Dva Skandinávci si zvedli sebevědomí

17.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Dva evropští hráči si na americké půdě výrazně pomohli k upevnění pozic v Race To Dubai. Výsledky majorů se do něj počítají, a tak se třetí Anders Hansen i čtvrtý Robert Karlsson radovali z bodů, které získali v Atlantě, jako z těch, které jim dávají klid na zbytek programu série na starém kontinentu.

Někdejší vládce evropských žebříčků Karlsson získal jistotu, že bude moci v Dubaji obhajovat loňský titul, jímž se tak slavně vrátil mezi špičku po nepříjemné poruše zraku. Po svém výkonu v Atlanta Athletic Clubu je navíc povzbuzen vírou, že jeho hra získává na trvalé kvalitě.

Na velice obtížném hřišti zahrál dvě víkendová kola na 67 ran (-3). V tom nedělním dokonce zapsal eagle na pětiparové dvanáctce. Pokaždé ztroskotal pouze na finálové osmnáctce, kde zkrachovaly mnohé naděje. Ve všech čtyřech kolech tam Karlsson zapsal bogey.

„Ten závěr v posledním kole byl trochu nešťastný,“ uznal. Bogey totiž v jeho skórkartě figuruje na 16., 17. i 18. jamce. Nebýt jich, mohl i on hrát o titul.

„Celkově to ale byl vydařený výkon. Teď vím, že mám na to, vyhrávat v budoucnu takové turnaje,“ svěřil se Švéd. „Takže se těším na další velké podniky. Byl to fantastický týden,“ doplnil hráč, jenž se posunul ze 47. na 25. místo ve finančním žebříčku evropské série.

Její finále, Dubai World Championship, bude hrát pouze nejlepší šedesátka. V sázce bude 7,5 milionu dolarů k rozdělení podle konečného umístění a stejně velký bonus pro vítěze.

Karlsson připomněl, že z této šedesátky bude mít kdokoli šanci připsat si na konto takovou sumu. „Podívejte se pár let zpátky na vítěze majorů. Pokaždé je to někdo jiný. Golf je otevřenější než býval.“

Což dokládá i Hansenův případ. Málokdo by tipl správně, kam až se v Race To Dubai dostal tento Dán. Je totiž momentálně šestý a předstihl i vítěze British Open Darrena Clarkea. Jeho letošní výdělek přesáhl 1,3 milionu eur.

„Podle mého výkonu v Atlantě jste mohli vidět, že jsem hráčem, který s enikdy nevzdává,“ usmíval se autor finálového kola za 66 ran (-4). Měl na mysli zejména situaci po bogey na šestnáctce. Na následujícím těžkém tříparu totiž hned vše napravil prostřednictvím birdie. „A totéž platí pro evropský okruh,“ dodal vyzývavě.

Podle Hansena je náskok lídra European Tour Luka Donalda výzvou. Angličan má na kontě více než 3,7 milionu eur, zatímco druhý Charl Schwartzel z Jižní Afriky něco málo přes dva miliony. „Já se rozhodně pokusím ten rozdíl zmenšit,“ dodal dánský golfista, povzbuzený rostoucí formou.

Majitel tří turnajových titulů si letos brousí zuby na další. Byl už třikrát druhý a spolu s umístěním na PGA Championship dvakrát třetí. Loni byl v Dubaji jedenáctý a v Race To Dubai 2010 celkově sedmý. „To bylo lepší než v prvním ročníku. Teď jsem šestý, je čas zaútočit na LUkovy peníze,“ usmál se sebevědomě Seveřan.