Omega Dubai Desert Classic

02.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Stephen Gallacher

European Tour – Omega Dubai Desert Classic, Emirates GC, Dubaj, Spojené Arabské Emiráty
(30. ledna – 2. února 2014, časový posun: +3 hodiny)

Neděle – finálové kolo
Ve čtvrtstoleté historii turnaje se konečně našel první hráč, jemuž se povedlo obhájit titul. Je jím Skot Stephen Gallacher, jenž na závěr obešel hřiště v paru a konečné skóre -16, s nímž do hry ráno vstupoval, mu stačilo na prvenství. „Jsem moc rád. Je to neuvěřitelný turnaj, jeden z mých oblíbených, má šampionskou úroveň,“ potvrdil. Zpočátku tomu nic nenasvědčovalo, do osmé jamky nabral čtyři rány za čtyři bogey na čtyřparových jamkách. Vše se pro něj začalo v dobré obracet tam, kde v sobotu exceloval. Od jedenácté do sedmnácté jamky zahrál čtyři birdie a vrátil se do čela. Hrou na lay up na osmnáctce si sice situaci ztížil, protože jeho přihrávka se silným backspinem sjela na forerough, ale dvěma putty Gallacher pojistil více než třísettisícovou prémii do Race To Dubai a také posun do první čtyřicítky světového žebříčku, což mu vynáší pozvánky na další elitní turnaje. Pokud vydrží ještě osm týdnů v padesátce, poprvé v životě si zahraje Masters. „Snad jsem pro to už dorostl,“ poznamenal.
Jelikož forma hráčů závěrečného flightu nebyla exkluzivní, proto se čelo turnaje brzy vyrovnalo. Dotáhl se do něj i autor nejlepšího denního výkonu 64 (-8) Fin Mikko Ilonen. Dokázal to i s přispěním dvou eaglů na pětiparových jamkách 3 a 10, přidal birdie na předposlední i poslední a vklínil se na leaderboardu do top 3, v jednu chvíli byl dokonce v děleném vedení. Pak jej postupně předstihli další a chvíli svou šanci na úspěch živil nečekaně i Emiliano Grillo, autor eaglu z osmnácté jamky. S úsměvem se na driving rangi rozehříval na případné play-off, k němu ale nakonec nedošlo. Argentinec skončil druhý, o třetí pozici se se ztrátou další rány podělili Američan Brooks Koepka a Francouz Romain Wattel. Gallacher o všem věděl: „Když jsem se podíval na leaderboard, bylo mi jasné, že musím zabojovat, ale tak to bylo celý týden.“
Z dramatu postupně naopak vypadl Rory McIlroy, jehož víkendové výkony zaostaly za těmi z úvodní poloviny turnaje. Jeho kritické chvíle přišly mezi sedmou a třináctou jamkou, kde zapsal čtyři bogey a jedno birdie. I později se až příliš často pohyboval v písku a vyšší trávě, na skórování mohl pomýšlet málo. S přispěním birdie na sedmnáctce aspoň zachránil pozici v top 10. 
Tři závěrečná birdie vyloudila nakonec úsměv i na tváři Tigera Woodse. Američan může své čtyřicáté místo pustit z hlavy, v Emirátech na akci European Tour startoval jako host. Vyvaroval se i vysokých ztrát, jež charakterizovaly jeho výkon v předchozím týdnu v Torrey Pines. Přesto na závěr zapsal jen další průměrný výsledek 71 (-1) a chce-li se dostat do loňské vítězné formy, musí svou hru nějak povýšit.
Další pořadí: 13. Björn, Fichardt (-11), 20. Donaldson (-10), 23. Madsen, Luiten (-9), 29. Stenson, Donaldson, Vad der Walt (-8), 41. Cabrera-Bello, Woods, Larrazábal (-6).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Mimořádné výkony mají být odměňovány, a proto si Stephen Gallacher vysloužil jak uznání, ovace publika, tak i vedení v turnaji. Zahrál nejlepší výkon dosavadního průběhu 63 ran (-9) a ještě zajímavější je způsob, jakým se to stalo. Až do sedmé jamky hrál Skot pary, na čtyřparové osmičce bogey. V té chvíli jako by se v obhájci titulu cosi vzbouřilo. Jeho série na následujících deseti jamkách je: 4 birdie – eagle – par – 4 birdie. Momentálně je na bilanci -16. Na dotaz, jak si to vysvětluje, odpověděl devětatřicetiletý golfista: „Abych řekl pravdu, nevím. Dařilo se mi dostávat se blízko a cokoli mi tam spadlo i z deseti metrů.“
Vzápětí, co lídr odešel do klubovny, začal uvadat Brooks Koepka. Američan figuroval dlouho ve společném i samostatném vedení, avšak ze závěrečných pěti jamek má bilanci +2. To byla výzva pro jeho partnera v posledním flightu Roryho McIlroye, jenž si držel první pozici po dva předchozí dny. Po skvělém čtvrtečním kole se však nechal zlákat jídlem z restaurace take away a má problémy se žaludkem. Nicméně řekl, že je mu lépe a jde ještě trénovat. „Potřebuju na drivingu popracovat na nějakých drobnostech a doufám, že mi tam spadne to, co mi tam nespadlo,“ řekl Severoir. V průběhu kola přišel o výsostné postavení a na druhé devítce o ztracené pozice útočil. Skórovat se mu však podařilo až na sedmnáctce, přesto si vydobyl právo jít v neděli opět v závěrečné dvojici. Z druhého místa ztrácí na Gallachera dva údery. Koepka a Dán Thorbjörn Olesen se dělí o třetí příčku, jsou další dvě rány zpět.
