Drama přes půl zeměkoule – světovou jedničkou je znovu Westwood

25.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Brandt Snedeker

Jindy by to byla běžná situace – jeden hráč čeká v klubovně, protože neví, jestli bude pokračovat v play-off, druhý se ho snaží na hřišti překonat, aby k rozehrávce nedošlo. Tentokrát byl ale ve hře ještě třetí na druhém konci světa.

Na hřišti Harbour Town Golf Links v Jižní Karolíně se totiž hrálo o post světové jedničky. První, kdo na dané téma tuto neděli promluvil, i když úplně jinde, byl Lee Westwood.

Angličan už na přelomu roku pozici světového lídra zaujímal. Tentokrát vyhrál turnaj asijského okruhu Indonesian Masters a věděl, že bodově předstihl svého nástupce Martina Kaymera.

O mnoho časových pásem dál v tu chvíli sbíral spánkem síly na svůj útok Luke Donald. Krajan, parťák, ale taky trochu soupeř, pokud se v golfu o takovém soupeření dá mluvit.

Na programu US PGA Tour byl turnaj The Heritage a Donald do něj vstoupil coby lídr. Věděl, že když pozici udrží, bude poprvé v životě na vrcholu žebříčku on.

Musel počítat s mnoha konkurenty, kteří by chtěli turnajový titul ze hřiště poblíž známého letoviska Hilton Head. Nejvážnějším se ukázal být Brandt Snedeker. „Přitom jsme nenastupoval na hřiště s žádným přehnaným očekáváním. Ale najednou jsem trefoval míč naprosto skvěle,“ uvedl pozdější hrdina dne.

Americký golfista, jenž se naposledy z turnajového titulu těšil před čtyřmi lety, zahrál ve finálovém kole 64 ran (-7) a dosáhl konečné bilance -12.

Donald hrál v posledním flightu nevyrovnaně, ale na dvanáct pod se vrátil po birdie na třinácté jamce, tedy ve chvíli, kdy Snedeker kolo dokončil. Angličan pak hrál až do konce samé pary, takže o prvenství a zároveň o obazení postu světového hráče číslo 1 se hrálo dál.

Rozhodnutí padlo až na třetí dodatečné jamce. Nejprve oba zvládli čtyřparovou osmnáctku na birdie, pak přidali pary na tříparu č. 17. Pak přešli znovu na poslední jamku, Donald poslal přihrávku do bunkeru, v němž pohřbil své naděje, ačkoli jeho čtvrtá rána (chip ze semiroughu) lízla jamku. Uvnitř ale míč neskončil, a tak se z titulu radoval Snedeker.

„Myslím, že tohle play-off by vydalo na knihu,“ ulevil si Snedeker a vystihl tak průběh play-off. Situace v něm se totiž měnila prakticky každou ranou. Donald, jenž už letos vyhrál jeden velký turnaj, a sice světovou jamkovku, opáčil: „Bývala by to pro mě byla velká odměna, tady zvítězit. Ale pokusím se vzít si z tohoto týdne jen to pozitivní a přenést to do dalších.“

Westwood pro změnu vyspával, když se toto drama na americké půdě odehrávalo. S blahosklonností muže, jenž má už s takovými situacemi zkušensoti, z Jakarty vzkázal: „Mým úkolem bylo sem přijet a pokusit se vyhrát. Tak jsem to udělal.“ Probudil se už opět jako majitel golfového trůnu.