Donald vyhrál letos třetí turnaj, tentokrát ve Skotsku

10.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald, vítěz Scottish Open

Takhle hraje světová jednička! Luke Donald zvládl nápor počasí a přerušovaného programu, zvládl linksové hřiště a zvládl pozici lídra, do které se postupně dostal. Anglický golfista vyhrál Barclays Scottish Open s náskokem čtyř ran před druhým v pořadí, jímž se stal Fredrik Anderson Hed.

Program turnaje European Tour na hřišti Castle Stuart byl zkrácen na tři kola. Zpoždění začal program nabírat už v pátek a v sobotu se nedalo hrát vůbec. Nabízela se pondělní prodloužená, ale vzhledem k tomu, že v dalším týdnu se koná třetí major sezony British Open, byla pořadateli logicky odmítnuta.

Hrálo se tedy jen na tři kola s cutem po tom druhém. Prošli jím nakonec všichni favorité včetně Phila Mickelsona, jenž měl v úvodním dějství s linksovým golfem potíže a zahrál 73 ran. Američan, jenž se po příletu do Velké Británie věnoval propagačním akcím a rodině, obsadil v konečném hodnocení dělenou 58. pozici, ale jeho výkon nelze brát vzhledem k výše uvedeným faktům se stoprocentní relevancí.

Co je naopak naprosto zjevné, jsou Donaldovy výkony. Letos už golfista, jenž v úterý oslaví čtyřiatřicáté narozeniny, vyhrál Accenture Match Play Championship a BMW PGA Championship. Na hřišti Stuart Castle poblíž historického Invernessu si upevnil pozici světového hráče číslo 1. Jeho vyzyvatel a krajan Lee Westwood skončil na dělené čtrnácté pozici a zůstane v žebříčku druhý.

Donald ve finálovém kole vůbec nechyboval. Zahrál devět birdie, zapsal 63 ran (-9) a už po první devítce (pět birdie) naznačoval, že bude těžké ho porazit. „Mít další vítězství je skvělé a je to o to lepší, že přišlo právě na tomto hřišti. Naznačuje to, že bych mohl hrát dobře i v příštím týdnu,“ uvedl vítěz.

Přesto se našel hráč, jenž přijal výzvu konkurovat mu. Anderson Hed na první devítce posbíral dokonce šestici birdie, pak sice zvolnil, ale s pomocí eaglu na osmnáctce se dostal na konečných -15. Do klubovny se Švéd podíval o dost dřív než Donald a čekal, jak si na druhé devítce povede on.

Jenže i prořídlé publikum v nepříliš přívětivém, na druhé straně typicky skotském počasí vidělo, jak hraje mistr mistrů. Donald měl ještě po čtrnácti jamkách na Andersona Heda náskok pouhého jednoho úderu, nicméně závěr patřil jemu. Jeho finiš birdie – birdie – par – birdie byl více než přesvědčivý.

„Skórovat se dalo,“ poukázal Donald na to, že i nepříznivé podmínky nemohou špičkového profesionála vykolejit. „Já jsem měl dobrý cit pro greeny a zahrál jsem birdie, kdy jsem potřeboval.“

O třetí místo se s výsledkem -14 podělilo hned sedm hráčů a jeden z nich, domácí miláček Scott Jamieson, si títmo výsledkem zajistil účast na British Open v Royan St. George´s.

Na dělené desáté pozici se nachází mimo jiné další z amerických golfistů Matt Kuchar. Na rozdíl od Mickelsona, jenž se ve světovém žebříčku propadá a momentálně je šestý, se jeho krajan z osmé pozice pravděpodobně posune výš.