Eurasia Cup

29.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kapitáni Jiménez a Jaidé

Eurasia Cup presented by DRB-HICOM, Glenmarie Golf & Country Club, Kuala Lumpur, Malajsie
(27. – 29. 3. 2014, časový posun +7 hodin)

 

Sobota – finálový den
Asie – Evropa 10:10 (singly 7:3)
Do poslední jamky závěrečného utkání nebylo jasné, jak to dopadne. Domácí tým předvedl úžasný obrat proti soupeři, který podobné věci předvedl v Ryder Cupu, a nečekaně sahal po vítězství. Hosté se však nevzdali a uhájili alespoň dělbu poct. „Každý v mém týmu byl fantastický, proto se nám povedlo vrátit se do hry. Neuvěřitelné,“ konstatoval kapitán Asie Thongchai Jaidee. Strhující drama vrcholilo v duelu mezi Japoncem Hidetem Taniharou a Španělem Gonzalem Fernandezem-Castaněm. Ten dvakrát prohrával, ale na šestnácté pětiparové jamce podruhé vyrovnal, a to eaglem proti birdie. Následující dvě jamky absolvovali oba hráči v paru a potvrdili nerozhodný výsledek.
Inspirace hrajícím kapitánem Miguelem Ángelem Jiménezem tentokrát nefungovala. Padesátiletý Španěl se v úvodním duelu tahal s nečekaným soupeřem, jeho protějšek Jaidee totiž nasadil na zápas číslo 1 Nicholase Funga z Bangladéše. Ten zkušenému účastníkovi majorů tvrdě vzdoroval, na Jiménezovo birdie na osmnácté jamce ovšem odpověď nenašel a těsně prohrál.
Pak se ale dostali ke slovu Fungovi spoluhráči v kontinentálním týmu. Thajec Jaidee nečekaně zdolal Severoira Graema McDowella a když bylo dohráno sedm z deseti singlů, ze stavu 3:8 to bylo najednou 8,5:8,5. Onen důležitý půlbod urval Velšan Jamie Donaldson, jenž po dvou výhrách ve čtyřhrách odešel z Eurasia Cupu neporažen. Thajce Prayada Marksaenga porážel po první devítce o čtyři, jeho sokovi stačilo sedm jamek k vyrovnání. Donaldson ale dokázal na poslední chvíli nasadit proti soupeřovu birdie na osmnáctce stejný výsledek. „Byl to skvělý týden. Čím víc jamkovek odehraju, tím jsem v nich lepší,“ konstatoval osmatřicetiletý kandidát na účast v rydercupovém týmu Evropy.
V duelu plném rizika zdolal Thajec Siddikur Rahman Skota Stephena Gallachera, jenž byl nejnešťastnějším mužem, neboť na šestnáctce v hustém stromoví ztratil míč. Naději Evropě vrátil Nizozemec Joost Luiten, jenž na osmnáctce přece jen ubránil závěrečný atak Japonce Koumeie Ody, nad nímž předtím už vedl o tři. Pozornost se pak soustředila na Taniharu s Castaněm, kteří zbyli na hřišti sami a absolvovali zmíněné zá věrečné dvě jamky, oba v paru. „Nikdy jsem nic podobného neviděl. Úžasný zápas,“ nešetřil slovy Jaidee.

Výsledky třetího dne – singly:


Pátek – 2. den 
Asie – Evropa 3:7 (foursomy 3:2)
Při dvou remízách hosté tentokrát vyhráli pouze jediný zápas, a to až ten závěrečný. Severoir Graeme McDowell opět prokázal ohromný potenciál, jaký mu skýtá dobrý smysl pro jamkovku a zároveň srdce týmového hráče. Spolu s Velšanem Jamiem Donaldsonem podruhé za sebou otočili nepříznivý vývoj zápasu, když na sedmnácté jamce završili lítý boj proti Indovi Gaganjeetu Bhullarovi a  Nicholasi Fungovi z Bangladéše vítězstvím. „Oni pak trochu tlačili na pilu a dali nám příležitost,“ všiml si Donaldson. Jeho dvojice vrátila vedoucímu celku do závěrečného dne přece jen komfortnější pozici, kterou předtím začal postupně ztrácet.

