Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Els v oblíbeném Skotsku

11.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Na US Open se chvíli zdálo, že by to mohla být platforma pro velký návrat Ernieho Else. Avšak živoucí jihoafrická golfová legenda nakonec ze svého startu na druhém majoru sezony udělala jakési „velké připomenutí“ sebe sama. Dvaačtyřicetiletý hráč obsadil konečné deváté místo a od té doby nehrál. Teď se chystá na další turnaj velké čtyřky a ještě předtím si užije velkou libůstku.

„Všichni mě znají jako velkého milovníka golfu ve Skotsku, zvlášť linksového golfu, takže se nesmírně rád vracím na Castle Stuart,“ řekl před turnajem, jehož celý oficiální sponzorský název zní Aberdeen Asset Management Scottish Open. „Vyhrál jsem za kariéru ve Skotsku třikrát – dvakrát Scottish Open, jednou Open Championship – a fanoušci mě tady vždycky měli v oblibě. Je to pro mě velice blízká část světa.“

Els však už nějaký čas sídlí ve Wentworthu v anglickém hrabství Surrey a tam se také uchýlil po US Open, kde po třetím kole figuroval na dělené čtvrté pozici. Ztrátu tří úderů na první místo udržel, ale v neděli klesl. „Dal jsem si několik dní na odpočinek, ale uprostřed následujícího týdne už jsem se zase hrnul do hry,“ svěřil se ve svém blogu.

Také dodal, že v týdnech volna ani tak nechodí trénovat na driving, jako se spíš drží ve formě rekreační hrou s přáteli. Krom toho také několikrát navštívil tenisový Wimbledon. „Taky máme za rohem olympiádu. Jakžto jeden z ambasadorů jihoafrického olympijského a paralympijského týmu jsem do dění zvlášť ponořen,“ připomněl svou mimogolfovou roli.

Naplno se jí však ujme až za necelé dva týdny po britském The Open. Jenže Els už docela nerad hovoří o svých ambicích, a tak spíš než vyprávění o tom, že ještě ve svém věku může zaútočit na major titul, a podobně, raději pěje ódy na své vlastní pohodlí: „Celý týden teď bydlíme na hradě Skibo. Už jsem byl v životě na mnoha skvělých místech, ale tohle je něco jiného. Je to fenomenální, nemyslím, že bych viděl něco krásnějšího.“ Jde o starobylé skotské sídlo, rekonstruované na luxusní hotel.

Samozřejmě s golfovým hřištěm v sousedství. „Mohu si dát pár jamek na tomto linksu, nebo na Royal Dornoch. Začal jsem v úterý velice brzy, aby mě to ještě bavilo a abych byl dobře připraven na turnaj,“ vylíčil svůj trénink hráč přezdívaný Big Easy.

Hřiště Castle Stuart, kde se skotské open po finančních potížích Loch Lomond uskuteční podruhé za sebou, Elsovi sedí. Na minulý ročník vzpomíná rád, přestože byl poznamenám silným deštěm a zkrácen na 54 jamek. „Loni jsem tady ve všech třech kolech zahrál pod 70 ran,“ připomněl své 25. místo se skóre -11. „Byla to prostě čistá výzva, jakou linksy před hráče stavějí,“ usmál se nad povětrnostními podmínkami skotského pobřeží, ovšem dodal: „Doufám, že matka příroda k nám letos bude přívětivější.“

Po britské dvojzastávce (The Open se letos uskuteční na Royal Lytham & St Annes v anglickém kraji Lancashire) čeká Else hned Canadian Open, pak s týdenní pauzou Bridgestone Invitational a hned PGA Championship. „Cítím se teď svěží a motivován hrát skvělý golf,“ upozornil konkurenci.