Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

DP World Tour Championship

17.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – DP World Tour Championship, Jumeirah Golf Estates, Dubaj, Spojené arabské emiráty
(14. – 17. 11. 2013, časový posun: +2 hodiny)


Henrik STenson

Neděle – finálové kolo
Skvělá rána na závěr potvrdila předchozí průběh velkého spektáklu. Neuplynula ani polovina závěrečného programu a vlastně bylo po všem. Henrik Stenson začal unikat svému partnerovi z posledního flightu Victoru Dubuissonovi, a jelikož se tentokrát nenašel nikdo, kdo by mimořádným výkonem ohrozil Švédovu pozici, stal se sedmatřicetiletý golfista králem turnaje s výsledkem -25 i králem celé sezony. Po Luku Donaldovi a Rorym McIlroyovi je dalším, kdo získal ceněné double, vyhrál jak americký FedEx Cup, tak evropský Race To Dubai. „Bylo to sezona snů a tohle byl konec jako ze sna,“ usmál se vítěz v televizním rozhovoru.
Dohonit Stensona, to by si bývalo žádalo výkon za hranicí možností. Vítěz si počínal s jistotou až bravurou. Trefoval fairwaye, přihrával si do šancí a proměňoval je. Jakmile získal vedení o čtyři a více rán, čišelo z něj sebevědomí až nadpozemské, jako by jeho vysoká postava ještě povyrostla. „Dobře jsem začal, proměnil jsem, co jsem měl a zachránil jsem, co jsem měl. Nepovedly se mi putty na začátku druhé devítky, ale nakonec to nevadilo,“ řekl nejlepší z mužů na hřišti. „Dařily se mi hodně solidních rány,“ dodal.
Bylo to tak. Sázel míče na požadovaná místa a nakonec zahrál nejlepší výsledek dne 64 ran (-8). Když na pětiparu číslo 18 trefil druhou ranou málem albatros, byla tato rána vyvrcholením toho, co diváci na posledním greenu v neděli viděli, a že toho bylo dost. „Zkusil jsem jen dát solidní trojku dřevo, nechtěl jsem rovnou útočit na jamku,“ komentoval svůj parádní kousek. Doklepnutím do eaglu stvrdil Stenson svou dominanci.
Uznal ji i Ian Poulter, jenž skončil na druhém místě v turnaji se ztrátou šesti úderů. Ta vyjadřuje totéž, co Angličan řekl. „V uplynulých šesti měsících hrál Henrik v neuvěřitelné formě. Momentálně je to nejlepší hráč planety. Já jsem do toho vložil všechno, ale dnes nebylo možné ho dostihnout. Když jsem zjistil, jaká je ztráta, soustředil jsem se na to, abych uhájil druhé místo,“ řekl Poulter a na znamení toho, že uznává svého přemožitele jako vládce, symbolicky přinesl k osmnáctému greenu bílý ručník. Stenson si jím pak v dobrém rozmaru nechal od Poultera utřít obličej. V dobrém rozpoložení byl i druhý protagonista scénky, protože skončil na konečné druhé pozici i v Race To Dubai a odsunul svého krajana Justina Rosea na třetí.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Že se nic nemění, neznamená nudu. Naopak, výkon Henrika Stensona je součástí úžasného představení, v němž je Švéd stále hlavním protagonistou. Po výkonu 67 ran (-5) se dostal na průběžných -17, uhájil vedení a cestou z osmnáctého greenu se od něj diváci dočkali dokonce i úsměvu. Rozhodne se ale až v neděli, protože soupeři mu zůstali. A to jak na výhru v turnaji, tak v celé sezoně, i když aby ztratil to druhé, musel by Stenson v neděli kazit. „Je to jasné, musím trefovat střed fairwají a být trpělivý, aby přicházely birdie šance,“ konstatoval lídr. „Čekám, že na mě zase zatlačí. Mám za sebou tři dobrá kola, ale hotovo není,“ zhodnotil.
Tím, kdo na něj bude vyvíjet tlak přímo, bude v závěrečném dějství Victor Dubuisson. Vítěz z minulého týdne v Turecku si přivezl formu i do Dubaje a v sobotu ji předvedl v plné kráse. Zahrál nejlepší kolo 64 ran (-8) a protlačil se na druhé místo za Stensona. V průběžném pořadí Race To Dubai je však až devátý, a tak seveřana víc ohrožuje Ian Poulter. Angličan se dělí se Španělem Alejandrem Caňizaresem o třetí pozici a i když je jejich ztráta na první čtyři rány, Poulter to nevzdává: „Osm birdie není špatná věc, ale zahrát dvě bogey na tříparech, to je opravdu zklamání. Když se toho vyvaruju, mám šanci.“ Ještě o dvě rány hůř je na tom další anglický golfista a původně nejvážnější Stensonův konkurent na zisk trofeje za celou sezonu. „Henrik hraje skvěle, je to velký rozdíl, ale není zapotřebí nic vzdávat dopředu,“ řekl druhý muž finančního žebříčku European Tour.
Skvělé výsledky 65 ran (-7) předvedli Angličan Lee Westwood a Nizozemec Joost Luiten a pronikli do top 10, kde jsou i vítězové minulých sezon, Severoir Rory McIlroy a Angličan Lee Westwood. že je ale kvalita letos rozložena zase jinak, dokazuje nejen Stenson, ale i Dubuisson. kde mohl být, nebýt double bogey na desáté jamce? „Na první devítce mi to začalo jít a byl jsem z toho trochu unavený,“ konstatoval Francouz, jenž po bogey na úvod nasázel od druhé do osmé jamky šest birdie. „Ztratil jsem na chvíli svou hru, ale ta velká chyba mi dala spoustu energie, koncentroval jsem se a šlo to zase dobře,“ pokračoval Dubuisson, jenž zahrál další čtyři birdie a kolo zakončil tím závěrečným, přičemž si na pětiparu číslo 18 dal šanci dokonce i na eagle.
To Stenson nedokázal, místo toho dokázal své sebevědomí, když dal hře na lay-up přednost útoku na green a zvolil pro druhou ránu na osmnáctce fervejové dřevo. Dal do úderu více síly a jeho míč přeběhl do vyšší trávy za jamkoviště. Jistou přihrávkou však vedoucí muž položil základ poslednímu birdie a osamostatnil se v čele.
Další pořadí:
11. Donaldson (-9), 14. McDowell, F. Molinari (-8), 21. Sterne (-6), 26. Manassero, Kaymer (-5), 31. Fernandez-Castaňo (-4), 35. Jaidee (-3), 37. Björn (-2), 46. Grace (+1), 54. Uihlein (+4).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Tomu se říká převaha – Henrik Stenson dal první polovinou turnaje najevo, že tahle sezona má být jeho. Ještě není konec, ale způsob, jakým si Švéd počíná v arabském finále European Tour, je impozantní. Společně s Angličanem Rossem Fisherem (dělené čtrnácté místo) zahrál nejlepší kolo letošního ročníku dubajského turnaje 64 ran (-8) a spolu s předchozím dobrým vstupem to dává průběžné vedení s dosavadním skóre -12. Jediný, kdo se Stensona dokáže držet, je Španěl Alejandro Caňizares. Podpořil svůj dobrý start hrál jen o ránu hůř 67 (-5) a na nového lídra ztrácí jeden úder. Francouz Victor Dubuisson a Australan Marcus Fraser na děleném třetím místě už ztrácejí na první místo čtyři rány a na druhé tři.
Anglická dvojice Justin Rose, Ian Poulter se drží Stensonovi na dohled a v případě jeho selhání nebo částečného výpadku ve víkendovém programu ještě může zasáhnout do hry o celkové vítězství jak v turnaji, tak v Race Dubai. Druhý a čtvrtý muž momentálního pořadí se dělí o pátou pozici, protože nehráli špatně – jeden má denní výkon -5, druhý pak -4. Pro zajištění pozice v top 5 to bylo nutné, vždyť třeba vítěz minulého podniku v tureckém Beleku Dubuisson zaútočil a spolu s ním i Švéd Jonas Blixt, ten zapsal 65 (-7). Skvěle hráli i jiní, naopak Graeme McDowell, třetí ve finančním žebříčku evropského okruhu, už ze třetí desítky průběžného pořadí do boje o nejvyšší pocty patrně nezasáhne.
Stenson jel jako stroj. Spousta šancí na birdie a spousta proměněných. Třikrát v kole zahrál dva pary za sebou, ale větší mezeru mezi svými osmi birdie neměl a rozdělil je napůl mezi obě devítky. Závěr od 11. do 18. jamky došel v pravidelném rytmu par – birdie a když zahrál to závěrečné na osmnáctce, ani nedal najevo nějakou výraznou radost. Mohl na tom být ještě lépe, na čtrnácté jamce jeho putt do eaglu jen těsně minul jamku.
Caňizares jej v posledním denním flightu ještě mohl dohonit, vždyť ani on nemá ve skórkartě jediné bogey. Ale v závěru už mu hrozilo, den zakončil čtyřmi pary a ten finálový byl vydřený po zkažené druhé ráně, u níž si viditelně nebyl jistý, jak ji má vlastně zahrát.
Další pořadí: 14. Donald, Kaymer, Jaidee (-5), 21. McDowell, Sterne, Westwood, Donaldson (-4), 33. Manassero (-1), 44. Björn, Fernandez-Castaňo (+1).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Už v brzkém dopoledním programu vytýčil favoritům metu Alejandro Caňizares výkonem 66 ran (-6). Ačkoli se zdálo, že by jej někdo ze závěrečných flightů mohl předstihnout, nebo alespoň dorovnat, nestalo se a Španěl samostatně vede. O ránu za ním na druhé pozici dlí Australan Marcus Fraser a Kiradech Aphibarnrat z Thajska. V souboji o celkové vítězství v Race To Dubai si drží pozici lídr průběžného pořadí Henrik Stenson, ačkoli na poslední jamce poprvé chyboval, když se snažil dostat na Caňizaresovu úroveň. „Ve čtvrtek se turnaje nevyhrávají, Pravil vědoucně Švéd, jenž se dělí o čtvrté místo mimo jiné s Velšanem Jamiem Donaldsonem, pátým ve finančním žebříčku. Největší konkurent, Angličan Justin Rose, udělal svou jedinou chybu na sedmnáctce a patří mu místo mezi hráči na dělené desáté příčce. Na lídra ztrácí tři a na Stensona dvě rány.
Stenson i Rose hráli vedle sebe soustředěně a několikrát jim birdie uteklo o pár centimetrů. Občas po odpalu, nebo zejména po přihrávce na některém ze zdejších dlouhých čtyřparů už jen zachraňovali pozici, ale většinou s úspěchem. Rose nakonec nabral jedinou ztrátu vinou trojputtu na tříparové jamce a Stenson předvedl totéž na závěrečném pětiparu, kde minul putt do paru opět jen o kousek, ale stálo jej to pořadí. „Celá sezona byla tvrdě odpracovaná a na poslední podnik se hodlám patřičně soustředit. Pořád hraju dobře, jsem v dobré formě,“ ověřil si Stenson.
Caňizares svou chybu zanechal za sebou už na čtyřparu číslo 5 a hlavně dokázal víckrát skórovat, většinou po skvělých přihrávkách. Na bilanci -3 bylo po první devítce víc konkurentů, on ale stejný počet ran ušetřil i na druhé devítce, což už nebylo zdaleka tak obvyklé.
Zejména délka hřiště má za následek, že k vidění byly pouze dva eagly, oba na pětiparové čtrnácté jamce, Předvedli je Aphibarnrat a Angličan Tommy Fleetwood, jenž zakončil den na konci třetí desítky leaderboardu. Jediný čistý zápis odevzdal Ital Matteo Manassero, ovšem jeho samotné birdie uprostřed sedmnácti parů znamená jen dělené 17. místo.
Další pořadí: 17. McIlroy, Björn, Fernandez-Castaňo (-1), 27. McDowell (E), 37. Donald (+1).

