Donald v Austrálii zvadl, větší starost mu dělají vánoční dárky pro manželku

20.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald přijímá gratulaci od manželky.

Poslední turnajová devítka, odehraná v letošním roce, mírně pokazila celkovou bilanci Luka Donalda, ale náladu mu vzala jen na chvíli. Světový hráč číslo 1 spadl na Australian Masters až na dělené dvanácté místo konečného pořadí. „Teď na tři týdny zahodím hole,“ ulevil si Angličan.

Do finálového dne vstupoval se skóre -5, na vedoucího Geoffa Ogilvyho ztrácel osm ran. Naděje na výhru tedy pramalá. Přesto se Donald dlouho držel a po birdie na osmé jamce se dostal na distanc pěti úderů za Iana Poultera, jenž převzal pozici lídra a později také zvítězil.

Jenže Donald po přeletu ze Spojených arabských emirátů, kde přebíral pocty vítěze European Tour, přece jen v posledních fázích „uvadl“. „Na té druhé devítce jsem zahrál několik jasně mizerných ran,“ uznal s despektem. „Nehrál jsem tak strašný golf, jen se to tentokrát prostě nesešlo,“ dodal čtyřiatřicetiletý suverén sezony. Po koruně krále amerického i evropského kontinentu tedy nedal svému roku australskou tečku, ale na jižní polokouli už letos vyhrál – únorovou jamkovku ze série WGC.

Čtyři bogey na závěrečných šesti jamkách znamenaly finálové kolo za 72 ran (+1). „Myslím, že je třeba odpočinku. Byl to dlouhý rok,“ odtušil golfista, jehož rok 2012 začne 26. ledna v Abú Zabí, kde se mimo jiné potká i s Tigerem Woodsem.

Donald v Austrálii nepobýval jen kvůli hře. Sondoval totiž půdu pro plánovanou výstavbu hřišť podle vlastního designu. V písečném pásu kolem Melbourne je řada možností, golf je tu konstatně populární a turistický ruch stále čilý.

Momentálně se ale rychle hodlá soustředit na jiný úkol – obstarat pro rodinu vánoční dárky. „Pro děti je to snadné, pro manželku mnohem těžší,“ usmál se na závěrečné tiskové konferenci. Ihned odletěl domů do Chicaga, později se přesune na Floridu, kde na začátku měsíce vezme do ruky i golfové hole.

Donald potvrdil, že cíl pro příští rok je jasný – udržet post světové jedničky, ale hlavně zaútočit na tituly z majorů: „Moc si přeju tohle dokázat a zařadit se do skupiny, která to dokázala. Ale musím se zdokonalovat, v mé hře jsou ještě stále věci, které mohu zlepšovat.“

Fakt, že Australian Masters vyhrál jeho krajan, přijal smířlivě, ale i s vědomím, že právě Poulter mu letos v přímém souboji uštědřil jednu citlivou porážku. Bylo to v květnu v „evropském“ World Match Play Championship v Andalusii.

Pětatřicetiletý vítěz z Victoria Golf Clubu dokázal, že má-li na hřišti soupeře, dokáže se vypnout k velkým výkonům. „Rád hraju v těch situacích, kdy mám šanci na vítězství a musím si ji vybojovat,“ potvrdil Poulter, jenž v posledním kole zapsal 67 (-4) a s konečnou bilancí -15 předčil druhého Marcuse Frasera o tři a třetího Ogilvyho o čtyři rány.