Dozvuky z Augusty National

15.04.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Jordan Spieth se ve 20 letech mohl stát nejen nejmladším vítězem Masters a také na všech major turnajů historie. Nestalo se. Proč? Během finále na sebe vyvíjel neuvěřitelně velký tlak, házel holemi, mlátil jimi o zem a po každé ráně vypadal hrubě nespokojeně. Plně tak nahradil kvůli zranění nestartujícího Tigera Woodse. „Pracoval jsem na sobě celý život kvůli takovým chvílím. Snad příště…“ reagoval na porážku od Bubby Watsona.

Levorucí hráči vyhráli v Augustě šest z uplynulých dvanácti ročníků. Je hřiště pro tyto hráče příjemnější? Je vhodné pro fade zprava doleva? Když si projdete čtyřpary a pětipary, zjistíte, že jedenáct ze čtrnácti jamek je skutečně pro leváky vhodnějších.

Zatím posledním Evropanem, který vyhrál Masters, byl v roce 1999 Španěl José María Olazábal. Předtím se tu ale zástupcům starého kontinentu dařilo. Od roku 1980 do zmíněného roku 1999 tu v rozmezí dvaceti let Evropané triumfovali v jedenácti ročnících. Dvakrát Španělé Olazábal a Seve Ballesteros, Angličan Nick Faldo a Němec Bernhard Langer. Každý byl úplně jiným typem hráče.

Letos měl k titulu z Evropanů nejblíže Jonas Blixt. „Miluji majory. Miluji ten tlak a těžká hřiště. Čím je hra tvrdší, tím lépe pro mě,“ řekl Švéd, který hrál v Augustě poprvé, ale loni byl čtvrtý na PGA Championship. „Mrzí mě, že jsem Masters nevyhrál pro Švédsko,“ dodal.

I když Adam Scott neobhájil titul, bez ceny Austrálie není. Stříbrný pohár pro nejlepšího amatéra získal dvacetiletý Oliver Goss. S konečným skóre +10 obsadil dělenou 49. pozici. „Nemohu tomu uvěřit. Takové věci vám změní život, nikdy na tyhle chvíle nezapomenu,“ rozplýval se, zároveň ale připomněl, že ne všechno v jeho hře bylo podle představ. Potvrdil, že čtyři kola ve světové konkurenci jej naprosto vyčerpala a že k profesionálům půjde až po skončení studií na University of Tennessee.

Vítěz Bubba Watson se posunul ze dvanáctého na čtvrté místo světového žebříčku. Tam byl před dvěma lety, kdy získal první titul z Masters. Jediný z top 10? kdo klesl, je Rory McIlroy z deváté na desátou příčku. Jak si polepšili další v pořadí:

 

.