Když se Thajec Prayad Marksaeng s Jihokorejcem Kim Hyung-sung celkem záhy ve druhém utkání vypořádali s dánským párem Thorbjörn Olesen, Thomas Björn, kolem nich se odehrával tuhý boj. „Že jsme na úvod bodovali, bylo dobré, protože zbytek týmu to vyburcovalo,“ uvedl Marksaeng. Autoři vůbec prvního asijského aktiva takřka nechybovali, dopustili se jediného bogey, zatímco Skandinávci naopak z patnácti jamek, po nichž utkání skončilo, dokázali jen na dvou skórovat.

Pak se zrodily ony dvě remízy. Evropané dostáli pověsti bojovníků v týmových utkáních a osvědčili zkušenosti v nich nabyté. Španělé Miguel Ángel Jiménez s Pablem Larrazábalem urvali díky skvělé přihrávce hrajícího kapitána Jiméneze půl bodu až na osmnáctce, Thajci Thongchai Jaidee a Kiradech Aphibarnrat přitom od páté jamky vedli. Na jamce předposlední dosáhli nerozhodného stavu Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo se Skotem Stephenem Gallacherem. Ti si ve postupně vedli o tři, ale Japonci Koumei Oda a Hideto Tanihara čtyřmi birdie mezi jedenáctkou a patnáctkou zcela změnili skóre ve svůj prospěch. Pak byl ale na obou stranách k vidění vynikající golf a bod se půlil.

Podobně se vyvíjelo utkání, v němž Nizozemec Joost Luiten a Francouz Victor Dubuisson měli dlouho jamku k dobru proti Indovi Anibarnu Lahirimu a Thajci Siddikuru Rajmanovi. Pak tuto výhodu ztratili a za stavu dormie po šestnácté jamce sice dokázali snížit chybou domácí dvojice na následném tříparu, finálová jamka ale potvrdila těsné asijské vítězství. V tu chvíli zbyl Evropě z pětibodového náskoku dvoubodový, avšak McDowell s Donaldsonem ho přece jen ještě zvýšili. „Mohli jsme být v lepší pozici, ale jsme spokojeni,“ shrnul Donaldson.

Výsledky druhého dne – foursomy:

 

Čtvrtek – 1. den (fourbally)
Asie – Evropa 0:5
Turnaj začal ostrým nástupem týmu hostů, kteří se ujali vedení v poměru nula ku pěti. Poslední slovo měla největší hvězda Eurasia Cupu Graeme McDowell, na jehož birdie nedokázali protivníci v závěrečném zápasu odpovědět. Své kontinentální souputníky inspiroval hrající kapitán Miguel Ángel Jiménez, jenž se nominoval do první čtyřhry a uspěl. „Zkušenost je velice důležitá. Tohle je můj šestadvacátý rok na tour a mám za sebou spoustu startů v týmových soutěžích. Ale nejdůležitější ze všeho je trpělivost,“ prohlásil padesátiletý doyen.

Dokonce i zápas Dánů Thorbjörna Olesena a Thomase Björna, kteří absolvovali proti Koumei Odovi a Hidetu Taniharovi plných osmnáct jamek, skončil pohodlným evropským vítězstvím. Japonci na asijské straně potřebovali birdie k prodloužení mače na devatenáctou jamku, ale byl to Björn, kdo ho zahrál a potvrdil zisk bodu. V tu chvíli už by skončen jak předchozí duel, v němž Španělé Jiménez a Pablo Larrazábal zdolali Thajce Thongchaie Jaideeho s Kiradechem Aphibarnratem, aniž by v jakékoli chvíli prohrávali, tak také dva následující. „Evropa byla příliš silná. Hráli jsme mínus osm, ale oni byli snad jedenáct pod parem,“ konstatoval hrající kapitán domácích Jaidee.
Francouz Victor Dubuisson a Nizozemec Joost Luiten se podobně jako jejich kolegové ujali záhy vedení a Thajce Prayada Marksaenga se Siddikurem Rahmanem z Bangladéše drželi na distanc až do šestnáctky, kde utkání ukončili. Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo, jenž vytvořil dvojici se Skotem Stephenem Gallacherem, zahrál birdie hned na jedničce, takže nad indickým párem Gaganjeet Bhullar, Anibarn Lahiri vedli Evropané okamžitě. Pro změnu Ostrovanovo birdie udělalo za čtvrtou čtyřhrou úvodního dne tečku dokonce už na jamce číslo 15.

