Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Dostal se na US Open, vyhrál turnaj. Norén šplhá

05.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alexander Norén

A proč by turnaj na slavném hřišti nemohl mít zrovna takového vítěze? Míněno vítěze bez slavného jména. Ryder Cup je ostatně minulostí, a tak na Celtic Manor začínají normální časy. Alexander Norén je dobrou „volbou“ pro takový začátek.

V roli vítěze na turnaji European Tour není nováčkem. První a jediný titul získal v předloňské sezoně ve Švýcarsku na European Masters. Tentokrát ho uhájil o dvě rány před dvojici Grégory Bourdy, Anders Hansen. Francouz útočí na třetí desítku průběžného pořadí Race To Dubai, Dán dokonce na top 5.

„V loňském roce jsem zkoušel, jak by moje hra mohla vypadat,“ vysvětlil švédský hráč roční přestávku, během níž měl s turnajovým programem vystaráno. A to teď bude mít s novou turnajovou výhrou dál.

Norén podal ve finálovém kole úsporný výkon. Zahrál dvě birdie a jedno bogey, které přišlo až na patnácté jamce. V tu chvíli měl už skoro jisté prvenství. Dvěma pary ho uhájil. Získal 344 358 eur, nejvyšší finanční zisk v kariéře.

Norén prodloužil úspěšné období, jež začalo minulé pondělí. Tehdy se osmadvacetiletý profesionál kvalifikoval na US Open a před blížícím se druhým major turnajem sezony nabírá vynikající formu.

Tu naopak bude muset znovu najít Graeme McDowell. Severoirský golfista po naprosto zkaženém třetím kole za 81 ran ve finále zapsal o deset úderů méně, ale ani 71 není nic, čím by se loňský rydercupový hrdina mohl a chtěl chlubit.

Na hřišti, kde slavil se spoluhráči z evropského týmu vítězství nad americkým výběrem, McDowell tentokrát dosáhl pouze na dělené třicáté místo.

Norén nemohl uniknout informaci, že když loni McDowell vyhrál ve velšském resortu tehdejší generálnku na Ryder Cup, odletěl na americký kontinent a US Open vyhrál. Tehdy to od něj nikdo nečekal a od Švéda by bylo ještě větším kouskem, kdyby totéž zopakoval.

„Bylo by to asi dost ujeté, ale těším se na to,“ odvětil Norén na to, že teď si za Atlantik přibalí doplněk, o nějž možná ani tak nestál.

McDowell nebyl jediným hráčem mimo okruh uchazečů o titul, kdo vzbudil pozornost. Dalším byl Elliott Saltman. Skot, jenž si nedávno odpykal trest za opakovaně chybné přemarkování míče na moskevském turnaji Challenge Tour, trefil hole-in-one dvakrát na téže jamce, tříparové sedmnáctce. Zcela nečekaně se podělil o 12. místo.