European PGA – Open de Espaňa

06.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European PGA Tour – Real Seguros Open de Espaňa, Sevilla, Španělsko
(3. – 6.5.2012, bez časového posunu)


Francesco Molinari

Neděle – finálové kolo
Byl to jednoznačně den Franceska Molinariho …a taky den zmařených nadějí Simona Dysona. Zatímco Italovo vítězství se rodilo postupně a nemělo chybu, na Angličanově hře bylo najednou chyb habaděj, což je po tak vynikajícím vstupu do hry zklamáním. Nicméně je to tak, po výsledku 65 ran (-7) si Molinari odváží titul, zatímco Dyson se 76 ranami klesl na konečnou dvanáctou pozici.
Molinari zahrál v součtu čtyř kol -8 a neměl konkurenci, jeho náskok před nejbližšími konkurenty činí tři údery. Přestože se povětrnostní podmínky pro závěrečné kolo zlepšily, málokterý z hráčů toho dokázal využít a tak jako vítěz nikdo jiný. V nedělním leaderboardu je jen několik výsledků 67 a žádný nepatří golfistovi, jenž by býval mohl aspirovat na turnajový titul.
Molinari měl čtyři birdie už na první devítce, další tři přidal do čtrnácté jamky. Pak už hrál jen pary, ale to byla víceméně kontrola pozice. Ve flightech za ním ještě byli konkurenti, kteří jej mohli ohrozit, ale nedokázali to. Eagle Alejandra Caňizarese na pětiparové šestnáctce přišel pozdě, Španěl měl na kontě double bogey z pětky a doháněl, co se dalo. Druhý z domácích hráčů Pablo Larrazábal hrál vlažněji a zapsal jen dvě birdie proti jednomu bogey. Spolu s nimi se o druhé místo podělil Dán Sören Kjeldsen a ten zase se slušnou pravidelností střídal jamky, kde skóroval, s dalšími, kde ztrácel.
Do toho se odvíjel Dysonův příběh, jehož zlom přišel nečekaně. Po skvělém bunker shotu na druhé jamce, jímž si Angličan připsal druhé birdie za sebou, ještě vynikajícím puttem zachránil par na trojce. Mezi jamkami 5 až 8 však následovala trojice bogey a blondýn s kyselým výrazem ve tváři se už nevzpamatoval. Na druhé polovině hřiště zapsal další tři bogey a naplnil svůj turnajový osud.
Další pořadí: 12. Siem, Dyson (-1), 16. Ramsay, Rock (E), 27. Cabrera-Bello (+3), 32. J.M. Singh, Micheel (+4), 46. Olazábal (+7), 51. E. Molinari (+8).

Sobota – 3. kolo
Na mokru a ve větru se prosadil hráč z deštivé Anglie Simon Dyson. Přestože zvládal svízelné podmínky dobře, v závěru také on chyboval a dal konkurentům šanci. Na poslední jamce totiž zahrál double bogey, zapsal 71 ran (-1) a s průběžným skóre pět ran pod par půjde do finálového dne s náskokem jedné rány před dánsko-španělskou dvojicí Sören Kjeldsen, Pablo Larrazábal.
Není to vůbec závratné skóre, které má na kontě lídr. Jenže vzhledem k počasí je dobré až až. „Sedmnáct a půl jamky jsem hrál fantasticky,“ pochválil se Dyson. „Hrál jsem rovně a daleko, v těch podmínkách prostě skvěle. Škoda toho závěru, ale pořád vedu a to je velká výzva,“ dodal.
Třetí kolo bylo přerušeno na hodinu a 55 minut, na greenech stála voda, a přestože se podařilo udělat je hratelnými, jejich kvalita byla vzdálena představám o ideálu. Vysoké výsledky hráčů už od třetí či čtvrté desítky průběžného leaderboardu svědčí o tom, že jestliže se Dyson a jeho pronásledovatelé udrželi v mínusu, hráli opravdu skvěle.
Paradoxně takové počasí nemělo svědčit Španělům, ale spolu s Larrazábalem se nahoru dotáhli také další dva. Jorge Campillo je samostatně čtvrtý (-3) a Alejandro Caňizares sám pátý (-2).
Dyson měl na čtyřparové osmnáctce potíže i v předchozích dvou kolech, pokaždé tady zapsal bogey. Tentokrát trefil druhou ranou bunker, dostal se z něj až nadvakrát a double bylo na světě. Předtím ale čtyřiatřicetiletý golfista zahrál několik vynikajících úderů. Pokud svou pozici udrží až do konce, posune se v rydercupovém bodování na místo zaručující účast v týmu Evropy pro letošní duel proti USA.
Další pořadí: 6. F. Molinari, Siem, Colsaerts (-1), 12. Manassero, Rock (E), 21. Cabrera-Bello (+2), 45. Olazábal (+6), 60. E. Molinari (+10).

