European PGA – Bankia Madrid Masters

09.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European PGA – Bankia Madrid Masters, Alvalá de Henares, Španělsko  (6. – 9.10.2011, bez časového posunu)


Neděle – finálové kolo
Zdálo se, že Lee Slattery v pohodě dokráčí pro titul. Vždyť už vedl o tři rány. Jenže tohle je golf a v něm takový náskok nic neznamená, když se věci začnou kazit… Naštěstí pro Angličana se nezkazily tolik, aby mu vítězství uniklo. Měl však namále. „Nikdy v životě jsem se tak netřásl,“ přiznal krátce po infarktovém závěru turnaje.
Nejprve se lídr vzpamatoval z bogey na třetí a páté jamce a naopak mezi sedmou a patnáctou zapsal pět birdie. Měl v tu chvíli skóre už -17 a s tím přišel na odpaliště osmnáctky, což je nepříjemný pětipar. A Slatteryho druhá rána se ocitla v bunkeru. To by ještě nebylo nic, kdyby z něj uchazeč o nejvyšší metu neposlal balon do vody. V tu chvíli se s ním v posledním flightu pohyboval po hřišti Lorenzo Gagli, jenž byl právě o zmíněné tři rány zpět. I Ital si ale „vybral“ cestu přes písek a nedokázal zaútočit na birdie. Mohl ho dosáhnout proměněním pětimetrového puttu, to se mu ale nepodařilo. Slattery pak jistil příhrou na green a dvěma putty double bogey, což mu stačilo k vítězství o jeden úder.
„Teď už vím, že mohu vyhrávat. To byl problém několika uplyných let,“ svěřil se třiatřicetiletý golfista, jenž teprve v tomto věku získal svůj premiérový titul na velkém evropském okruhu, odkud se střídavě propadával do Challenge Tour. Zároveň se teď zbavil starostí s herní kartou na další sezonu. „Na takovou zkušenost vás žádný psycholog nepřipraví. Je to něco, co vám změní život,“ vrátil se ještě k nervům na konci finálového kola Slattery.
Ostře sledovaný světový hráč číslo 1 Luke Donald zůstal věrný tradici, pro něj samotného nedobré, a pokazil závěr druhé devítky, stejně jako v předchozích dvou dnech (v prvním aspoň zapsal bogey na osmnáctce). Když už se zdálo, že by obhájce titul mohl promluvit do konečného pořadí na nejvyšších příčkách, rychle z nadějné pozice spadl po bogey na čtrnáctce a double bogey na tříparové šestnáctce. „Ztratil jsem moc energie,“ přiznal Donald. „Podle toho, jak jsem hrál, z toho mohl být lepší výsledek, ale patování nebylo moc dobré,“ vysvětlil neúspěšnou obhajobu.
Další pořadí: 3. De La Riva, Monasterio (-12), 6. Hanson, F. Molinari (-9), 11. Donald (-8), 14. Colsaerts (-7), 18. E. Molinari (-5), 37. R. Fisher, A. Quirós (-2), 42. Stenson (-1), 51. Manassero (+1).

Sobota – 3. kolo
Lee Slattery popřel teorii předposledního turnajového dne, v němž se celé pořadí hýbe. Přestože zahrál svůj nejhorší výsledek v Madridu, udržel vedení a dokonce ho zvýšil na dvě údery. Což ale na druhou stranu znamená, že za ním se „moving day“ konal. O druhou pozici se dělí úplně jiná dvojice než v pátek. Australan Brett Rumford se vrátil na pozici, kterou zaujímal po čtvrtku, a Ital Lorenzo Gagli ukázal, že jeho pohyb v top 5 nebyl v první polovině turnaje náhodný.
Slattery zahrál tři birdie, vůbec nechyboval, což mu stačilo, aby stlačil průběžné skóre na 14 ran pod par. „Tenhle rok je těžký, takže v neděli to bude na mě veliký tlak. Nějak se pokusím hrát uvolněně,“ komentoval s vážnou tváří své postavení třiatřicetiletý hráč, jenž byl na European dvakrát druhý a potřetí by si takové umístění rád odpustil.
Jeho dva nejbližší konkurenti mají -12. Na dělené desáté pozici se drží obhájce titulu Luke Donald. Angličan má skóre -8 a útok na titul už pro něj bude těžký, ovšem nikoli nemožný. „Nedokázal jsem tady zahrát dobře celou osmnáctku. Minul jsem spoustu puttů ze dvou metrů, nebo o něco delších. Špatně čtu greeny,“ dodal Angličan.
Další pořadí: 4. F. Molinari (-11), 8. A. Quirós (-9), 10. Donald (-8), 13. E. Molinari (-7), 20. Colsaerts, Hanson (-5), 28. R. Fisher (-4), 38. Stenson (-3), 46. Manassero (-2).

Pátek – 2. kolo
Mírným, ale důležitým zlepšením svého výkonu z úvodního dne se do čela vyšvihl Lee Slattery. Turnaj má tedy na první pozici opět hráče, jemuž jde ve zbytku sezony o udržení herní karty pro účast na evropském okruhu i v příštím roce. Angličan ve větrném počasí zapsal 66 ran (-6) a srazil své průběžné skóre na 11 pod par. „Dobře jsem začal, rychle jsem byl na mínus dvou, pak jsem se kolem té úrovně držel a přidal jsem pár pěkných birdie na závěrečných dvou jamkách,“ zrekapituloval své kolo s jedním bogey hráč, jenž už ví, co je to přijít o místo mezi elitou. V roce 2007 mu v konečném finančním žebříčku scházelo 77 eur.
Na druhou pozici se vytáhla nesourodá dvojice. Ital Francesco Molinari je evropským rydercupovým vítězem z loňského zápasu proti USA, zástupce domácí enklávy Eduardo De la Riva startuje letos teprve na druhém turnaji European Tour, předtím na jaře rovněž na španělském Open de Espaňa. Oba zahráli v pátek 67 (-5) a mají na lídra ztrátu jedné rány.
Roztrpčený sám ze sebe opouštěl hřiště Luke Donald. Vypadalo to, že se může přiblížit špici leaderboardu, ale na šestnácté jamce zahrál bogey poté, co se až napodruhé dostal z nepříjemné pozice v roughu, který v tom místě tvořila umělá prohlubenina. Kolaps dokončil světový hráč číslo jedna na poslední jamce, kde mohl skórovat do birdie asi ze dvou metrů, ale zahrál trojputt a naopak zapsal bogey.
Další pořadí: 4. Gagli (-9), 5. Rumford, McGowan (-8), 9. Donald (-6), 14. Hanson, A. Quirós, E. Molinari (-5), 29. Manassero (-3), 38. Colsaerts, Stenson, R. Fisher (-2). Cutem neprošli: Olazábal, Daly.

Čtvrtek – 1. kolo
Vinou bogey na poslední jamce se o společné vedení připravil Gonzalo Fernandez-Castaňo. Hráč, jenž na domácím poli hájí španělské barvy, poklesl na dělenou druhou pozici, o niž se dělí s Australanem Brettem Rumfordem. V samostatné pozici vedoucího hráče vydržel Ross McGowan. Angličan zahrál 64 ran (-8) a toto skóre složil ze dvou bogey a deseti birdie. Impozantní je zejména jeho série mezi 9. a 13. jamkou, během níž pětkrát za sebou odečetl po jedné ráně.
Všichni tři jmenovaní nemají valnou naději dostat se do dubajského finále, spíš jim jde o udržení karty na příští rok, tak by pro ně případná výhra znamenala nečekanou, ale o to vítanější vzpruhu. A McGowan se bude posilovat vzpomínkami na rok 2009, kdy právě na Madrid Masters získal svůj jediný titul na European Tour, tehdy se ale hrálo na Centro Nacional de Golf. „Mám dojem, že miluju Madrid,“ začal svůj komentář devětadvacetiletý golfista, „Tenhle rok byl těžký, jedno zranění za druhým… Ale týden od týdne se to lepší a tady to vypadá, že jsem se dal docela dohromady,“ připomněl McGowan, proč je na tom v průběžném hodnocení série tak špatně.
Tradičně pod 70 ran zahrál Luke Donald. Světový hráč číslo 1 na první devítce zapsal i dvě bogey, ale na druhé trojicí birdie zdvojnásobil jejich počet a figuruje na děleném 15. místě se ztrátou čtyř ran na lídry. „Myslím, že ne všechno se mi povedlo,“ hodnotil rozporuplně svůj výkon obhájce titulu. „Bylo tam pár nezanedbatelných chyb, ale nakonec to byl celkem solidní golf,“ dodal Donald.
Další pořadí: 4. E. Molinari (-6), 5. A. Quirós, Hanson (-5), 15. Donald, F. Molinari (-4), 31. Colsaerts (-2), 74. Daly (E).

Hraje se na rovinatém hřišti hotelového komplexu El Encin, nedaleko vězení Alcala-Meco.
Turnaj je dobře obsazen, hrají Donald, Howell, bratři Molinari, Ross a Oliver Fisher,  McGrane,  Stenson, Derksen, Olazábal.

Dotace turnaje je rovný milion eur,  necelých  25 milionů českých korun.


Odkazy: … Hřiště na sat. mapě … Evropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai