European Tour – Omega Masters

08.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Thomas Björn

European Tour – Omega European Masters, Crans-sur-Sierre GC, Crans Montana, Švýcarsko
(5. – 8. září 2013, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
O tom, že zopakuje své předloňské vítězství, rozhodl Thomas Björn hned na první jamce play-off s Craigem Leem. Oba dokončili základní část s bilancí 20 ran pod par. „Je to hezké. Celé léto jsem dělal dobré výsledky, ale nikdy jsem se nedostal tak blízko. Než jsem sem přijel, předsevzal jsem si, že si vzpomenu, jak se tohle hřiště dá zahrát,“ řekl majitel čtrnáctého titulu na European Tour.
Na čtyřparové osmnácté jamce, vybrané pro rozehrávku, poslal poražený hráč balon do fervejového bunkeru, zatímco vítězovu drivu nešlo nic  vytknout. Oba si dobře přihráli, ale Leeho putt do birdie objel jamku, zatímco jeho sok se nemýlil.
Björnova výhra je dílem záležitostí umu, dílem také vůle. Dán si usmyslel, že se jen tak nevzdá. Na první devítce, tedy v těch částech hřiště, kde se v sobotu vyšvihl do čela Lee, zaútočil a díky pětici birdie se dostal do vedení. Pak přidal ještě jedno a zakončil turnaj výsledkem 65 ran (-6). Skotský soupeř si to ale nenechal líbit a zlepšil se naopak ve druhé polovině kola. Když Björn odešel z osmnáctého greenu, on skoro souběžně dokončil sedmnáctou jamku a v tu chvíli byli oba na bilanci -20. Lee věděl, že zahraje-li birdie, vítězství je jeho. To se mu ale nepovedlo, zapsal ve čtvrtém dějství 67 (-4) a musel do rozehrávky.
Třetí místo obsadil se ztrátou jednoho úderu Francouz Victor Dubuisson , čtvrtý skončil s odstupem dalšího úderu Španěl Alejandro Caňizares. Nejlepší nedělní výkon 63 (-8) předvedl Francouz Grégory Havret a posunul se na konečnou dělenou sedmou příčku.
Další pořadí:
13. Sterne (-10), 15. Rumford, Casey (-9), 34. Manassero (-5), 41. Harrington (-4), 44. Bourdy, Luiten, Aphibarnrat (-3), 49. Fernandez-Castaňo (-2).

