European Tour – Dubai Desert Classic

03.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Omega Dubai Desert Classic, Emirates GC, Dubaj, Spojené arabské emiráty, (31. 1. – 3. 2. 2013, časový posun: +2 hodiny)

 

 


Stephen Gallacher

Neděle – finálové kolo
Už to nebyly žádné dostihy nízkých skóre, vítr hráče docela prověřil a ti nejlepší dosáhli shodných výsledků 71 ran (-1). Což jednomu stačilo na titul. Stephen Gallacher slaví v osmatřiceti velký návrat na scénu. Dosáhl druhého vítězství na European Tour v kariéře, osm a půl roku po tom prvním na Dunhill Links Championship. Dostal se až na skóre -22 a druhého v pořadí Richarda Sternea za sebou nechal o tři údery. „Jsem samozřejmě moc rád. Trvalo to hodně dlouho, o to příjemnější to je,“ hlesl Gallacher.
Vítězný Skot začal špatně, dvěma bogey. Po první devítce byl na denním skóre -1 a jeho jihoafrický konkurent jej na desáté jamce dohnal. Jenže pak se přestalo dařit i jemu a na odpaliště šestnácté jamky přišli oba členové závěrečného flightu se shodnou bilancí -20. Tam se rozhodlo. Zatímco Sterne se dostal do roughu, Gallacher držel fairwayovou linii a druhou ranou poslal míč rovnou do jamky. Eagle po šesti parech znamenal rozhodující trhák, který vítěz dalšími dvěma pary uhájil. „Takhle jsem tady jamku trefil už počtvrté,“ připomněl Gallacher, jak dosáhl většiny ze svých pěti eaglů na turnaji. „Tohle je způsob, jakým dnes musíte hrát na vítězství. Chce to něco málo kouzel,“ dodal s úsměvem.
Posunem do první šedesátky světového žebříčku získal rezident z malého městečka Bathgate nedaleko Edinburghu právo startu na světové jamkovce, blížícím se podniku World Golf Championship, a výrazně posílil své šance na Masters. „To je jediný major, který jsem dosud nehrál. Každý rok jsem se s dětmi díval v televizi a zahrát si tam by byl splněný sen.“
Za dvěma hlavními duelanty se to mlelo a snahu dotáhnout se měl hlavně Lee Westwood, jenž se krátce před koncem svého kola dostal až na samostatné třetí místo. Proto se rozhodl na osmnácté jamce, což je pětiparový dogleg, zatútočit druhou ranou na green, chráněný vodou. Leč nezdařilo se, Angličan zapsal bogey a po třech druhých místech na dubajském turnaji tentokrát obsadil dělené páté. O třetí místo se podělili Chilan Felipe Aguilar a Dán Thorbjörn Olesen, jejichž dobrý finiš přišel příliš pozdě.
Další pořadí: 12. Manassero (-13), 17. Olazábal, García (-11), 26. Jamieson (-10), 30. Wood (-9), 37. Donaldson (-8), 64. Jaidee (-3).

