M2M Russian Open

27.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – M2M Russian Open, Tseleevo Golf & Polo Club, Moskevská oblast, Rusko
(24. – 27. 7. 2014, časový posun: +2 hodiny)

Neděle – finálové kolo
Členové finálového flightu začali klesat výsledkovou listinou, ale zatímco Peter Whiteford se z toho nevzpamatoval, David Horsey zabrala dotáhl to až do play-off. V něm Angličan hned na první jamce zdolal Ira Damiena McGranea. V součtu čtyř kol dosáhli oba výkonu -13 ran. Třetí skončil Scott Jamieson ze Skotska se ztrátou jednoho úderu, čtvrtý je Angličan Sam Hutsby a nakonec pátý Skot Whiteford, oba vždy o ránu zpět.

Horsey už byl po čtrnácté jamce na denním skóre +3, ale vzápětí zahrál birdie a návrat do hry o titul se konal díky eaglu na pětiparové sedmnáctce s pomocí chip-inu. „Nehrál jsem dnes dobře, ale svou práci jsem odvedl,“ ulevil si posléze. McGrane před ním hrál na poslední jamce bogey a dal konkurentovi šanci i na výhru, ale Horsey hrál par a zanedlouho absolvovali osmnáctku znovu v rozehrávce. A Irčan jako by si přenesl potíže z běžného kola zahrál ránu navíc opět, takže Angličanovi znovu par stačil k výhře. Na European Tour je to jeho třetí. „Stálo při mě štěstí,“ uznal Horsey.

Další pořadí: 6. Pieters (-9), 18. Campillo (-5), 33. Henningsson (-2), 54. Madsen (+4), 61. Finch (+7).

Sobota – 3. kolo
Skot Peter Whiteford se výkonem 66 ran (-6) vytáhla na dělené první místo k Angličanovi Davidu Horseyemu, jenž zvolnil tempo a hrál pouze 70 (-2). Oba půjdou do finále se shodným výchozím skóre -13 a zároveň velkým náskokem čtyř ran před trojicí na děleném třetím místě. Tvoří ji Andrea Pavan z Itálie, Scott Jamieson ze Skotska a Thomas Pieters z Belgie. Pavan je autorem nejlepšího výsledku dne 64 (-8), sestaveného z osmi birdie.

Další pořadí: 30. Finch (-1), 48. Madsen (+1).

Pátek – 2. kolo
Všichni Češi se sice zlepšili, ale ne dost, aby poměrně vysoké ztráty z úvodního kola vymazali. Všichni v konečném skóre zůstali v plusu, pouze mírně vylepší konečné pozice. K účasti ve finálové části turnaje byla zapotřebí dvě taková kola a lepší. Ve vedení se udržel Angličan David Horsey, jenž po výkonu 68 ran (-4) snížil celkové skóre na -11. O dva údery druhý je Belgičan Thomas Pieters.

Na even par 72 se dostal Daniel Suchan, po dvou birdie a dvou bogey je s konečným skóre +8 nejlepší  z české trojice. Petr Gál hrál čtyři bidie, ale k výkonu 74 ran (+2) se dostal i přes další dvě double bogey, s nimiž nelze na této úrovni uspět. Turnaj zakončil s bilancí +10. Amatér Petr Dědek mladší ukázal, že je také schopen hrát kolem paru, v zápisu má tři birdie a čtyři bogey a výsledek 73 (+1), což dohromady se čtvrtkem dává +13.

Další pořadí: 3. Whiteford, Boyd (-7), 5. Jamieson (-6), 44. Madsen, Henningsson (E).
Cutem neprošli: 81. Suchan (+8), 92. Gál (+10), 98. Dědek ml./am. (+13).

Čtvrtek – 1. kolo
Ani letos to zatím nevypadá na český úspěch, ba naopak. Celá trojice je shromážděna v poslední patnáctce průběžného pořadí. V čele je Angličan David Horsey se skóre 65 ran (-7) o jeden úder před skotskou dvojicí Scott Jamieson, Peter Whiteford.

Petr Gál zahájil turnaj kolem, v němž prošel dvěma double bogey na tříparových jamkách a jedním triple bogey na čtyřparu. Z průběžného skóre +5 se dostal na +2, ale pak zase spadl na konečných 80 ran (+8). Skóre Daniela Suchana se zastavilo na identické hodnotě po čtyřech double bogey, dvou bogey a dvou birdie. Dvojici krajanů patří dělené 97. místo. Na samostatné 109. příčce je Petr Dědek mladší, hrál 84 (+12) s jedním birdie a sedmi pary, na ostatních jamkách jednu či dvě rány připsal. Za českým amatérem jsou už jen čtyři domácí účastníci turnaje.

Další pořadí: 12. Henningsson (-4), 35. Madsen (-1), 97. Gál, Suchan (+8), 107. Kafelnikov (+11), 109. Dědek ml. (am.) +12.

Petr Gál se pokusí napravit svůj loňský neúspěch i několik letošních nezdarů na evropské scéně a projít cutem. Spolu s ním letos startují na sponzorskou pozvánku také Daniel Suchan a amatér Petr Dědek mladší. K výraznějšímu výsledku, na který český golf na této úrovni čeká, by některému z nich mohlo být ku pomoci, že po The Open Championship se špička buď přesunuje do Spojených států, nebo odpočívá, a tak není obsazení turnaje bůhvíjak silné. Až na výjimky, jež představují například Mortem Örum Madsen, Simon Thornton nebo Scott Jamieson jsou tu hráči druhého evropského sledu a část špičky Challenge Tour. Pořadatel pustil do turnaje osm amatérů, mezi kterými je i Čech Petr Dědek junior.

Hřiště nechal vystavět miliardář Oleg Děripaska a k designu nepozval nikoho menšího než Jacka Nicklause, specialistu na luxusní projekty. Celé Celejevo, kam vedle ubytovacích kapacit s příslušenstvím a golfové osmnáctky patří také sjezdovka a hřiště na polo včetně stájí, stálo 30 milionů dolarů. Podruhé za sebou se podařilo dát dohromady milionovou eurovou dotaci (27,5 milionů korun), může se sem podruhé za sebou nastěhovat velký evropský okruh místo druhé ligy challenge, která tu absolvovala tři ročníky. Samo hřiště je zasazeno do zalesněné krajiny, což je samo o sobě výzvou, protože místo hry z roughu je často nutné najít míči cestu mezi stromy. Par je 72, délka 6 849 metrů

Odkazy: … Tseleevo Golf & Polo Club … Hřiště na satelitní mapě … Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz … Race To Dubai

.