Dyson popáté vítězný, leccos okoukal

31.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Přijde k míči a bez rozmýšlení ho napálí. To je styl, jak ho vnímají bezprostřední pozorovatelé Simona Dysona. Než anglický golfista vyhrál Irish Open, musel svůj způsob švihu několikrát obhajovat. Tentokrát mu stačilo prostě hrát, ačkoli musel také často a dobře skórovat.

„Je to skvělé, fakt úžasné. Hrál jsem golf, jaký se mi nepovedlo předvést nikdy předtím,“ zářil vítěz. Pohár mu patří tak jako tak, ale jinak nepřdvedl nic výjimečného. Pokaždé přišel k míči, rychle se rozhodl pro hůl a druh rány, a zvolenou ránu taky zahrál. Tentokrát mu do jamek spadlo pár puttů víc, s nimiž nepočítal.

Dyson se v této sezoně dlouho plížil kolem předních pozic. Na BMW PGA Championship byl třetí. Dvakrát pátý, jednou sedmý, jednou devátý. Pozor! Devátý na British Open. Když ne historicky, tak aspoň v dané sezoně se takové umístění na majoru cení a uvádí na předních místech statistiky. „Uvědomil jsem si, že jsem asi opravdu dobrý hráč,“ zasmál se.

Ostatním to dokazovat nemusel. Statistika u Dysona eviduje už pět vítězství na European Tour. Vyhrál dvakrát v roce 2006 a dvakrát předloni. Třiačtyřicetiletého golfistu si návštěvníci loňského Czech Open pamatují jako toho z účastníků, jenž s přípravou na ránu neotálí. Přijde k míči a hraje.

Před necelým rokem to vítězství v Čeladné znamenalo pro Petera Hansona účast v rydercupovém týmu, zatímco Dysonovi přineslo moravské hřiště pouze dělené páté místo. Letos už vítěz z Irska uspěl vlastním stylem, ačkoli řekl: „Věděl jsem, že když si budu hledět kluků, co vyhráli majory, mám naději na úspěch. A to se povedlo.“

Dyson zahrál v součtu čtyř kol -15, získal 250 tisíc dolarů a o jednu ránu předčil Richarda Greena, druhého v konečném pořadí. Australan přišel o možnost zahrát si play-off vinou trojputtu na poslední jamce. Další už na duelanty o první pozici neměli, na samostatné třetí příčce figuruje Stephen Gallacher ze Skotska (-12).

Názor původně ohlášených favoritů irského původu na dění v Killarney byl shodný. Bývali by chtěli víc, ale přece jen je letos ještě co dobývat. „Nemohu říct, že bych byl spokojen,“ uvedl Rory McIlroy ke svému dělenému 34. místu  za výsledek -3. „Ale příští týden bude důležitý a pak přijde PGA Championship.“

Ano, poslední major sezony je za dveřmi a vítěz US Open McIroy by na něm rád umlčel kritiky, pro něž je jeho současná výkonnost kolísavá a hlavně nehodná  role uchazeče o post světové jedničky.

Jen o ránu lépe s bilancí -4 dokončil turnaj další severoirský golfista a major vítěz Graeme McDowell. Ten ovšem nikdy nevyhlašoval, že by snad měl nutně končit v popředí výsledkové listiny trvale. „