Dvacet tisíc dolarů, co to je? Pro Reavieho hranice dobrého živobytí

24.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Chez Reavie

Někdy se z hraní profesionálního golfu stane matematika. Hráč, který se nepočítá zrovna mezi premianty, dostane domácí úkol: do určitého data najdi řešení, jinak nepostupuješ do dalšího ročníku. Obrazně řečeno samozřejmě.

Jde o to, k jistému konkrétnímu datu nashromáždit svými výsledky tolik peněz, aby si profesionál zachoval příslušnost k elitnímu okruhu. Takto se teď na kalendář dívá Chez Reavie. Za dva týdny musí dojít k výsledné číslici 19 831.

Tolik dolarů mu schází, aby neztratil plnohodnotnou herní kartu na PGA Tour. Jak se do takové situace dostal? Všechno začalo loni na Byron Nelson Invitational, tedy na turnaji, jehož další ročník nadešel právě v tomto týdnu.

Ve výsledkové listině loňského ročníku stála u Reavieho jména dvě písmena: WD. Devětadvacetiletý golfista si poranil meniskus v pravém kolenu a podrobil se další operaci. „Devět měsíců jsem stál. Bylo to těžké. Teď mě koleno občas svědí, ale to je z chůze, ne z golfu. Ráno vstanu a je to dobré,“ popsal golfista.

V roce 2010 odehrál pouze 15 turnajů a skončil na 187. místě FedEx Cupu. To by normálně znamenalo, že ztratí plnou kartu na PGA Tour, protože dvouleté pohodlné období, v němž se nemusel starat, mu po výhře na Canadian Open v roce 2008 vypršelo.

Po zranění získal Reavie zdravotní výjimku. Ta je samozřejmě vždycky podmíněna. Opatrovatelé finančního žebříčku mu spočítali, že jestliže je tedy zdravý, musí v roce 2011 na třinácti turnajích získat 464 707 dolarů, aby prodloužil plnohodnotné členství do konce roku.

Pro hráče té výkonnosti, jakou disponuje rodák z Wichity v Kansasu, to je dost peněz. Zmíněným vítězstvím v Kanadě si jednorázově vydělal 900 tisíc, předtím ani potom ovšem nikdy nedal za celý rok dohromady ani půlmilionovou částku.

Reavie se pustil do boje. Zpočátku neúspěšně. V lednu a únoru z pěti startů třikrát neprošel cutem. V březnu jej povzbudilo jedenácté místo na Transitions Championship, za něž získal 112 tisíc. Po deseti turnajích měl ovšem na kontě stále jen něco málo přes 200 tisíc.

Minulý čtvrtek ale zahrál 62 ran v prvním kole Crowne Plaza Invitational. Nejlepší kolo kariéry. To je povzbudilo. Nebo snad rozrušilo? Následovalo dvakrát 71 ran, ale v neděli zase zlepšení na 68. Výsledek? dělená pátá pozice a 235 600 dolarů.

Kdyby Reavie býval zahrál o ránu líp, skočil by k Zachu Johnsonovi na čtvtou pozici a těch necelých 20 tisíc, které ještě potřebuje, by už měl na kontě. Takhle se musí starat dál.

Prvním úkolem je projít cutem na Byron Nelson Championship a pak toho moc nezkazit a nebýt třeba sedmdesátý. Kdyby tento cíl nesplnil, bude si muset pečlivě vybrat turnaj pro poslední záchranu dobrého živobytí. Jinak spadne do kategorie „bývalí vítězové“ a bude muset čekat, na kterém turnaji pro něj zbyde místo.