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
Snad že by se hráči na obou stranách Atlantiku chtěli trumfovat, jak nízké skóre lze v dnešním profigolfu zahrát. Phil Mickelson v zámoří reagoval číslem 60 na deset ran pod par Richarda Sternea v dubajské poušti a taméž teď předvedl stejný výkon 62 (-10) Stephen Gallacher. Po čtyřiapadesáti jamkách je Skot na průběžné bilanci -21 a poslal do Arizony další výzvu. „Tohle hřiště se mi líbí, byl jsem tady loni s rodinou na dovolené,“ připomněl osmatřicetiletý hráč, že před rokem se na stejném turnaji podělil o konečné druhé místo. Teď se ujal vedení o tři rány právě před Sternem, třetí Thorbjörn Olesen už na lídra ztrácí pět úderů.
Gallacher si s hřištěm pohrál už ve čtvrtek a jeho osobní rekord 63 ran překonal právě jen Sterne. Dva eagly zopakoval i tentokrát, oba na pětiparech. První na třinácté jamce (stejně jako dva dny předtím) po skvělém puttu a druhý díky milimetrovému bunker shotu ze vzdálenosti přes třicet metrů na osmnáctce, což byl definitivní skok do čela výsledkové listiny a nové nejnižší osobní skóre. „Před týdnem v Kataru se mi vůbec nedařilo,“ řekl amatérský mistr Evropy. „Praskl mi tam driver, ale s tím novým trefuju víc fairwají,“ dodal. Sterne mu bude v nedělním finálovém flightu nebezpečným konkurentem. Za tři kola se mu eagle nepodařilo zahrát, v tom třetím po bogey na jedničce už nechyboval a po celou dobu potvrzoval, že formu má na to, aby si nějakým výrazným počinem vzal první pozici zpět.
Do první desítky se přece jen posunul Lee Westwood. Favorizovaný Angličan ztrácí na vedoucího muže devět ran, ale třetí nejlepší denní skóre jej jistě povzbudí. Už třikrát tady skončil na děleném druhém místě.
Další pořadí:
19. Santos, García (-10), 25. Jamieson, Manassero (-9), 31.- Donaldson, Olazábal (-8), 38. Jaidee (-7), 47. Wood (-6).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Ani zhoršení o osm ran nepřipravilo Richarda Sterna o vedení. Už je sice jen o jednu ránu, ale průběžné skóre -12 je stále nejlepší. Jihoafričan tentokrát dospěl až k číslu 70 (-2), složil ho ze tří birdie a dvou bogey. Trojice, která je mu v patách, má složení Thorbjörn Olesen, Tommy Fleetwood, Stephen Gallacher. Prvně jmenovaný Dán je zároveň spoluautorem nejlepšího výkonu dne 66 (-6) a  společně s Angličanem zůstává po polovině turnaje bezchybný.
„V tom větru byla hra obtížnější. Greeny byly tvrdší a rychlejší,“ poznamenal Sterne. „O víkendu to bude ještě zajímavé. Spousta borců hraje dobře a bude chtít využít šanci. Strávil jsem dost času tím, že jsem se na ně v Jižní Africe díval v televizi, teď jsem rád, že se s nimi zase mohu měřit,“ doplnil jednatřicetiletý lídr. Svého času se vyšlphal až na 30. místo světového žebříčku, ale jeho kariéru přibrzdilo vleklé zranění zad, takže spadl na momentální 165. příčku.
Stále se ne a ne rozehrát osmý hráč světa Lee Westwood. Když to po opatrném začátku vypadalo, že by mohl proniknout výsledkovou listinou výš, z průběžné bilance -3 zase spadl vinou double bogey na čtyřparové sedmnáctce, tedy na jedné z nejlehčích jamek hřiště. osudnou se mu stala rána do bunkeru, odkud se nevyhrál dostatečně dobře. Šestadvacáté místo a ztráta šesti ran na lídra před něj pro víkend staví velkou výzvu.
Další pořadí:
11. Jaidee, Wood (-8), 20. Olazábal, Jamieson, Manassero (-7), 26. Webster, Westwood (-6), 51. Donaldson (-4).
Cutem neprošli:
Broberg, Willett, Björn, Montgomerie, McGinley.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Zjevit se takřka z neznáma a zahrát výtečné kolo může skutečně kdokoli. Naposledy vzal na sebe úlohu takového nájezdníka Richard Sterne. Dvaatřicetiletý Jihoafričan hrál dva domácí turnaje na sklonku loňského roku a letos na European Tour startuje poprvé. Pouštní ántré mu vyšlo, díky desítce birdie se dostal do čela průběžného pořadí se skóre 62 ran (-10). V Dubaji se přiblížil k rekordu hřiště 61, který tady už devatenáct let drží jeho krajan Ernie Els. „Věděl jsem o tom a myslel jsem si, že je nemožné se k takovému výkonu přiblížit. Ale dostal jsem se tak blízko, jak jsem jen mohl,“ usmál se Sterne. Druhý Skot Stephen Gallacher (má v zápisu dvě bogey, ale i dva eagly) na něj ztrácí jeden úder, další konkurenti už tři a víc.
Nevyzpytatelnost golfové formy ukázal i vedoucí muž finančního žebříčku Race To Dubai Scott Jamieson. Tak vysoko jej vyneslo první, druhé a třetí místo z turnajů na přelomu roku v Jižní Africe. Když se okruh přemístil do Arábie, třicetiletý Skot dvakrát neprošel cutem (Abú Zabí, Katar). Teď se dělí o třetí pozici. Jen dvě rány za ním na děleném dvanáctém místě je nejvýraznější postava startovního pole Lee Westwood. Odevzdal čistou skórkartu, ale nezdolal dostatečný počet jamek, aby aspiroval na vyšší příčky. Ke třem birdie přidal eagle z pětiparové osmnáctky (hrál ji jako svou devátou jamku).
Majitel pěti turnajových titulů na European Tour Sterne byl loni druhý ve Walesu a každoročně dokáže posbírat několik umístění v top 10. Na prosincovém Alfred Dunhill Championship byl sedmý a to jej povzbudilo do tréninku na sezonu 2013. „Chtěl bych znovu vyhrát, je to můj cíl pro tuto sezonu. Doufejme, že v podobném postavení jako dnes budu i v neděli,“ dodal Sterne.
Další pořadí: 12. Westwood, Donaldson, Olesen (-5), 22. Jaidee, Wood (-4), 43. Montgomerie, Webster (-3), 64. Olazábal (-2).

Top 10 prvního kola:

Obhájce titulu Rafael Cabrera-Bello jen prodloužil španělskou nadvládu nad turnajem. Před ním tady zvítězili Álvaro Quirós a Miguel Ángel Jiménez. Neméně zajímavé majitele trofeje má turnaj z předchozích let – Rory McIlroy se tu radoval v roce 2009, Tiger Woods v letech 2006 a 2008. Ani jeden z obou jmenovaných však letos nestartuje, ani dva ze Španělů, sužovaní zdravotními komplikacemi. Jen Cabrera-Bello přijel obhaojovat například proti Leemu Westwoodovi, jenž tady byl loni druhý společně se Skotem Stephenem Gallacherem. Na úspěch z Kataru bude chtít navázat Angličan Chris Wood.

V jednom ze dvou bohatých arabských emirátů se bude rozdělovat dotace 2,5 milionu dolarů, zhruba 48 milionů českých korun a vítěz si do evropského finančního žebříčku zapíše přepočítaných 309 232 eur, asi 8 milionů českých korun. Loni se poštěstilo brát nejvyšší podíl Rafaelovi Cabreru-Bellovi a na hřišti otevřeném v roce 1988, kde může hrát v teplém, ale příjemném počasí velkou roli vítr, může leckdo podlehnout zrádnosti fairwají, jež se rozprostírají do dálky, ale pak se často náhle a nebezpečně svaží do bunkerů či vodní překážky. Hřiště  Emirates má par 72 a délku 6.667 metrů.

Odkazy:  … Hřiště Emirates GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz

 

.