Duvala smlouva s Nike odrovnala. Co McIlroy?

10.02.2013 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Další z řady profesionálů, vítěz dvou majorů Sandy Lyle, vyjádřil pochybnosti nad změnou holí Roryho McIlroye. Konkrétně se obává rychlého poklesu jeho hry, podobně jako tomu bylo u Davida Duvala. Ten po přestupu k Nike vyzkoušel několik desítek driverů, ale ani jeden jeho hře nesvědčil. Jednačtyřicetiletý golfista od roku 1991 nevyhrál jediný turnaj a když desetiletá smlouva s Nike skončila, vyřadil její hole z bagu.

McIlroy je v třiadvaceti letech číslem jedna ve světovém žebříčku, vyhrál dva majory a s mnohamilionovým kontraktem od Nike (rovněž na deset let) je na vrcholu golfového světa. Lyle si vzpomněl ještě na jednoho hráče, který se v tom Severoirovi podobal. Duval také změnil hole, zrovna když dospěl na vrchol.  V interview pro Reuters Lyle vyjádřil přání, že McIlroy se vyhne pochybám, které vykolejily Duvalovu kariéru poté, co vyměnil vybavení.

Lyle, vítěz British Open z roku 1985 a U. S. Masters z roku 1988, se domnívá, že za všechno u Duvala mohl jeho driver. „Jelikož nedrajvoval dobře, vyvolalo to tlak na jeho patování. To mu znemožnilo úspěšné procházet cuty.“ Lidé od Nike neustále přinášeli třicetileté hvězdě nové a nové drivery, jenže hráš se nesžil s žádným tak, aby navázal na své úspěchy, které v tom roce vyvrcholily titulem na British Open.

Duval prošel nekonečnou spirálou neúspěšných cutů a nikdy se z ní nedostal. „Je velice riskantní měnit hole v období úspěchu,“ podotkl Lyle. Nebyl ale úplně pesimistický. Podle něj je McIlroy naštěstí ještě relativně mladý a tvárný, takže na něj změna vybavení nebude mít snad takový dopad jako na jeho kolegu Duvala.

British Open zůstává jediným Duvalovým major titulem. V tom roce ještě zvítězil na Dunlop Phoenix Open, což byl turnaj Japan Tour. A tím skončil. Zůstal u třinácti titulů na PGA Tour. Když po deseti letech smlouva skončila, začal používat driver Taylor Made a železa Scratch Golf od stejnojmenné firmy, která existuje deset let a vyrábí hole ručně na zakázku.

Komentátoři podotýkají, že na poklesu formy někdejšího vyzyvatele Tigera Woodse mohly mít vliv i další okolnosti. Začal mít zdravotní problémy se zády a po dlouholeté známosti se rozešel s přítelkyní. Dva roky nato se oženil se svou současnou manželkou, ale problémy ho neopustily. Loni se dostal do vážných finančních problémů kvůli propadu na trhu s realitami.

 

Aneta Zárubová