Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Els: Hráči XXL jsou odepsaní, golf ovládnou atletická monstra

24.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Arnold Palmer (vpravo) a vítěz jeho turnaje z roku 2010 Ernie Els

„Případ Woodland“ se stále ještě vlní golfovou Amerikou, i když se k dalšímu startu už nachystal i Tiger Woods, a to na turnaji, který hostí Arnold Palmer.

Obhájce titulu a světoběžník Ernie Els prohlásil, že v budoucnu má šanci prosadit se do absolutní špičky pouze všestranně atleticky připravený hráč.

Jihoafričan, přezdívaný The Big Easy, byl vždycky výjimečný vzrůstem 191 centimetrů. Těžil z přirozeného talentu i fyzického fondu, který mu byl dán do vínku. Po čtyřicítce se už na tyto vlastnosti nemůže spolehnout natolik, aby atakoval přední místa ve světovém žebříčku. A podle něj by tomu tak bylo, i kdyby byl o deset let mladší.

„Teď jsou ti kluci skvěle připravení, dbají o sebe, drajvují přes 300 yardů. Myslím, že to je budoucnost,“ prohlásil vítěz 64 profesionálních turnajů, včetně tří loňských.

Els před rokem triumfoval na Arnold Palmer Invitational a spolufavoritem pro Bay Hill je i letos. Ve flightu bude mít venezuelský objev sezony Jhonattana Vegase a Angličana Iana Poultera, o patnáct a sedm let mladší kolegy. Každý je jiného ražení.

Hned před nimi vyrazí na hřiště určitě nejsledovanější trojice. Woods v ní dostal jako společníky starého známého Dustina Johnsona a právě Garyho Woodlanda, vítěze Transitions Championship z minulého týdne.

Pořadatelé někdejšímu vládci světového golfu připravili něco jakou test psychiky. Dá se předpokládat, že ve společnosti třeskutých ran obou hitterů budou Woodsovy drivy vypadat přinejmenším průměrně, ač on krátký zrovna není.

Zatímco o dělovkách „Monstra“ Johnsona se ví už dlouho, Woodlandův příběh je čerstvou americkou pohádkou. Šestadvacetiletý golfista hrál na střední škole baseball, univerzitní stipendium dostal jako basketbalista, teprve pak se plně začal věnovat golfu.

„Myslím, že je produktem toho, co se stalo za posledních deset let,“ poznamenal Els. „Myslím, že hlavní postavou byl Tiger,“ připomněl, že s moderním tréninkem zahrnujícím třeba i posilovnu se jako první prosadil právě Woods.

Jihoafričan nadhodil, že éra hráčů „nadměrné velikosti“, jakými jsou John Daly a Mark Calcavecchia, je u konce. Podle něj se prosadí golfisté štíhlí, mrštní,  vytrvalí a všestranní. „V minulém týdnu se u mě zastavil Adam Scott a já jsem nemohl uvěřit tomu, jak dobrý je tenista,“ podpořil Els svůj názor. „A Španělé Álvaro Quirós a Sergio García hráli amatérsky fotbal.

Nakonec to není nic nového, Arnold Palmer i Jack Nicklaus pěstovali jiné sporty. Novinkou jsou však moderní metody a technologie, umožňující efektivní specializovaný trénink.