Top 10 prvního kola:

Před turnajem:
Velké finále je tu. S loňský  ročníkem se Justin Rose rozloučil rekordním výkonem 62 ran, skončil druhý za Rorym McIlroyem a letos je druhý znovu. Ještě však není dobojováno a Angličan se chystá vyvinout velký tlak na Henrika Stensona a prodloužit jejich ostrý souboj, který hořel už v závěru minulého týdne v Turecku. Švéd v čele finančního žebříčku Race To Dubai něco ztratil, rozdíl mezi oběma hráči je 213 468 eur. Pokud Rose zvítězí, Stensona předstihne, pokud Rose skončí druhý, může být Stenson i třetí, a přesto o pozici lídra přijde. Rose vyhrál finanční žebříček European Tour už v roce 2007, to ale ještě nebyl spokojen s arabskými penězi a finálovým turnajem v Jumeirah.

Stensonovi jde o víc než o výdělek. Vyhrál americký FedEx Cup a ačkoli se v zámoří stal Hráčem roku PGA Tour Tiger Woods, má Švéd namířeno k nečekanému double. Více než polovinu bodů do evropského žebříčku sice získal v zámoří na majorech a akcích WGC, ale hrál osm regulérních turnajů European Tour plus British Open, kde skončil druhý a přispal si nejvyšší výdělek v letošní sezoně, v přepočtu přes 600 tisíc eur.

Souboje dvou největších uchazečů o titul mohou zasáhnout i Severoir Graeme McDowell a Angličan Ian Poulter. Jejich ztráty jsou minimální a při vysokých podílech za první i druhé místo by některý z nich v případě takového úspěchu mohl pomýšlet na celkové prvenství. Rozdělení prize money z celkové dotace 8 milionů eur (asi 216 milionů korun) najdete zde.

Nehraje se samozřejmě jen o tyto peníze. Na celkového vítěze Race To Dubai čeká spolu s trofejí v podobě metrové pozlacené věže navíc i milion dolarů. Celkový bonus o hodnotě 3,75 milionu USD, v novém přepočtu 102 milionů českých korun,  si rozebere první desítka z konečného pořadí. O tom všem se rozhodne na hřišti Earth Course, tvořícím oázu ve stále ještě nedokončeném sportovně-rekreačním a zábavném komplexu. Velké zvlněné greeny skýtají bezpočet variant pro pin pozice a rozlehlé bunkery s bílým pískem umístil designér Greg Norman rafinovaně až provokativně. Hraje se do kopce i z kopce, par 72 měří 7 017 metrů a za velkého sucha a horka, jak zní předpověď, to může být skutečná zkouška vysokého golfového umění.

Odkazy: … Jumeirah Golf EstatesSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.