Asie dvě jamky úvodního duelu, v dalších třech nikdy a jediný závěrečný jí delší čas skýtal naději na úspěch. Skvělý byl zpočátku zejména domácí hráč Nicholas Fung, jenž byl lídrem dua s Jihoorejcem Kim Hyung-sung. Jenže ani vedení o tři po sedmé jamce nebylo dostatečné. Nejprve Severoir McDowell snížil na rozdíl jedné a pak Velšan Donaldson otočil vývoj ve prospěch soupeře, takže po šestnáctce už vítězové dovedli stav do podoby dormie. Populární G-Mac proměnil na tříparové sedmnáctce putt po vynikajícím odpalu a bylo hotovo. „Při tréninku jsme si neustále opakovali, že nesmíme protivníka podcenit, že hrajeme v Malajsii, je horko. To si musíme opakovat navzdory tak dobrému startu i do zítřka,“ prohlásil Donaldson.

Výsledky prvního dne – fourbally:

 

„Je báječné být tady, všechno vypadá v perfektním stavu. Bude to skvělý zápas, protože můj i soupeřův tým jsou ve výborné formě,“ prohlásil Miguel Ángel Jiménez v roli kapitána Evropy, když v pondělí dorazil do Kualy Lumpur. Jeho asijský protějšek Thongchai Jaidee se nechal slyšet: „Pro nás je největší ctí reprezentovat náš světadíl a dokázat, že jsme na světové úrovni.“ První ročník zápasu mezi oběma kontinentálními celky bude poznamenán neúčastí některých špičkových hráčů, kteří se připravují na Masters, nicméně hlavně v celku hostů je několik mužů, chystajících se na první major sezony.

Evropský celek byl sestaven takto: čtyři nejlepší dosažitelní hráči loňského konečného Race To Dubai, čtyři nejlepší dosažitelní hráči podle světového žebříčku, dva na divoké karty kapitána. U Asie to bylo mírně jinak: čtyři nejlepší z kontinentálního Order of Merit, tři ze světového žebříčku a tři vybraní kapitánem. Dotace zápasu činí 4 miliony dolarů (necelých 80 milionů korun), členové vítězného celku získají po 300 tisících, poražení po 100 tisících. V prvním dnu se uskuteční pět čtyřher ve formátu fourball, druhý den pět foursomů, finále obstará deset singlů.

Areál v Glenmarie oslavil v lednu dvacetileté výročí svého otevření. Obě hřiště byla původně stavěná pro komfort rekreačních hráčů, ale takovým zůstalo jen Garden Course, zatímco v letech 2009-09 bylo Valley Course přestavěno pro potřeby profesionálního podniku. Do hry se dostává exotická malajská květena, ale také solitérně stojící palmy, rough je velice různorodý, i když plocha mezi rostlinstvem a dřevinami je „vyčištěna“, takže je možné těšit se na spoustu záchranných ran. Na druhé straně fairwaye jsou členité a hledat správné umístění míčů bude snazší pro ty, kdo tady hráli třeba některý z ročníků Malaysian Open. Hřiště má par 72 a měří 6 404 metrů.

Složení týmů
Asie: Kiradech Aphibarnrat, Prayad Marksaend, Boonchu Ruangkit (všichni Thajsko), Anirban Lahiri, Gaganjeet Bhullar (oba Indie), Koumedi Oda, Hideto Tanihara (oba Japonsko), Siddikur Rahman (Bangladéš), Kim Hyung-sung (J. Korea), Nicholas Fung (Malajsie).
Evropa: Gonzalo Fernandez-Castaňo, Pablo Larrazábal (oba Španělsko), Thomas Björn, Thornbjörn Olesen (oba Dánsko), Graeme McDowell (S. Irsko), Jamie Donaldson (Wales), Stephen Gallacher (Skotsko), Des Smyth (Irsko), Victor Dubuisson (Francie), Joost Luiten (Nizozemsko).

Video – upoutávka Eurasia Cup:

Odkazy: … Glenmarie Golf&Country ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnaje

.