East Lake asi bude zase kousat

18.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bill Haas

Když Tiger Woods v premiérovém ročníku play-off FedEx Cupu rozstřílel East Lake v Atlantě 23 ranami pod parem, rozhodl se architekt golfových hřišť Rees Jones pro kompletní výměnu trávy na greenech. Bent nahradil rychlejší Bermudou a ve čtyřech následujících ročnících The Tour Championship se žádný vítěz nedostal na dvouciferný výsledek.

Loni zvítězil Američan Bill Haas se skóre -8 (Dosáhl ho i jeho krajan Hunter Mahan, poražený v rozehrávce). Hrálo se přitom za slunečného počasí a povrch hřiště byl suchý. Navíc nízký rough tolik nekousal. Přestože průměr přesnosti drivů byl 52,86 procenta, statistika o zasažení greenů v regulaci vykazuje mnohem vyšší číslo: 67,92 procenta. Na jamkovištích to pak už zase byla trochu loterie.

Nicméně pro letošní rok by si pořadatelé finálového turnaje FedEx Cupu nepřáli nic jiného, než aby hřiště obstálo proti stále se lepšícímu poli startujících. V roce 2007, před proměnou greenů, bylo průměrné skóre na kolo 68,325. V následujících letech se vždy dostalo nad par 70, ale loni už zase kleslo pod něj: 69,795.

Turnaj pro nejlepší třicítku golfistů na zámořské PGA Tour nemůže být ničím jiným než přehlídkou vysoké kvality. Předpověď počasí je opět příznivá – sucho, jasno, vítr jen mírný – a velká bitva o desetimilionovou prémii mezi pěticí kandidátů je opepřena očekáváním, zda to Woods na poslední chvíli konečně natře Rorymu McIlroyovi, byť by třeba ani jeden z nich nevyhrál.

Třiadvacetiletý Severoir bude mít tu čest s East Lake poprvé. Jenže při jeho formě z uplynulých týdnů (tři výhry ze čtyř startů) si nikdo nedovolí říci, že tím bude handicapován, nebo že dokonce bude turnajovým outsiderem.

Jeho statistika je navíc těžko čitelná, protože v kolonkách jako greeny v regulaci a zasahování fairwají se pohybuje někde uprostřed. V takzvané „formuli“, bodově zohledňující hodnoty různých statistických ukazatelů, se dělí až o osmnácté místo. Jenže v jednom důležitém pořadí vede, a sice podle počtu kol, odehraných pod parem.

Znamená to, že McIlroy se dokáže rychle adaptovat na každé hřiště, což o něm tvrdí například jeden z blízkých hráčů a tak trochu jeho mentor, Angličan Lee Westwood: „Má vysokou golfovou inteligenci, rychle se učí a neuvěřitelně zraje, prakticky s každým kolem.“

Woodsův problém je jiný. Jeho hra se nevyvíjí kupředu, jen se mění. A proto nikdo ani na okamžik nepředpokládá opakování jednadvaceti mínusových ran v podání někdejšího absolutního vládce. Ostatně, Američan toho v Atlantě po svém vítězství v roce 2007 taky moc nenahrál. Ve finále FedEx Cupu byl pak už jen jednou, a to v roce 2009. A pozor, v těžkém ročníku byl druhý (-6) tři rány za vítězným Philem Mickelsonem a pojišťoval jím celkové prvenství ve FedEx Cupu. Znamená to mimo jiné, že Woods ví, jak na East Lake jít.

Že není vůbec snadné tu cestu objevit, ukazuje příklad Dustina Johnsona, jenž se na finálový turnaj kvalifikoval počtvrté za sebou. V předchozích třech startech nebyl nikdy lepší než dvaadvacátý ze třiceti.