Dobrou pozici prohospodařil Alex Čejka. Německý profesionál českého původu nedokázal ani jednou snížit a vinou třech pátečních bogey klesl na celkovou bilanci +3, což znamená nezdařený cut o jednu jedinou ránu.
Další pořadí: 4. Karlsson, McIlroy, Woods (-5), 11. García, Harrington, Schwartzel (-4), 16. McDowell, Jiménez, F. Molinari (-3), 32. Donald (-1), 40. Westwood (E), 59. Olazábal (+2). Cutem neprošli: Čejka, Montgomerie, Grace, E. Molinari, Kaymer, Stenson.

Čtvrtek – 1. kolo
Přece jen se našel lídr v nejsledovanějším flightu, ačkoli nejlepší denní výsledek 67 ran (-5) nezahrál Rory McIlroy sám. K Severoirovi se přidal ještě Švéd Robert Karlsson. Ve skórkarách obou lídrů jsou dvě bogey a sedm birdie. O ránu horší výsledek zahráli a o druhé místo se tudíž zatím dělí Gareth Maybin (S. Irsko), Richard Finch (Anglie) a Jean-Baptiste Gonnet (Francie). Američan Tiger Woods po kole složeném ze dvou birdie a jinak samých parů figuruje na dělené deváté pozici, stejně jako například Jihoafričan Charl Schwartzel. Pod par se dostalo pouze čtyřiatřicet ze 129 účastníků turnaje.
V osobě vysokého Seveřana se tedy do popředí prodrala bývalá evropská jednička. „Jsem hrdý na to, jak jsem zahrál,“ pravil Karlsson. „Dokázal jsem vytvořit z něčeho, co nebylo moc dobré, naopak něco, co velice dobře vypadá,“ komentoval svůj výkon, který nebyl úplně bez chyb. „Nebyl jsem zrovna dobrý na odpališti,“ konkretizoval.
Ani McIlroy nehodnotil svou hru jako nějak mimořádnou: „Asi je to tím, že šlo o první soutěžní kolo v sezoně. Držíte skórkartu a jste trochu napjatí a nejistí.“ Do hry se vydal už v 7:40 ráno, což nemívá rád, ale společný flight s Lukem Donaldem a Woodsem mu za to stál. „Tiger mi připadal v klidu, měl balon pod kontrolou,“ zmínil se o hře nejsledovanějšího muže ve startovním poli.
Solidně začal Alex Čejka, jehož dvě birdie a dvě bogey znamenají dobrou výchozí pozici pro páteční cut. S tím bude mít naopak problémy jeho německý krajan Martin Kaymer. Double bogey na první jamce předznamenalo jeho kolo, v němž je jen jedno birdie, naopak čtyři bogey. Hůř zahrálo pouze jedenáct golfistů.
Další pořadí: 20. Donald, Montgomerie, García, Harrington (-1), 35. Čejka, Clarke, Olazábal, Jiménez, McDowell, Westwood (E), 72. F. Molinari, E. Molinari (+2), 89. Grace (+3), 115. Kaymer (+5).

Turnaj, na který snad čeká každý fanoušek golfu. Potvrdí formu Tiger Woods a bude bojovat o další titul do své sbírky? Odpověď na otázku budeme znát v neděli odpoledne. Cestu za turnajovým titulem mu může překazit Rory McIlroy a Luke Donald, kteří jdou ve flightu s Tigerem Woodsem. Dále pak Martin Kaymer, který zde již 3x zvítězil (2008, 2010 a 2011), Jason Day, Lee Westwood, Sergio Garcia, Charl Schwartzel, Padraig Harrington, Alvaro Quiros, Matteo Manassero, Pablo Larrazábal, M.A. Jimenéz. Turnaje se zúčastní i Alex Čejka, který startuje hned v 1. flightu v 7:20 (našeho času 4:20).

Hraje se hřišti Abu Dhabi GC s parem 72 a délkou 6 934 metrů.

Dotace turnaje je 2,7  milionů euro (68  mil. korun českých).

Odkazy: … Abu Dhabi GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček