Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Elita se už stěhuje do USA, tři srdcaři ladí formu na Masters v Andalusii

23.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Miguel Ángel Jiménez

Álvaro Quirós získal ocenění za únorovou ránu měsíce na European Tour a jako vděčný hoch si ještě před odletem na US Masters zahraje na starém kontinentu. Bodejť by ne, když se turnaj koná v jeho vlasti a hostitelem je starý brach Miguel Ángel Jiménez. V Parador de Málaga se představí tři golfisté s právem startu v Augustě.

Spolu s oběma jmenovanými je to vítěz prvního majoru sezony z let 1994 a 1999 José María Olazábal, příští kapitán evropského rydercupového týmu. Naopak obhájce trofeje Louis Oosthuizen bude chybět. Odhlásil se kvůli infekci v oku.

Quirós, jenž zmíněné ocenění získal za hole-in-one na Dubai Desert Classic, nedokázal odmítnout Jiménezovo pozvání. „Je to chlapík s vysokým respektem. Podporuji ho ve všem, co dělá. Chci mu pomoci v propagaci Open de Andalucía,“ uvedl sedmadvacetiletý golfista.

V Dubaji vyhrál a chce potvrdit, že do Georgie si veze mnohem lepší formu než v předchozích dvou letech, kdy neprošel cutem. Ve startovním poli Masters bude jakožto hráč první padesátky světového žebříčku, uzavřeného ke konci loňského roku.

Od té doby si ještě polepšil, momentálně je jednadvacátý, tedy nejvýše postavený ze všech účastníků v Andalusii, kde se bude hrát o podíly z milionu eur. „Vím, že spousta hráčů volí přípravu v USA, ale sem se vždycky podívám rád,“ potvrdil Quiros věrnost zemi i krajanovi.

Jiménez je zkrátka ikona. Ve světovém pořadí figuruje na 23. místě. I kdyby nebyl tak vysoko, v Augustě smí hrát, protože v loňském ročníku skončil do 16. místa, přesněji – dělil se o dvanácté.

„Hraju na European Tour už třiadvacet let a je pro mě velmi významné, že stále dokážu konkurovat nejlepším,“ uvedl Jiménez. V této sezoně na svém kontě dosud nemá turnajový titul, ale loni získal rovnou tři.

Na Masters startoval dvanáctkrát a tvrdí, že se nemusí nijak zvlášť připravovat, ač většina Evropanů ladí formu v zámoří. „Rozumím tomu, že ne všichni přijeli, ale jsem rád, jaká konkurence se tady sešla. Miluju svůj rodný kraj a chci mu toho co nejvíc splatit,“ dodal Jiménez.

Ostatně Trofej Hassana II. v marockém Agadiru to vzdor dotaci vyšší o půl milionu eur než v Andalusii bude mít ještě horší. Masters totiž přijde na řadu vzápětí.

Blížícím se termínem jarního vrcholu zdůvodnil svou neúčast Oosthuizen. „Lékař mi doporučil odpočinek. Je mi to líto kvůli mému příteli Jiménezovi, ale chci být na Masters plně fit,“ uvedl omluvně Jihoafričan.

Diváci v Paradoru se tedy mohou těšit hlavně na domácí favority. Ale i při neúčastí vítěze loňského British Open Oosthuizena se na odpaliště postaví také další vítězové majorů – vedle Olazábala to bude Skot Paul Lawrie (British Open 1999) a Novozélanďan Michael Campbell (US Open 2005).