 

Pátek – 2. kolo
O šestatřicet míst nahoru se vyšplhal Grégory Bourdy a ujal se vedení. Francouz zahrál 66 ran (-6), a přestože byl po úvodním kole v plusu, stačí mi na první místo průběžná bilance -5. Cestu mu uvolnil zeména Američan Shaun Micheel, jenž se mezi dvěma úvodními dny zhoršil o deset úderů. V pátek přinesl skóre 77 (+5) a even par mu v polovině turnaje stačí na dělené 19. místo.
V případě Bourdyho jde o jistý paradox, protože podle statistiky má jen jedno umístění v top 10 ze čtyřiadvaceti uplynulých startů a nižší skóre nezahrál od loňského listopadu. Přitom tentokrát panovalo na sevillském hřišti značně větrné počasí. „To se mi opravdu nepovedlo dlouho. Vydržel jsem být trpělivý a získal jsem sebedůvěru,“ pochvaloval si vlastní postup nový lídr, jenž zahrál dvě bogey a osm birdie. „Ale dal jsem několik důležitých puttů, takže se to celkově vydařilo,“ doplnil.
Bude to mít ještě těžké, protože složení čtyřky hráčů, kteří ho do finálového programu následují z dělené druhé pozice se ztrátou pouhé jedné rány, je hodně silné. Ke zklamání domácích diváků však daleko za hranicí cutu zůstal mimo jiné Miguel Ángel Jiménez. Zkušený matador po špatném čtvrtečním vstupu zažil, co už dlouho ne – kolo za 80. Ve dvou dnech Jiménez zapsal pouze tři birdie.
Další pořadí: 2. Dyson, Manassero, Rock, Campillo (-4), 6. F. Molinari (-3), 14. Cabrera-Bello, Siem, Larrazábal (-1), 19. Colsaerts (E).
Cutem neprošli: Davies, R. Fisher, Quirós, Coetzee, Hoey, Paul Lawrie, Jiménez, Kruger.

Čtvrtek – 1. kolo
V nepříznivém počasí zahrál Američan Shaun Micheel 67 ran (-5), ačkoli má ve skórkartě i tři bogey. Vítěz PGA Championship z roku 2003 je momentálně na 608. místě světového žebříčku a jelikož na domácí půdě se neprosazuje, jak by si představoval, zkouší turnaje evropské série. Tento je už třetí, předtím byl pětadvacátý v Kataru, zatímco v Dubaji neprošel cutem.
„Tohle jsem nečekal. Včera při pro-amu jsem nezahrál jediné birdie,“ smál se třiačtyřicetiletý Micheel, jenž loni v zámoří vydělal jen něco málo přes 206 tisíc dolarů, letos necelých 79 tisíc na šesti akcích PGA Tour. Teď vyzval konkurenci na druhé straně Atlantiku. „Jsem nesmírně potěšen svou hrou, samozřejmě až na bogey na poslední jamce. Šla mi železa a vytvářel jsem si dost příležitostí skórovat,“ dodal.
O druhou pozici se dělí trojice hráčů – Španěl Jorge Campillo a anglické duo Danny Willett, Robert Rock. Prvně jmenovaný je nejlepší z domácích hráčů, což jej při stém výročí domácího otevřeného mistrovství zatím těší. „Je tady brutální rough a vítr s deštěm nám hodně ztížily úlohu držet míč na fairwayi,“ připomněl Capillo nezvyklé podmínky.
Další pořadí: 6. F. Molinari, Manassero, Cabrera-Bello (-2), 12. Siem, Larrazábal (-1), 22. Colsaerts (E), 62. E. Molinari (+2), 81. Jiménez (+3), 104. R. Fisher, Coetzee (+4), 117. Kruger, Gallacher (+5), 129. Paul Lawrie (+6).Po Masters a  třech asijských turjnajích se evropská túra vrací do Evropy, do španělské Sevilly. Na titul v domácím turnaji si bude opět brousit zuby velká skupina  španělských golfistů.  Věcí cti je turnaj pro hráče:  Jiménez, oba Quirosové, Cabrera Bello,  Fernandez-Castańo,  Larrazábal,  Martin,  Olázábal. Chybět bude  García.
Španělé to budou mít těžké, turnaj je silně obsazen. Hrát budou  Mongomerie, Khan, Hansen, Kjeldsen,  bratři Molinari, Kruger, Dyson, O.Fisher, Manasseron a další. Titul bude obhajovat  Jihoafričan Thomas Aiken.

Hraje se na hřišti Real Golf Club de Sevilla s parem 72 a délkou 6.529 metrů. Doatce turnaje je 2 miliony eur, asi 50 milionů českých korun.


Odkazy: .. Real GC de SevillaHřiště na satelitní mapěStránky turnaje žebříček Race to Dubai