Tiger Woods se sice podruhé na turnaji dostal pod par, ale po dvou bogey a třech birdie jen o dvě rány a s momentálním skóre -5 do boje o titul už nezasáhne.
Další pořadí: 19. Luiten (-7), 29. Björn, Madsen (-6), 37. Larrazábal, Woods, Ilonen, Cabrera-Bello (-5), 47. Stenson (-4).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Navzdory zhoršení o sedm ran na 70 (-2) udržel Rory McIlroy první pozici. „Zahrál jsem několik mizerných drivů, ale stále vedu,“ komentoval situaci. S průběžným skóre -11 je jeho náskok před druhým v pořadí Brooksem Koepkou už jen jeden úder. Američan zahrál nejlepší kolo dne 65 (-7) a spolu s ním to dokázal ještě Angličan Danny Willett. Dělí se díky tomu o třetí místo s Irem Damienem McGranem a Francouzem Julienem Quesnem. Všichni za vedoucím Severoirem zaostávají o tři rány. Také Tiger Woods se zhoršil, u něj znamená výsledek 73 (+1) propad na dělenou 44. pozici. Woodsův poměr birdie k bogey je 2:3, čím se udržel o dvě rány nad hranicí cutu.
Lídr se zadrhl tam, kde o den dříve vybudoval své postavení. Na druhé devítce si připsal dvě ze tří bogey (tím prvním na jedničce den začal) a na celkovou denní bilanci -2 se vrátil až díky birdie na osmnáctce. „Těch dva pod po první devítce byl dobrý počin, protože pak začalo foukat,“ připomněl čtyřiadvacetiletý golfista. V sobotním flightu se sejde s partnerem mladším skoro přesně o rok. „Nikdy jsem s Rorym nehrál, znám jeho hru, tak jak jsem ji stačil sledovat. Bude to fajn a doufám, že vydržím hrát tak dobře jako dne,“ řekl Koepka. Mezi evropskou elitu pronikl díky skvělým výkonům v loňské Challenge Tour, kde vyhrál tři turnaje. V Dubaji má zatím na kontě jediné bogey, ve druhém kole byl bezchybný, nastřádal sedm birdie. Willett o jedno víc, ale také jedno bogey. 
Další pořadí: 13. Madsen (-6), 19. Luiten (-5), 31. Cabrera-Bello, Wattel (-4), 44. Ilonen, Woods, Fichardt (-3), 58. Björn, Larrazábal, Van der Walt (-2).
Cutem neprošli mj.: Uihlein, Jiménez, Els, Daly, Grace, Fleetwood, Manassero.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Jestli měl Rory McIlroy svůj návrat na přední pozice potvrdit, pak to má definitivně za sebou. Výkon 63 ran (-9) mohl být ještě lepší, i tak ale znamená skvělý vstup do turnaje a vedení s náskokem dvou úderů před Italem Edoardem Molinarim. Ani Tiger Woods se ve společném flightu s nadupaným Severoirem neztratil. Jeho 68 (-4) vypadá slibně a stačí na pozici v top 10. V nejsledovanějším flightu se neztratil ani skotský obhájce titulu Stephen Gallacher, jenž dělí třetí místo tři rány za McIlroyem.
Startem z desátého odpaliště připravil McIlroy v chladném ránu velmi řídkému publiku skvělou podívanou, ještě v první polovině hřiště nasbíral pět birdie. „Začátek byl skvělý, dostal jsem se rychle do tempa. Hrál jsem dobře od týčka do greenu, minul jsem jen pár fairwayí,“ připomněl lídr, jenž se jen na jeden green nedostal v regulaci, navíc skóroval putterem i z foregreenu. A skvěle si přihrával. „Toho jsem dokázal využít. Mám ze své hry dobrý pocit,“ dodal nejlepší hráč navzdory tomu, že i na devítce útočil do birdie, ale musel hrát putt s velkým brejkem a minul cíl o deset centimetrů. Ozdobou jeho výkonu byl eagle na pětiparové trojce, kde po přesném drivu vytáhl fervejové dřevo, a přestože pozici praporku chránil bunker a McIlroy měl jen úzký pás trávy ke trefení, povedlo se mu to a následně proměnil dvoumetrový putt.
Woods jako by chtěl dokázat svá slova z předturnajové tiskové konference. „Sobota v Torrey Pines, to byl bogey festival,“ ulevil si při svém prvním veřejném vystoupení po nezdaru z minulého týdne na turnaji Farmers Insurance Open. Po kole za 79 ran neprošel podle pravidla MDF druhým cutem. „Rozdíl mezi mou hrou tam a tady není příliš velký, byl to prostě jeden z takových dnů, kdy se nic nedaří,“ odrazil krátce útoky různých kritiků, kteří se v minulých dnech dost věnovali jeho hře, švihu i psychice. V Dubaji zahrál Woods čtyři birdie na prvních devíti jamkách, ale po celý den nebyl úplně jistý z odpaliště, téměř neustále se zachrňoval a přidal už jen devět parů za sebou.
Další pořadí: 17. Ilonen, Donaldson, Fleetwood, Fichardt (-3), 35. Luiten, Stenson, Daly (-2), 52. Cabrera-Bello, Madsen (-1), 69. Van der Walt, Grace, Björn (E) , 95. Larrazábal, Els (+2), 111. Jiménez (+3), 120. Manassero (+4).

Top 10 prvního kola:

 

Kolem Tigera Woodse je letos všechno jinak. Loni věnoval přízeň pořadatelům v Abú Dhabi, neprošel cutem po dvou trestných ranách za špatný drop a odletěl domů pro triumf na Torrey Pines. Letos na svém oblíbeném hřišti totálně propadl, po druhém cutu nehrál finálové kolo a na Arabský poloostrov se stěhuje až nyní. Dubaj viděla jeho výhry v letech 2006 a 2008, mezitím však zkrachoval zdejší Američanův projekt hřiště, a tak vlastně nastal čas jeho velkého návratu. Poprvé se tak v této sezoně na hřišti potká s Rorym McIlroyem, u nějž je také leccos jinak než před rokem, kdy se po změně vybavení náhle trápil. Severoir však už má za sebou dělené druhé místo právě z Abú Dhabi a pořadatelé neodolali postavit oba do téhož flightu. Společnost jim bude dělat obchájce titulu, Skot Stephen Gallacher. A konkurenci například Švéd Henrik Stenson, jenž na sklonku minulého roku v Dubaji, i když na jiném hřišti, slavil jeden z velkých triumfů v podobě výhry na European Tour. Z letošního průběžného pořadí Race To Dubai chybějí sice Sergio García, Louis Oosthuizen a Charl Schwartzel, jinak se ale dostavila kompletní kontinentální elita.

V jednom ze dvou bohatých arabských emirátů se bude rozdělovat dotace 2,5 milionu dolarů (něco přes 50 milionů korun) a vítěz si do evropského finančního žebříčku zapíše přepočítaných 303 268 eur. Na hřišti otevřeném v roce 1988 může hrát velkou roli vítr, letos ale bude navíc zpočátku nezvykle chladno a vlhko. Fairwaye se často náhle a nebezpečně svažují do bunkerů či vodních překážek, greeny jsou sice rovné, ale extrémně hladké. Hřiště Emirates má par 72 a bylo nově prodlouženo na 6 690 metrů.

Odkazy: … Emirates GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai