DP World Tour Championship

25.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – DP World Championship, Jumeirah Golf Estates, Dubai, Spojené Arabské Emiráty
(22. – 25.11.2012, +3 hod)

 

 

RoryMcIlroy

Neděle – finálové kolo
Přestože jeden z předpokládaných duelantů o titul Luke Donald neměl den a postupně odpadl, měl král sezony Rory McIlroy konkurenta. Na dálku mu hodil rukavici vyzyvatele Justin Rose rekordním kolem 62 ran (-10). Už jasný vítěz celého okruhu však všechny přesvědčil o své bravuře tím, jak zvládl závěr hřiště a jak si došel i pro vítězství v samotném finálovém turnaji. McIlroy ho zakončil se skóre -23 a náskokem dvou ran před Rosem. Donald se o třetí pozici podělil s Charlem Schwartzelem, oba za vítězem zaostali o pět úderů.
„Je to neuvěřitelné,“ zážil McIlroy. „Spolu s dalším majorem a tím, že jsem byl součástí toho skvělého rydercupového příběhu, byl tenhle rok neskutečný.“ Spolu s kombinovanou prémií z turnajových prize money a bonusem pro vítěze finančního žebříčku evropského okruhu přidala světová jednička v Jumeirah Golf Estates na konto 1 822 520 eur a součet 5 519 117 za sezonu je novým rekordem, o necelých 200 tisíc víc než kolik loni nastřádal vítězný Donald. McIlroy vyhrál letos pátý turnaj započítávaný do European PGA Tour. Z patnácti, v nichž startoval, desetkrát skončil v top 10.
Donald po dvou dobře zvládnutých jamkách (par, birdie) zahrál na čtyřparové trojce první bogey na turnaji a šňůra jeho jamek bez bogey na hřišti Earth se zastavila na čísle 102. Tam jako by mu lehce odešla jinak skvělá hra železy, z níž dokáže těžit. Další bogey na čtyřparu zahrál na jamce číslo 12 a to už bylo skoro jasné, že je ze hry o titul venku. Pak sice dvěma birdie zabral, ale o samostatné třetí místo se připravil na osmnáctce druhou ranou do vody, opět železem.
Rose už měl na kontě šest birdie, když na pětiparové čtrnáctce zopakoval svůj skvělý kousek z prvního kola, bravurní eagle. Angličan si přihrával naprosto famózně a na většině jamek, kde zapisoval pary, měl ještě šance skórovat, ale jeho putty ze vzdálenosti kolem tří metrů těsně míjely jamky. Vrcholem jeho výkonu byl famózní putt na osmnáctce. Greenu dosáhl druhou ranou, ale přehrál praporek o dobrých dvacet metrů a musel se vypořádat s nepříjemným terénním zakřivením. „Věděl jsem, že to musí být buď, anebo. Jedno otočení míčku mě dělilo od blamáže, že budu vypadat jako idiot,“ řekl Rose, v tu chvíli napjatý jako struna. Po dlouhém vyměřování totiž vybral naprosto přesně místo, kam zamířit, jenže musel fantasticky zvolit tempo puttu, což se mu podařilo. Míček se takřka zastavil, ale pak se na zlomu přece jen rozběhl a skončil na dva centimetry vedle jamky.
Toto birdie, jímž se nečekaný konkurent udržel ve vedení, na dálku vyprovokovalo ke skvělému závěru McIlroye. „Pochopil jsem, že Justin zabojoval. Slyšel jsem ten ohlas,“ potvrdil. Po bogey na třináctce už měl na kontě zase dvě birdie a skoro souběžně s tím, jak Rose zakončil celé kolo, jeho výkon dorovnal třetím birdie za sebou. Pak si po delším nepříjemném čekání na odpališti sedmnáctky, než dohraje předchozí flight, skvěle přihrál na ostrovní green a ze dvou metrů skóroval. Dobrým drivem na osmnáctce si třiadvacetiletý Severoir vytýčil cestu za titulem. Dvěma krátkými železy na jistotu si připravil pozici pro páté birdie v řadě. O svém vítězství nenechal nikoho na pochybách.
Další pořadí: 16. Hanson (-12), 21. Olesen (-11), 26. Poulter, Coetzee (-10), 34. F. Molinari, Colsaerts (-9), 40. Cabrera-Bello (-6), 42. Manassero, Siem (-5), 42. Wiesberger (-5), 48. Paul Lawrie, Westwood (-4), 52. McDowell (-1).

Závěrečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Takhle si to pořadatelé přáli! Finálový flight vytvoří loňský a letošní král sezony. Luke Donald a Rory McIlroy se od začátku pohybují v popředí výsledkové listiny, ale dosud spolu na hřišti Earth nehráli. Teď se tak stane, protože setřásli Marka Warrena, jenž se propadl na dělené sedmé místo výsledkové listiny, a o vedení se Angličan se Severoirem dělí už jen takto ve dvojici. Oba mají na kontě 17 ran pod par a náskok tří úderů před jihoafrickou dvojicí Charl Schwartzel, Louis Oosthuizen na třetím místě.
Donaldův výkon je obdivuhodný v tom, že ani po čtyřiapadesáti jamkách nemá na kontě ještě ani jedno bogey a na tomto podniku překročil už stovku jamek, na nich zahrál na par a lépe. „Skoro tomu nemohu uvěřit, ale asi to charakterizuje můj styl. Nedělám moc chyb,“ usmál se Angličan. V polovině třetího kola byl v samostatném vedení o tři rány, na první devítce zapsal čtyři birdie.
McIlroy zahájil den špatně, zapsal bogey hned na jedničce a par směrem do mínusu přelézal jen pozvolna. „Probudil jsem se ve čtyři ráno a necítil jsem se zrovna nejlíp,“ připomněl dozvuky nemoci, kterou se mu podařilo zažehnat mezi prvním a druhým kolem. „Pak ale začal účinkovat adrenalin a ten mě držel ve hře.“ Eaglem na čtrnácté pětiparové jamce, kde proměnil více než desetimetrový putt, však svého velkého soka předstihl. Po birdie na poslední jamce se nakrátko dostal Donald zase do vedení, McIlroy však vzápětí na osmnáctém greenu ubral ránu také a srovnal krok definitivně. Oba zapsali výsledek 66 (-6).
Tentokrát byl lepší pouze Jeev Milkha Singh, jehož 64 (-8) znamená podruhé vyrovnaný rekord hřiště na letošním ročníku finálového turnaje European Tour. V pátek se to podařilo Sergiu Garcíovi. Ale Ind měl už velkou ztrátu, a tak si pomohl pouze k posunu na pětadvacátou příčku průběžného pořadí.
Proměnilo se i pořadí v top 10, kam pronikli další dva golfisté ze zadních pozic finančního žebříčku. Nizozemec Joost Luiten, v Race To Dubai 44., je po výkonu 67 (-5) na dělené páté pozici a stejná denní bilance vynesla Francouze Romaina Wattela (53.) mezi sedm hráčů na dělené sedmé příčce.
Další pořadí:
14. Hanson (-10), 31. Wiesberger, Cabrera-Bello, Colsaerts (-6), 41. Westwood (-4), 44. Paul Lawrie, Siem (-3), 47. F. Molinari, Manassero (-2), 53. McDowell (+2).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Poslední jamka rozhodla o tom, že Luke Donald se udržel na první pozici, ačkoli už není ve vedení sám. Byl dostižen dvojicí Rory McIlroy, Marc Warren. Časová souslednost byla ovšem opačná. Jako první se na -11, což je momentální skóre lídrů, dostal McIlroy, a to po birdie na patnáctce. Jelikož nakonec nebyl členem finálového flightu, každé jeho dílčí zlepšení bylo vždy výzvou pro dvojici, která šla za ním jako poslední. Skot Warren se na Severoirovu úroveň dostal dvojicí birdie na jamkách 15 a 16. V té chvíli bylo v rozmezí jedné rány až osm hráčů. Donald se jako jediný dokázal nakonec dostat až na jedenáct pod par díky pevné ruce v závěru kola. Zahrál 68 (-4), jeho dva jmenovaní konkurenti byli o úder lepší.
Donald zatím prochází turnajem bez zaváhání. „To, že jsem dosud neztratil ani ránu na šestatřiceti jamkách, je povzbuzující,“ konstatoval potěšeně Angličan. „Nebyl jsem ale dnes dost dobrý na greenech, některé příležitosti zůstaly nevyužité.“
Naproti tomu McIlroy nebyl ve své kůži zdravotně. „Nijak skvěle se necítím, něco jsem si vzal, ale to slunce mě dostalo,“ vysvětlil McIlroy svou zamlklou a vážnější polohu. V noci měl horečku, pravděpodobně to byl náběh na úpal. Na hřišti zahrál na trojparu číslo 4 své první bogey. Warren se ho dopustil v obou z doposud odehraných kol. Jako hráče ze 189. místa světového žebříčku jej těší už jen to, kde se momentálně ocitá. „Být ve společnosti takových hráčů je úžasné. Když se dívám na leaderboard, těžko někde na světě najdete kvalitnější. A taky je výtečné, že jako Skot jsem tam s Angličanem a Severoirem,“ přiosadil si.
V pátek v Jumeirah Golf Estates vynikali i jiní. Třeba ten, který tak svěle zahájil letošní rok – nováček Branden Grace. Také čtyřiadvacetiletý Jihoafričan sice teprve ve druhém kole zahrál bogey, a na téže jamce jako McIlroy, ale neměl z prvního dne tak nahráno, dosáhl v něm na -3. Teď se však rozehrál až k nejlepšímu dennímu skóre 65 (-7), vyrovnal Donaldův čtvrteční výkon a hlavně se posunul na dělenou čtvrtou pozici. Spolu s krajanem Louisem Oosthuizenem ztrácejí na vedoucí trio jeden úder.
Ještě o ránu níž se dostal Sergio García. Přestože na šestnáctce měl velké potíže s vyústěním v triple bogey, a ještě zapsal i dvě prostá bogey, nakonec z toho bylo 64 ran (-8), a to i s přispěním dvou eaglů na pětiparech 14 a 18.
Další pořadí:
18. Kaymer (-7), 23. Siem (-6), 31. Cabrera-Bello, Olesen (-4), 36. Manassero (-3), 40. Poulter, Wiesberger (-2), 47. F. Molinari, Paul Lawrie (-1), 50. McDowell (+1).

Top 10 po druhém kole:

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší skórkarta dne je velice zajímavá a zajímavé je i jméno toho, jenž ji podepisoval. Luke Donald vytvořil na začátku i na konci kola dvě série po čtyřech parech. Mezi pátou a čtrnáctou jamkou nasázel do zápisu sedm birdie a výsledek 65 ran (-7) je nejlepší, jaký kdo na hřišti Earth zahrál. Vítěz European Tour z loňského roku se opíral o precizní krátkou hru a když měl příležitost skórovat, většinou ji proměnil. „Připadalo mi, že dnes nemůžu nic zkazit. Až na osmnáctou jamku jsem se trefoval perfektně,“ potěšil sám sebe lídr.
Na druhém místě za Angličanem se sešla pestrá společnost. Skóre -6 zahrál velice brzy Skot Mark Warren, jenž do finálového turnaje postoupil jako 55. muž finančního žebříčku Race To Dubai. Později se k němu přidal Gonzalo Fernandez-Castaňo ze Španělska, jenž všech šest birdie zahrál na druhé devítce. A jako třetí k nim přibyl Rory McIlroy.
Hra světové jedničky zpočátku nenasvědčovala takovému výsledku, po birdie ze druhé jamky následovalo další až na desítce. Pak se ale Severoir rozehrál a když na osmnáctce trefil drivem vodu, dokázal na tomto pětiparu zachránit par i s trestnou ranou.
Donald si formu přivezl z Japonska, kde v neděli zvedl nad hlavu pohár pro vítěze turnaje Dunlop Phoenix. „Týden po výhře se většinou cítíte jinak. Máte víc sebedůvěry a cítíte se pevnější v kramflecích. Zvlášť když se vyhraje o pět ran jako já minule,“ přitakal vedoucí hráč dubajského turnaje.
Další pořadí: 11. Olesen, Colsaerts, Rose (-4), 21. Grace, Hanson (-3), 34. Lawrie (-1), 42. McDowell, F. Molinari, Poulter (E), 49. Manassero, Siem (+1).

Top 10 prvního kola:

Vrchol evropské tour je zde. Závěrečný turnaj sezóny pro 60 nejlepších hráčů podle finančního žebříčku Race to Dubai bude hostit golfovou špičku. Hrát bude Rory McIlroy, který má již nyní jistou první příčku v Race to Dubai. Jeho další motivací může být překonání finančního rekordu Tigera Woodse, ze sezóny 2007, kdy Woods vydělal na prize money v rámci PGA a European Tour 11 557 729 dolarů. Rory McIlroy má zatím na kontě 9 620 300 dolarů s tím, že si připíše ještě bonus 1 mil. dolarů za své prvenství v žebříčku. V případě vítězství na turnaji by si připsal 1 333 300 dolarů a překonal by tak Woodsův rekord o 395 871 dolarů. Dále budou hrát Peter Hanson, Justin Rose, Ian Poulter, Francesco Molinari, Luke Donald, Lee Westwood, Matteo Manassero, Ernie Els, Martin Kaymer, Graeme McDowell, Sergio Garcia, M.A. Jiménez či Simon Dyson.

Hraje se na hřišti Jumeirah Golf Estates s parem 72 a délkou 7 017 metrů.

Dotace turnaje je 7,5 mil. dolarů (143,250 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 1,25 mil. dolarů (23,9 mil. korun českých).

Odkazy: … Jumeirah Golf Estates … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Finanční žebříček Race to Dubai