Sobota – 3. kolo
Rekordním výkonem 61 ran (-10) zaútočil Craig Lee až z patnácté pozice a jakmile se v čele průběžného pořasí s bilancí -16 usadil, už ho nikdo nedokázal předstihnout. Skot vede o dvě rány před trojicí Victor Dubuisson, Alejando Caňizares, Thomas Björn. Francouz předvedl dokonce dva eagly, Španěl jeden, zatímco Dán hrál pět birdie proti jednomu bogey a neudržel první místo, stejně jako krajan nového lídra Stephan Gallacher. Ten byl jedním z mála, kdo hráli v sobotu nad par, a klesl na devátou pozici. Angličan Richard Finch získal díky esu na třináctce rudozlaté hodinky Omega Seamaster Aqua Terra Co-Axial v ceně 16,95 švýcarských franků.
To co Lee předvedl na úvod kola, bylo cosi nadpozemského. Do desáté jamky nasbíral devět birdie, vynechal pouze čtyřparovou sedmičku, kde přitom ránu uspořil v obou předchozích kolech. Bogey z dvanáctky pak dokázal ještě vymazat dvěma následnými birdie. Celkově byl vynikající hlavně na greenech, třeba na jedenáctce zachránil dlouhým puttem par po špatném drivu. Měl ještě několik šancí na významnější rekord, ale prvním mužem European Tour s kolem o hodnotě 60 se nestal.
Další pořadí:
12. Rumford, Sterne (-7), 17. Jaidee, Harrington (-6), 24. Paul Lawrie (-5), 32. Bourdy, Fernandez-Castaňo (-4), 45. Luiten (-3),  49. Manassero (-2), 54. Aphibarnrat (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Jak Stephen Gallacher, tak Thomas Björn si dělají nárok na přední umístění v Race To Dubai. Čtrnáctý a čtyřiadvacátý hráč průběžného pořadí finančního žebříčku nyní útočí na vyšší pozice. V polovině programu vedou s průběžným skóre -10. Na dostřel je ovšem pět konkurentů, mezi nimi i ikona turnaje, Španěl Miguel Ángel Jiménez. Vedoucí hráč prvního kola Anirban Lahiri zahrál o osm ran hůř a zapadl na dělené 8. místo se ztrátou dvou ran na dvojici lídrů.
Nejlepší denní skóre 64 ran zahrál Angličan Danny Willett, ale ani o jednu ránu horší výsledek Skota Gallachera není k zahození. Přesně tak to sám charakterizoval. „Není to špatné, líbí se mi to. O víkendu mě to bude nutit trochu na tom zapracovat,“ řekl. Dán Björn se ke společné pozici postavil trochu jinak: „Jsem šťastný z toho, jak hraju. Nic mimořádného, ale jdou z toho dobré výsledky. Řekl jsem si, že už nebudu hrát ta pitomá bogey, co hrají všichni.“
Další pořadí: 13. Sterne, Harrington (-7), 15. Rumford (-6), 18. Jaidee, Fernandez-Castaňo (-5), 24. Paul Lawrie (-4), 30. Manassero (-3), 39. Bourdy, R. Fisher (-2), 51. Luiten (-1).
Cutem neprošli: Uihlein. F. Molinari, Ilonen, Warren, Grace, Donaldson.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Překvapivým lídrem je Ind Anirban Lahiri, který se do vedení dostal skvělým výsledkem 63 úderů (-8), přitom se potýkal s bolestí kolena. Podobný pocit zažívá po roce znovu, ale to nebyl ve vedení sám. Navíc když se přes noc radikálně změnilo počasí, pokazil druhé kolo tak, že neprošel cutem. Toho by se letos rád vyvaroval navzdory zdravotnímu hendikepu. Soky bude mít zdatné. O druhé místo se s odstupem dvou ran dělí favorité Miguel Ángel Jiménez, Paul Casey a Tommy Fleetwood, samostatně pátá je se ztrátou dalšího úderu Dán Thomas Björn.
Už je to měsíc, co si šestadvacetiletý Lahiri pochroumal koleno a dosud se nezbavil bolesti. Kloub však drží a když jeho „majitel“ hrál tak dobře, že se mu povedly i dva eagly, bolest byla přece jen mírnější. „Mám s tím problémy od patnácti let,“ přiznal se hráč, jenž přes dva týdny vůbec nemohl trénovat. „Pondělní kolo, které jsem tady absolvoval, bylo asi čtvrté za ten měsíc. Přejel jsem sem bez jakýchkoli ambicí,“ vysvětlil. Teď očekává, že noha vydrží a zároveň že se neochladí, tak jako se to stalo před rokem.
Další pořadí: 12. Rumford, Paul Lawrie, Jaidee, Levet (-3),  28. Sterne, Clarke, F. Molinari, Bourdy (-2), 46. Warren, Fernandez-Castaňo, Luiten, Harrington, Manassero (-1), 63. Aphibarnrat, R. Fisher (E), 89. Ilonen (+1), 111. Uihlein (+2), 136. Donaldson (+4), 139. Grace (+5).

Top 10 prvního kola:

Pádraig Harrington se letos na starém kontinentu dosud neobjevil, hrál jen ostrovní a mimoevropské podniky. Irský hráč bude jedním z přírůstků ve startovním poli společně s Angličanem Paulem Caseyem, jenž letos startoval už ve Švédsku a Španělsku. Je tu severoirský major vítěz Darren Clarke, vždy obletovaný Španěl Miguel Ángel Jiménez, je tu celá řada vítězů z této sezony a také Richie Ramsay ze Skotska, jenž bude obhajovat velkou trofej, podobnou poháru pro vítěze fotbalové Ligy mistrů.

Hřiště situované mezi alpské velikány bylo otevřeno už v roce 1908 a prošlo řadou proměn. Tu nejvýraznější vedl v roce 1999 legendární Seve Ballesteros a vtiskl zdejším jamkách jejich současný charakter, i když hned třetina (10, 12, 13, 14, 17 a 18) vypadá letos zase jinak. Hlavně přibylo vodních překážek. Par zůstal 71, ale přibylo šedesát metrů na současnou délku 6 292. Předpověd počasí slibuje teplo a sucho. Dotace se oproti loňsku mírně zvedla na 2,2 milionu eur (přibližně 56,6 milionu korun).

Odkazy: … Crans-sur-Sierre GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz